Davutoğlu'ndan Erdoğan'a: Eğer damadınızı tekrar bakan yapmayı düşünüyorsanız, yapın

'Ama var olan bakanların şahsiyetlerini ezerek, perde gerisinden damadınızın ekonomiyi veya devleti yönetmesine izin vermeyin.'

© AA
Davutoğlu'ndan Erdoğan'a: Eğer damadınızı tekrar bakan yapmayı düşünüyorsanız, yapın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, "Eğer damadınızı tekrar bakan yapmayı düşünüyorsanız, yapın. bu sizin iradenizdir" diye seslenen Davutoğlu, "Ama var olan bakanların şahsiyetlerini ezerek, perde gerisinden damadınızın ekonomiyi veya devleti yönetmesine izin vermeyin" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, partisinin genel merkezinde; 'Ekonomik Krizden İnsani Krize' başlıklı bir basın toplantısı yaptı. Toplantıda; tıbbi cihaz ve ilaç geri ödemelerinde yaşanan sorunlar değerlendirildi.

'ÜÇ SEKTÖR DIŞINDA BÜTÜN SEKTÖR HARCAMALARINI DURDURUN'

Yerli tıbbi cihaz ve ilaç firmalarının, devletle imzaladıkları ödemeleri alamamaları nedeniyle iflasın eşiğine geldiğini söyleyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Karamsarlık sağlık konusuna kadar gelmişse orada vahim bir tablo var demektir. Üç sektör dışında bütün sektör harcamalarını durdurun. Bir sağlık, iki tarım, üç eğitim. İktidar bizim bu önerilerimizi hiç dikkate almadan, bu paraları yandaş müteahhitlere ayırdı.

Sağlık sektöründe öyle bir durumla karşı karşıyayız ki 12 milyar Türk lirasına varacak şekilde tıbbi cihaz sektörünün ödemeleri askıya alındı. Sağlık alanı insan unsuru ve ekipman ve altyapıya dayanır. İnsan unsuru bağlamında yakından takip ettiğim acı veren tablo var. Özlük hakları ve hayat standartları, hekimlere yönelik saldırılar sonucunda yurtdışına gidiyorlar. Nitelikli bir doktorun aldığı maaş Avrupa'daki asgari ücrete çıkamıyorlar. Yetkililerini devlet adına atışları imzaya sahip çıkmamalı bir diğer vahim tablodur. Tıbbı cihaz sektörüne sıra geldiğinde attığınız imzanın arkasında durmanız gerekir.”

'ÜZERİNİ ÖRTMEK İSTEDİĞİ HER ŞEYİ DIŞ MİHRAKLARA BAĞLIYOR'

Toplantıda gündemi de değerlendiren Davutoğlu, "İktidar üstünü örtmek istediği her şeyi dış mihraklara bağlıyor. Türk lirasını zayıflatmak için kim ne operasyon yapmışsa çıkın açıklayın. Eğer bu dış mihraklarının operasyonunun bilgisi sizde yoksa, bunu kullanmayın. Bir kurtuluş savaşı varsa, sancağı Türk lirasıdır" diye konuştu.

'ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BİR BAKAN DEĞİŞİKLİĞİ OLUR'

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin kısa bir süre önce 128 milyar doları tüketip kaçıp giden damat bakanla baş başa yemek yediği görüntüleri görürseniz, aslında bir zamandır Türkiye’de görünen makamlar dışında hala bir grubun hala devleti perde gerisinde çalıştığınızı görürsünüz.

Eğer damadınızı tekrar bakan yapmayı düşünüyorsanız, yapın bu sizin iradenizdir. Ama var olan bakanların şahsiyetlerini ezerek, perde gerisinden damadınızın, bakan yardımcıları üzerinden ekonomiyi veya devleti yönetmesine izin vermeyin. Şu an maalesef Varlık Fonu Başkanı’ndan, Borsa Başkanı’na; Ekonomi Bakanı’ndan Hazine ve Maliye bakanlarının yardımcılarına, Beştepe’deki bazı danışmalara kadar hepsi üzerinde hala kaçıp giden bakanın dolaylı olarak ekonomiyi yönettiği algısı hakimdir. Önümüzdeki günlerde bir bakan değişikliği olursa, bu tablo resmileşirse perde gerisinden ülkenin kimin sorumluluk almadan yönetmeye çalıştığını ortaya çıkaran tablolarla karşı karşıya kalabiliriz. Devletin itibarı hamasi nutuklarla ve ‘dış mihrak’ ithamlarıyla korunmaz. Devletin itibarı önce devletin kurumlarına ve bakanlarına saygı göstermekle korunur."

BAHÇELİ'YE YANIT

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçime yönelik Kılıçdaroğlu’nu terörle suçlamasına da değinen Davutoğlu, “Sosyal huzursuzlukların bir terör faaliyeti gibi yansıtılıp otoriter eğilimlere zemin hazırlaması. Sayın Bahçeli bunu teyit eden bir açıklama yaptı dün. Aç kalacaksınız susuz kalacaksınız şirketler iflas edecek. Türkiye’nin işçileri ucuz emek kölesi haline gelecek. Ama siz sessiz kalacaksınız. Sesinizi çıkarırsanız bu terördür. Sayın Bahçeli’nin bu tehditleri daha önceki dönemlerde de görülmüştü. Hiçbir faydası olmadı. Sayın Bahçeli bir gün lütfetsin oturduğu yerden milleti 'terörle' itham edeceğine Ankara’da herhangi bir pazara girsin bakalım. Bir esnafla sohbet etsin. Bir yetimin sırtını sıvazlasın. Halk erken seçim istemiyor. Halk şimdi seçim istiyor” dedi.

'TÜRK LİRASINA KÖTÜ PARA MUAMELESİ YAPILIYOR'

Toplantıda Davutoğlu’nun yanı sıra Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, Gelecek Partisi Sağlık Politikaları Kurulu üyesi Oğuz Şalvız, Gelecek Partisi Politika İzleme Kurulu Başkanı Feridun Bilgin ve Çukurova Medikal Derneği Başkan Vekili Yücel Denizhan da yer aldı. Davutoğlu'nun ardından söz alan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota ise, "Hiç kimse artık cebinde Türk lirası tutmak istemiyor. Gücü yeten un alıyor. Gücü yeten deterjan, gayrimenkul alıyor. Türk lirasına adeta kötü para muamelesi yapıyor" dedi.

SIRADAKİ HABER