Doğu Perinçek: Abdülhamit'i savunmak suç değil

Perinçek, Ertuğrul Kürkçü ile yaşadığı ve viral haline gelen "Abdulhamit'i savundun" tartışmasına ilişkin konuştu

© AA
Doğu Perinçek: Abdülhamit'i savunmak suç değil

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ertuğrul Kürkçü ile yaşadığı Abdülhamid tartışmasında yanlış anlaşıldığını, Kürkçü'nün Abdülhamid'i savunmasının onun kimliğine ters olduğunu söyledi.
 
TVNET'te canlı yayınlanan Sert Sorular programının bu haftaki konuğu Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek oldu. Doğu Perinçek, Ertuğrul Kürkçü ile yaşadığı ve viral haline gelen tartışmaya ilişkin konuştu.
 
Gazeteci Taha Hüseyin Karagöz'ün, Ertuğrul Kürkçü ile yaşadığı ve sosyal medyada en çok izlenen videolar arasında yer alan "Abdülhamid'i savundun" tartışmasının öncesinde neler yaşandığını sorması üzerine Perinçek, yanlış anlaşıldığını ifade etti.
 
Kürkçü'yü bir PKK yandaşı olmakla suçlayan Perinçek, "Tartıştığımız sırada, 'Kürdistan' ismiyle ikinci İsrail Devleti kuruluyordu. PKK onları destekliyordu. Tartışma oradan koptu." diye konuştu.

"Birand, senaryoyu önceden hazırladı"
Tartışmanın temelinde 'ABD' olduğunu ifade eden Perinçek, "O program önceden hazırlanmıştı. Mehmet Ali Birand o senaryoyu hazırladı. 'Bu şahısları karşıma oturtuyorsan edepli bir tartışma zor' dedim. Korkmadığım için ikiye tek olmasına rağmen programa gittim." ifadelerini kullandı.

''Arkadaşlarını satıp samalığa kaçan bir insan''
Oradaki 'çarpışmanın' Türkiye ile ABD arasında olduğunu belirten Perinçek, "Kürkçü, PKK'nın tayin ettiği bir vekil. Arkadaşlarını satıp samalığa kaçan bir insan, konu Abdülhamid'i savunmak değildi yani, o onun bir parçası. 12 Mart döneminde sosyalist olmaktan pişman olduğunu söyledi. Abdülhamid'i de savundu. Suç mu? Değil ama onun kimliğine devrimciliğine ters bir olay. O tartışmanın orasında onları söylemek zorunda kaldım"  dedi.

SIRADAKİ HABER