Erdoğan: Adana Mutabakatı yeniden gündeme gelebilir

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kara Harp Okulu HGM Atlas ve HGM Küre Uygulamalarının tanıtım törenine katıldı. Erdoğan, "Suriye'de işgal derdimiz yok" dedi.

© AA
Erdoğan: Adana Mutabakatı yeniden gündeme gelebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kara Harp Okulu HGM Atlas ve HGM Küre Uygulamalarının tanıtım töreninde konuştu. Suriye’de kurulması planlanan ‘güvenli bölge’ projesini değerlendiren Erdoğan, “Suriye’de yürüttüğümüz askeri operasyonların bir amacı kendi sınırlarımız güvenlik altına almaksa, diğer amacı oradaki insanların huzurunu sağlamaktır. Dün Rusya ziyaretimizin amacını bu oluşturuyor. O 20 mil derinlikte bunu nasıl sağlarız. Yoksa bizim Suriye’de işgal gibi bir derdimiz yok. Bize 780 bin kilometrekare yeter. Biz burada 20 milyon kilometrekarelik topraklardan geldik. Biz sıradan bir kabile devleti değiliz. Biz anlı şanlı bir Türkiye Cumhuriyeti devletiyiz. Topraklarımızda en ufak parselasyona müsaade etmeyiz. ” açıklaması yaptı.

Suriye’yle imzalanan ‘Adana Protokolü’ne değinen Erdoğan, “Düştüğümüzde tekme atmak için bekleyen o kadar çok kesim var ki ne olursa olsun ayakta kalmanın önemini çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin son 5-6 yılda başına gelen her hadise ülkemizi düşürme projesinin parçasıdır. AB süreci budur. Suriye’deki olaylar budur. Suriye ile Adana Protokolü imzalanmıştır. Bu Adana mutabakatının yeniden gündeme gelmesi gerektiğini çok iyi anlıyoruz.” dedi.

1988 tarihinde Ankara’yla imzalanan mutabakat çevresinde Suriye PKK’ye karşı Türkiye’yle iş birliği taahhüdünde bulunmuştu.

‘Venezuela’da muhalefet lideri Juan Guaidó’nun solcu Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya meydan okuyarak geçici başkanlığını ilan etmesi’ne değinen Erdoğan “Nerede bir darbe girişimi varsa karşısında durmalıyız. Sandıkla gelene herkes saygı duymak zorundadır. 15 Temmuz’da yaşadık. FETÖ ile mücadelede en küçük bir gerileme söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

KARIŞIK DUYGULAR İÇİNDEYİZ: Harita çalışmalarında MSB’nin bu mekezinden başka müracaat edeceğimiz bir yer yoktu. Bu şimdi yaygınlaşmaya başladı. Google ve Yandax gibi. Bizim çok daha ileri gitmemiz gerekiyordu. Şimdi harita müdürlüğümüzün güçlü bir şekilde ortaya çıkması bizler için her türlü takdirin üzerindedir.  Bardağa boş tarafından baktığımızda geciktik diye hayıflanıyoruz dolu tarafına baktığımızda harita uygulamamıza kavuştuk diyoruz. İşte böyle karışık duygular içerisindeyiz. En değerli şirketlerden 10’unun 7’sinin dijital teknolojiye çalışan şirketler olduğunu görüyoruz.

AR – GE MERKEZLERİMİZİN SAYISI BİNİ GEÇTİ: Ülkemizin seyirci kalması ve devri geçmiş teknoloji çöplüğüne dönmüşmesi üzüntü vericidir. Savunma sanayiinde yüzde 65 seviyesine çıkmış durumdayız. Bilim ve teknolojideki gayretlerimiz sadece savunma sanayiinden ibaret değildir. Ülkemiz teknolojinin nimetlerinden faydalanmıştır. Ülkemizde elektronik devlet kullanıcı sayısı 41 milyonun üzerine çıkmıştır.Ülkemizde elektronik devlet kullanıcı sayısı 41 milyonun üzerine çıkmıştır. Kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Türkiye Uzay Ajansı ile uzay çalışmalarında yeni bir aşamaya geçtiğimize inanıyorum. Ar-Ge merkezlerimizin sayısı bini geçti. Tasarım merkezlerinin sayısı 300’e yaklaştı.  Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarımızda kullandığımız yöntemleri geçmiştekilerle karşılaştırmak mümkün değildir. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insan her şeyin merkezinde olmaya devam edecek.

SIRADAKİ HABER