Erdoğan: Bazı kafalar 70 yıl öncesinde kalmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Akıllı Şehirler Kongresi'nde konuştu. Günümüzde akıllı şehirlerin önemli olduğunu dile getiren Erdoğan, "Eski Türkiye’nin alışkanlıklarıyla geleceğimizi de inşa edemeyiz, bunun için önce zihinlerimizi değiştirmeliyiz. Bazı kafalar hâlâ yirmi yıl, hatta 70 yıl öncesinde kalmış. Ön yargıları parçalamanın atomu parçalamaktan zor olduğu söylenir" dedi.

© AA
Erdoğan: Bazı kafalar 70 yıl öncesinde kalmış

Erdoğan, "Türkiye'nin otomobili gibi iftiharla yaklaşılması gereken bir projeye bile kulp takanlar var.  Marmaray Allah'tan denizin altından gidiyor, denizin üstünde çıksa ona da 'istemezük' derlerdi. Marmaray’dan 440 milyon insan geçti. Dağları delmeye devam edeceğiz çünkü biz Ferhat'ız, millet Şirin" ifadesini kullandı. 

Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle: 

"Şanlıurfa'daki Göbeklitepe insanlık tarihini değiştirecek önemde bir keşiftir.

Ülkemizin son 17 yılda yaşadığı değişim, gelecek için büyük hedeflere bakabilmemizi sağlıyor.

Dünkü meselemiz patlayan çöplüklerdi, bugünkü meselemiz sıfır atık. Bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz. Günün yirmi dört saati güvenli olmayan bir şehir akıllı olsa ne olur olmasa ne olur. Kapı komşusunun halini bilmeyen bir şehir ruhunu kaybetmiş demektir. 

Bugünkü toplantımız geleceğin şehirleri konusunda yol göstermesi bakımından önemlidir. 'Akıllı şehir' kavramı 1990'larda ortaya çıkmıştır. Kendi akıllı şehir stratejilerimizi geliştirmek için çalışmalara başladık. 11. Kalkınma Planımızda bu konuda kapsamlı bir yol haritasına yer verilmiştir.

Tüm bu hazırlıklarla Türkiye akıllı şehirler konusunda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Belediyelerin akıllı şehir kapsamında önlerinde çok geniş potansiyel duruyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 100 bin sosyal konut inşasına başlayacak. Sosyal konut başvurusu hamdolsun genel toplamda 1 milyon 92 bin 741, demek ki halkımız şu an yönetimine güveniyor.

Kimi belediyelerimizin şimdiden akıllı şehirler konusunda adım attıklarını biliyoruz, bu önemli bir konu. 

Biz ülkemizi teknoloji çöplüğü olarak görmek istemiyoruz. 

Eski Türkiye’nin alışkanlıklarıyla geleceğimizi de inşa edemeyiz, bunun için önce zihinlerimizi değiştirmeliyiz. Bazı kafalar hâlâ yirmi yıl hatta 70 yıl öncesinde kalmış. Ön yargıları parçalamanın atomu parçalamaktan zor olduğu söylenir.

Bazıları siyasi ve bürokratik kariyerini yapılanlara sadece direnerek geçirenler var.

Türkiye'nin otomobili gibi iftiharla yaklaşılması gereken bir projeye bile kulp takanlar var.  Marmaray Allah'tan denizin altından gidiyor, denizin üstünde çıksa ona da 'istemezük' derlerdi. Marmaray’dan 440 milyon insan geçti. Dağları delmeye devam edeceğiz çünkü biz Ferhat'ız, millet Şirin.

Biz eser üretmenin gelecek nesillerin gönlünde bu şekilde ye etmenin peşindeyiz. Amacı eser ortaya koymak olan her belediye başkanının yanında olmak bizim de boynumuzun borcudur."

SIRADAKİ HABER