Davutoğlu: Erdoğan, Bahçeli'den sürprize hazır olmalı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, rasyonel olmasa da Türkiye'de her zaman erken seçime hazır olunması gerektiğini söyeldi. Davutoğlu, "Tecrübeli bir siyasetçi olarak öğrendim ki siyasetin rasyonelliğinden emin olmayacaksın. Erdoğan ve bu koalisyon için 2023'e kadar devam etmek zor. Erdoğan, Bahçeli'den her türlü sürprize hazır olmalı" dedi.

© AA
Davutoğlu: Erdoğan, Bahçeli'den sürprize hazır olmalı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sürprizine hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, Reuters’a yaptığı açıklamalarda, erken seçimin rasyonel görünmediğini ancak siyasetin rasyonelliğinden emin olunmayacağını öğrendiğini söyledi. Davutoğu şöyle konuştu:

2023’E KADAR DEVAM ETMEK ZOR: Rasyonel bakış açısından bugün yasal, prosedürel ve psikolojik olarak bir erken seçim yapmak zor; çünkü sadece Cumhurbaşkanı erken seçime karar verebilir. Cumhurbaşkanı’nın Meclis’te çoğunluğu var ve elinde de mutlak güç var. Neden böyle bir gücü riske atsın daha iki veya üç senesi varken? Ancak Türkiye’de tecrübeli bir siyasetçi olarak öğrendim ki siyasetin rasyonelliğinden emin olmayacaksın. Parti darbesiyle beni attılar, sonra ülkede darbe, bir referandum, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve iki yerel seçim… Türkiye’de erken seçime hazır olmalısınız. Ekonomik ve psikolojik olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bu koalisyon için 2023’e kadar devam etmek zor çünkü Bahçeli’yi biliyoruz, sürprizlere bayılır… Erdoğan, Bahçeli’den her türlü sürprize hazır olmalı.

GELECEK PARTİSİ KAZANACAK: Türkiye’de demokrasi tarihine bakın. Hangi parti bir dönem baskı altında olursa, bir sonraki iktidar o parti olur. Menderes, Demirel, Ecevit, Erbakan, Erdoğan… O yüzden bugün toplumdan, medyadan, siyasetten kime sorarsanız kim daha çok baskı altında, kim medyadan daha çok uzaklaştırılmış diye, hepsi Davutoğlu ve Gelecek Partisi diyecektir. Bütün bu tarihi bilgiler bir sonraki seçimlerde inşallah bizim kazanan parti olacağımızı gösteriyor.

GERÇEKLERİ GÖRMÜYORLAR: En büyük problemlerden biri de egosentrik illüzyon. Siyasette, mutlak güce sahip olanlar gücün sonsuza kadar devam ettiğini düşünür. Bu illüzyon sorunları görmelerini engeller. Maalesef Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekibi, parti sahadaki gerçekleri görmüyorlar çünkü bu illüzyon var onlarda, sanki güç onlarınmış gibi. O güç milletin… Her hafta insanları işlerin doğru yolda gittiğine ikna etmek için yeni sürprizler üretmek zorundalar, Karadeniz’deki doğalgaz yatakları gibi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER