DEVA Partisi'nden üçlü ittifak yorumu: Daha önce de iletilmişti, altılı masayı tercih ettik

Ahmet Davutoğlu'nun üçlü ittifak önerisini değerlendiren DEVA Partili İdris Şahin, "Altılı masaya oturmadan önce de iletilmişti. Daha doğru bir yöntem olur diyerek altılı masayı tercih ettik" dedi.

© AA
DEVA Partisi'nden üçlü ittifak yorumu: Daha önce de iletilmişti, altılı masayı tercih ettik

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun üçlü ittifak önerisini değerlendirdi.

'AYNI GELENEKTEN GELİYORUZ AMA YEPYENİ BİR SİYASİ KÜLTÜR İNŞA ETTİK'
Halk TV'de İpek Özbey'in sorularını yanıtlayan İdris Şahin, Ahmet Davutoğlu'nun düşüncelerinin önemli olduğunu belirtti.

"Bu ülkede iktidar partisinde genel başkanlık yapmış, Başbakanlık yapmış bir isim. Elbette onun düşüncelerine saygı duymak gerekir" diyen Şahin, "Burada aynı düşünce, aynı dünya görüşü, aynı gelenekten gelmek doğrudur. Eş zamanlı olarak bazı siyasi partiler içerisinde birlikte hareket ettik. Ama yepyeni bir siyasi kültür inşa ettik biz DEVA Partisi'nde. Partimizde toplumun çok değişik kesimlerinden isimler var. Ve parti yönetimimizle, başkanlık divanımızla farklı düşünceleri yansıtan bir yapıya sahibiz" şeklinde konuştu.

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi'yle ittifak önerisini altı parti bir araya gelmeden önce yapıldığını aktaran Şahin, "Bu düşünce altılı masaya oturmadan önce de DEVA Partisi'ne iletilmiş bir düşünceydi. Ancak biz altılı masada yarınların Türkiye'sini inşa etmenin daha kolay olabileceğini daha doğru bir yöntem olabileceğini düşünerek altılı masada tercih bulunduk" dedi.

'TEK BAŞIMIZA GÖRÜŞ BEYAN ETMEK ALTILI MASANIN RUHUNA AYKIRI OLUR'
Altı parti olarak güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması yürüttükleri için tek başına karar vermelerinin doğru olmayacağını belirten Şahin, şunları söyledi:

"Şu an itibariyle, Sayın Başbakan'ın söylediği de altılı masa içerisinde farklı bir ittifak bloku oluşabilir diyor. Bu masaya oturduktan sonra tek başımıza DEVA Partisi değiliz. DEVA Partisi'nin organları da tek başına buna karar veremez. Çünkü o masaya otururken güçlendirilmiş parlamenter sistemi bu ülkeye kazandırmak için oturduk. Ve hep birlikte o masanın etrafında belirlenecek Cumhurbaşkanı adayıyla, 13'üncü Cumhurbaşkanını seçme iradesiyle oturduk. Dolayısıyla parlamentoya yansıyacak güçlü bir aritmetiğin ne şekilde olacağına, bu masanın ortaklaşa yapmış olduğu çalışma sonrasında verilecek kararla karar verilmeli. Bizim ferdi DEVA Partisi olarak görüş beyan etmiş olmamız, o masanın ruhuna biraz aykırılık teşkil eder." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER