Davutoğlu'ndan Göktürklülere ziyaret

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Göktürk'e gitti. Davutoğlu, mahalledeki inşaat çalışmalarına karşı mücadele edenlerle görüştü.

© ANKA
Davutoğlu'ndan Göktürklülere ziyaret

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin, Göktürk Mahallesi’nde başlattığı inşaat çalışmaları, mahallelerin tepkisine neden oldu. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, çalışmalara karşı çıkan mahallelilerin yanına giderek destek sundu.

'EĞER BURASI YIKILIRSA 10 MİLYON İNSAN KADERİNE TERK EDİLECEK'
Halk TV'nin haberine göre, Davutoğlu çifti, Göktürklülerin direniş çadırını ziyaret etti. Mahallede yaşayan Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Pınar Beard, çifte bilgi verdi. "İstanbul’un tek sıçrama noktası burası. 10 milyon insan bir hafta kaderine terk edilecek eğer burası yıkılırsa" diyen Beard şunları söyledi: "Buralar, 200 bin metrekare İstanbul’un Avrupa yakasının tek sıçrama noktası var. Bakın biz depremde profesyoneliz, en düşük beklenen deprem 7 ila 7.2 arasında. Yıkılmasını beklediğimiz bina sayısı 70 ile 90 bin arası. Biz AKUT olarak 'İyi ki burası var' diyorduk. Bütün sara hastaneleri, kurtarmalar, üçüncü köprü ve yeni havalimanı. Burası her yerin sıçrama alanı

Alibeyköy gibi deprem açısından kabus bir yer var. Deniz kıyıları hepsi gidecek başkanım. Birinci ve ikinci köprüler kullanılamayacak. İstanbul’un Avrupa yakası 10 milyon. Ekmeği, suyu, sara hastaneleri ilk kurulacağı yeri burası ve canlı çıkardığımız halkı burada tedavi edeceğiz. Biz bunu Gölcükte, İzmit’te hepsini yaşadık biliyoruz. Rakamlar bu. Biliyoruz, bilim konuşuyor efendim. Önümüzde üç-beş sene var. Yani buranın yeşili mühim, doğası mühim, İstanbul için mühim. İstanbul’un tek sıçrama noktası burası. 10 milyon insan bir hafta kaderine terk edilecek eğer burası yıkılırsa. Burası açık kalırsa burası kurtaracak 10 milyon insanı. Sara hastaneleri buraya kurulacak, gıdalar buraya gelecek, size bunu bildirmek istedim."

'BU ÜLKEYİ İMAR RANTINA TESLİM ETMEYECEĞİZ'
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da şunları söyledi: "Bu ülkeyi imar rantına teslim etmeyeceğiz. Onların küçük çıkarları için ülkemizin, yeşilini, doğasını yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Hep beraber omuz omuza bu mücadeleyi vermemiz lazım: Hakkımızın, hukukumuzun takipçileri hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Sizlere teşekkür borcumuz var, o teşekkür borcu için bugün buradayız. Komşunuz olarak da teşekkür ediyorum

Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı yürütmüş, devlet görevlerini ifa etmiş bir kardeşiniz, dostunuz olarak ülkemizde yeşil alanın koruması yönünde verdiğiniz mücadele için teşekkür ediyorum. Bu mücadele, Göktürk ve İstanbul’la sınırlı değil, bütün Türkiye'de verilmesi gereken bir mücadele. Hatırlayacaksınız; Başbakanlığımın son günlerinde Türkiye genelinde imar rantının karşısında ve yeşili koruyacak bir çaba içerisindeydim. O zaman bundan rahatsız olan imar rantiyesi, faiz rantiyesi hep beraber bunu engellemeye çalıştılar. İşte son yıllarda Türkiye’nin hemen her yerinde betonlaşma, imar rantı, bu rantlar üzerinden bir an önce zenginleşenleri görünce bir kez daha söylüyorum bu betonlaşma ve imar rantına karşı mücadele eden kim olursa olsun ister İstanbul’da, Göktürk’te ister Hakkâri’de ister Artvin’de ister Muğla’da hep beraber omuz omuza bu mücadeleyi vermemiz lazım. Bu ülkeyi imar rantına teslim etmeyeceğiz. Onların küçük çıkarları için ülkemizin, yeşilini, doğasını yok edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Davutoğlu, mahallelilerin sonuna kadar yanlarında olduğunu sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER