Erdoğan: AB'de sona yaklaşılsa da istikametimizi belirlesek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AB'de sona yaklaşıldığının işaretleri" olduğunu belirtti. Erdoğan, "Bir an önce yaklaşılsa da istikametimizi belirlesek diye bekliyorum. Sene 1963, 2018 hala bizi oyalıyorlar" şeklinde konuştu.

©DPA
Erdoğan: AB'de sona yaklaşılsa da istikametimizi belirlesek

TRT Word Forum’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yapısı değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, “Bütün kıtaların temsil edildiği bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olması lazım” dedi. Avrupa Birliği’nin sona yaklaştığını savunan Erdoğan, “AB’de sona yaklaşıldığının işaretlerini görüyorum. Bir an önce yaklaşılsa da istikametimizi belirlesek diye bekliyorum” ifadelerini kullandı.


 
‘BM ADALET ARAYIŞINA ÇARE OLMADI’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT World Forum’un kapanış oturumunda katıldı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) “adalet arayışına çare olmadığını” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “BM adalet arayışının tesisi olsun diye kurulmasına rağmen, geldiğimiz noktada bu adalet arayışına bir cevap oluşturamamıştır. Dünyanın çeşitli yerlerinde BM’nin gayretleri var BM Güvenlik Konseyi’nden çıkan birçok kararlar var. Fakat çıkan bu kararlarla alınan bir netice yok” dedi.

Birçok ülkede çatışmaların yaşandığını hatırlatan Erdoğan, “Afganistan’ın, Suriye’nin, Yemen’in, Arakan’ın hali ortada. Bütün bunlara rağmen şu an itibarıyla Birleşmiş Milletler maalesef herhangi bir şey yapamıyor. Hepsinden öte Kıbrıs ortada. Sene 1973, 2018 Kıbrıs çözülebildi mi? Çözülemedi” diye konuştu.

‘BEŞ ÜYE ADALET TESİS ETMEZ’

BM Güvenlik Konseyi üyelerinin kesin veto hakkı olduğunu belirten Erdoğan, “Beş daimi üyenin bir tanesi hayır diyorsa mesele bitmiştir. Şimdi ABD’nin İsrail’in aleyhine olan bir karara evet demesi mümkün mü? Değil, demeyeceği içinde netice ne oluyor yine onların lehine oluyor” ifadelerini kullandı.

BM’nin yapısında değişiklik yapılmasını söyleyen Erdoğan, “Birleşmiş Milletler’de şu anda 193 üye var. Bu 193 üyenin de içinde yer alacağı dönüşümlü olarak daimi üye sıfatını kazanacağı bir Birleşmiş Milletler’in oluşması gerekiyor. Eğer bu oluşmazsa beş tane üyenin dudakları arasında bu dünyada adalet tesis edilemez. Bütün kıtaların temsil edildiği bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olması lazım” dedi.

‘İDLİB’DE YAŞAYANLAR TÜRKİYE’YE KAÇACAKTI’

Rusya ile imzalanan İdlib mutabakatına değinen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Halep’ten kaçanlar İdlib’e geldi. İdlib bir sürgün yeri haline gelmişti. 3.5 milyon insanın yaşadığı bir yer haline geldi. Bu insanlar Türkiye’ye kaçmak zorunda olacaktı. Olan da buydu. Hatay’dan Türkiye’ye giriş çabasında olacaklardı. Yenileri de gelse kapımızı başkaları gibi kapayamazdık. Karşımızda insan var, ölümlerine seyirci mi kalacaktık. Rusya-Türkiye-İran olarak çalışmaları başlattık. Putin ile bir final zirvesi yaptık diyebiliriz. Bu final İdlib içindi. 10 maddelik bir mutabakat imzalandı. Temenni ederim İstanbul’da yapılacak dörtlü zirveden de olumlu bir sonuç alırız.

‘BÖYLE ZULÜM OLMAZ’

Avrupa Birliği’nin dağılacağı yönünde işaretler olduğunu söyleyen Erdoğan, “AB’de sona yaklaşıldığının işaretlerini görüyorum. Bir an önce yaklaşılsa da istikametimizi belirlesek diye bekliyorum. Sene 1963, 2018 hala bizi oyalıyorlar. Böyle bir zulüm olmaz. Bizimle mukayese edilemeyecek ülkeler AB’ye üye yapıldı” dedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER