Engin Altay: Kürt sorununun çözülmesi gerekir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Kürt sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi. Altay, "PKK terör örgütüdür ama Türkiye'nin bir Kürt sorunu vardır. Bunun da çözülmesi gerekir demeliyiz" diye konuştu.

© DHA
Engin Altay: Kürt sorununun çözülmesi gerekir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Bartın’da partisinin seçim koordinasyon merkezinin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Altay, “Hiç şüphesiz siyasi olarak görüş ve düşünce farklılıklarımız olur. Bunlar geçicidir, asıl olan milletin ta kendisidir” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lider Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını eleştiren Altay, “Sayın Bahçeli ve Sayın Erdoğan birisi ‘illet’ diğeri de ‘zillet’ diyor bize. Laf bize değil, laf bütün Bartın’adır. Millete zillet ve illet diyen bir zihniyetin milletle arasında sorun vardır. Bu sorunu çözmenin yolu da 31 Mart. Millete hakaret edilememesi gerektiğini sandıkta vereceğiniz bir cevapla onlara göstereceksiniz” diye konuştu.

“Ben Karadeniz’de başka, Diyarbakır’da başka konuşmam” diyen Altay, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin gerçekleri var, bin yıllık kardeşliğimiz var. Bu bin yıllık kardeşliğin bozulması, dışarıdaki bir takım manipülasyonlarla yapılan planlardır. Bir şeyi kabul edeceğiz, diyeceğiz ki, PKK alçak, hain, eli kanlı bir terör örgütüdür. Devlet bununla amansız, katı, etkin bir şekilde mücadele etmelidir. Ama Türkiye’nin bir Kürt sorunu vardır. Bunun da çözülmesi gerekir demeliyiz. Hiçbir hak talebi, hiçbir demokratik talep teröriste masumiyet, terörizme meşrutiyet sağlamaz. Bununla beraber hiçbir güvenlik kaygısı da temel hak ve özelliklerin gasp edilmesine dayanak olamaz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin meseleye bakışı budur.”

Açılışa, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, CHP İl Başkanı Selim Karakaş, CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Mehmet Arslan ve belediye meclis üyesi adayları da katıldı. (BARTIN/AA)

SIRADAKİ HABER