Dışişleri Bakanı’ndan Osman Kavala kriziyle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 10 büyükelçiyle ilgili 'istenmeyen adam krizi' hakkında ilk kez konuştu: Bavullarını hazırlayanlar olmuş. Bize haberler geldi, yardımcısını suçlayanlar bile var.

© AA
Dışişleri Bakanı’ndan Osman Kavala kriziyle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Osman Kavala'nın AİHM kararları uyarınca serbest bırakılması çağrısı yapan 10 büyükelçiyle ilgili 'istenmeyen adam krizi' hakkında ilk kez konuştu. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın cumartesi günü yaptığı açıklamayla tırmanıp pazartesi yatışan kriz sırasında sınırdışı çalışmalarına başladıklarını söyledi; elçiliklerde bavullarını hazırlayanlar olduğunu savunup "Bu açıklamayı yapanlar kararlılığımızı görünce nasıl geri adım atacaklarını düşünmeye başladılar. Bize haberler geldi, yardımcısını suçlayanlar bile var" iddiasında bulundu. Çavuşoğlu, Kavala bildirisinin arkasında ABD'nin değil, Nordik ülkelerin bulunduğunu da savundu. 

'ERDOĞAN'IN TALİMATI İLE SINIRDIŞI ÇALIŞMALARI BAŞLADI'
CNN Türk'te konuşan Çavuşoğlu "10 büyükelçinin yaptığı açıklama hangi açıdan bakarsanız bakın kabul edilemez. İnsanlar görüşlerini bildirebilir ama Viyana Sözleşmesine baktığımızda her şey çok açık. Diplomatlara 41. madde açıkça görevde bulunduğunuz ülkenin içişlerine karışmazsınız diyor" ifadelerini kullanıp şöyle devam etti: "Hemen arkadaşlarımıza talimat verdim, hepsini çağırın hadlerini bildirin dedim. Hepsi çağrıldı hadlerini aştıklarını söylediler. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bu kişiler sınır dışı edilmesi için hemen çalışmalara başladık. Diplomaside bunun yöntemleri var, bunun hazırlıklarını yapmaya başladık. Sözleşmenin 9. maddesine göre zaten herhangi bir gerekçe göstermeden de sınır dışı edebilir."

'BAVULLARINI HAZIRLAYANLAR OLMUŞ'
Çavuşooğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanımızın konuşması sonrası panik başladı. Bu hazırlıklarımızdan haberdar olan ve Cumhurbaşkanımızın Eskişehir'deki milletimizin hissiyatını yansıtan açıklaması sonrası bavullarını hazırlayanlar olmuş. Bu açıklamayı yapanlar kararlılığımızı görünce nasıl geri adım atacaklarını düşünmeye başladılar. Bize haberler geldi, yardımcısını suçlayanlar bile var."

'BEYAZ SARAY'DAN ONAY ALMADAN YAPILAMAZ'
Dışişleri Bakanı, "Bu işin arkasında kimin olduğunu, perde arkasını öğrendik. Genç diplomatların başlattığı süreçte bu hadsiz açıklamayı yaptılar. Ama sonrasında hemen geri adımlar geldi. İlk açıklamayı ABD yaptı. Biliyorsunuz. ABD Beyaz Saray'dan onay olmadan böyle bir açıklama yapamaz" diyerek şu ifadeleri kullandı: "ABD Büyükelçisi Türkiye'ye ilk geldiğinde ben kendisine bir sorununuz varsa bizim iletişim kanallarımız açık, bize medya yoluyla mesaj veremezsiniz, ve daha önceki büyükelçi gibi Türkiye'nin valisi gibi davranamazsınız demiştim. Bundan herkesin ders alması gerekir, kimsenin Türkiye'ye ders vermek haddine değil."

NYT'Yİ YALANLADI
Çavuşoğlu, bildirinin arkasında Joe Biden yönetiminin bulunduğuna dair New York Times'da (NYT) yayımlanan haberi de yalanlayarak, "Kavala açıklamasının arkasında Biden yok, Nordik ülkelerin önerileri sonucunda hazırlanmış bir metin. Bizim edindiğimiz bilgiye göre, elçiler genç diplomatlar tarafından hazırlanan açıklamaya onay vermişler" dedi. 

'ASLINDA AİHM KARARI UYGULANDI'
"Osman Kavala Soros'un adamı, Gezi eylemleriyle meşru hükümeti devirmeyi amaçladı. FETÖ'nün de Gezi olayları içerisinde olduğunu görüyoruz, hangi ülke bunu kabul edebilir?" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Kavala hakkında birçok suçlama var. Şu an hakkındaki başka suçlardan dolayı tutukluluğu devam ediyor. Aslında AİHM'in kararı uygulandı. Bunu netleştirmemiz gerek. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de burada yanlış yaptı" iddiasında bulundu. Çavuşoğlu, "Neden diğer ülkelere yönelik böyle bir adım atmıyorsunuz. Neden bir dosya bu kadar ön plana çıkıyor. Bildirinin içinde kimselerin imzası var. Fransa var mesela. Hapishanelerde işkence ile ilgili 2011 yılında AİHM Fransa'yı mahkum ediyor, Fransa 10 yıldır bu kararı uygulamıyor ve tek bir kişi bununla ilgili bir şey söylemiyor. Bu ülkeler bize ders vermeye çalışıyorlar ama kendileri mahkeme kararlarını uygulamıyorlar" dedi. 

'GÖRÜŞME TEKLİFİ ABD'DEN GELDİ'
Çavuşoğlu, Erdoğan ile Biden arasında yapılması planlanan görüşme için önerinin ABD'den geldiğini de belirterek "Görüşme teklifi ABD tarafından geldi. Şimdi öyle görünüyor ki bu görüşme Glasgow'da olacak. Tarih, saat belli olur açıklanır daha sonra. Biz zaten Blinken ile sürekli olarak görüşüyoruz. Biz diplomasiden yanayız, kendisi ile muhtemelen G20'de de Glasgow'da da görüşeceğiz" dedi. "ABD, Türkiye'yi F-35 programından haksız yere çıkardı, gerekçesi de S-400. F-35 uçaklarının alımı için ödeme yapıldı ancak henüz bize uçak teslim edilmedi" diyen Çavuşoğlu, "Türkiye'nin ya F35 programına geri dönmesi lazım, ya da Türkiye'nin parasını ödediği F-35'lerin Türkiye'ye verilmesi lazım, bu da olmayacaksa paranın geri verilmesi lazım. CAATSA yaptırımında F-35 var, ancak yaptırım kapsamında olmayan birçok ürün var. Tabii burada esas olan silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacıdır. ABD'den bir heyet geldi, görüşmeler devam edecek" ifadelerini kullandı. 

SIRADAKİ HABER