Erdoğan: Almanya FETÖ'yü terör örgütü ilan etmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya ziyareti öncesi Alman basınına yazdı. Erdoğan yazısında, "Türkiye, PKK ve FETÖ ile mücadelesinde Almanya'nın desteğini bekliyor" ifadelerini kullandı.

© REUTERS / Alexander Zemlianichenko
Erdoğan: Almanya FETÖ'yü terör örgütü ilan etmeli

Almanya'daki Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin perşembe günü yayımlanacak sayısı için bir makale kaleme alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'ya çağrıda bulunarak, "Almanya'nın FETÖ'yü bir terör örgütü olarak tanımasını istiyoruz" ifadesini kullandı.
Erdoğan, Almanya'dan terör örgütü PKK ve FETÖ'ye yönelik sert adımlar atılmasını istediğini söyledi.

Kaleme aldığı makalede dostluk mesajları veren Erdoğan, "Alman dostlarımız, bu bağlamda kararlı adımlar atarlarsa Türk halkının iyi niyetinden başka bir şeyle karşılaşmayacaklardır" sözlerini kullandı.

'ABD DÜNYAYI TİCARET SAVAŞINA SÜRÜKLÜYOR'

ABD'nin tek yanlı ve sorumsuz politikalarının dünyayı günbegün pervasız bir ticaret savaşı dönemine sürüklediğini belirten Erdoğan, küresel bir ticaret devleti olan Almanya ile ekonomi modelini ihracata odaklayan Türkiye'nin, bütün devletleri ticari bir yıkımdan korumak adına ortak hareket etmeleri gerektiğini kaleme aldı.

'DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR'
Alman basını için yazdığı makale vesilesiyle Birleşmiş Milletler'in (BM) reforme edilmesi gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle BM'nin şu an ki kurumsal yapısının ve karar alma mekanizmalarının, Soğuk Savaş döneminden sonra askeri çatışmaların, sivil savaşların ve etnik temizliklerin önlenmesinde yetersiz kaldığını belirtti.
Suriye iç savaşı sürecinde terör ve mülteci dalgasının anbean arttığını yazan Erdoğan, hem Suriye'ye komşu devletlerin hem de Avrupa devletlerinin BM Güvenlik Konseyi'nin acizliğinden dolayı yüksek bedeller ödemek zorunda kaldığını ifade etti.

'AŞIRI SAĞCI HÜKÜMETLER AVRUPA'DA KOALİSYON ORTAĞI OLMAYA BAŞLADI'

Avrupa'daki aşırı sağcı partilerin ve grupların terör saldırılarını ve mülteci krizlerini kendi siyasi çıkarları için istismar ettiğini söyleyen Erdoğan, artık bu aşırı sağcı partilerin Avrupa'da hükümet ortağı olarak görülmeye başlandığına da değindi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2018, 00:05
SIRADAKİ HABER