Erdoğan: Bizim siyasetimizde milletle inatlaşmak, millete rağmen yol yürümek diye bir anlayış yoktur

"Bu sürecin gereğini İstanbul halkına çok iyi bir şekilde anlatmamız gerekiyor"

© AA
Erdoğan: Bizim siyasetimizde milletle inatlaşmak, millete rağmen yol yürümek diye bir anlayış yoktur

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin 'Mahalle Başkanları ile İftar Programı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, partililere hitaben "Biz milletimizin kalbinde doğduk, orada büyüdük, irtibatımızı kesmediğimiz, hep güçlü tuttuğumuz için buralara geldik" dedi.

23 Haziran seçimlerine ilişkin de konuşan Erdoğan, "Üyelerimiz sahada çalışsın. Bir üye, yanında iki oy daha getirsin, mesele bitti. 'Üyeyim ama çalışmıyorum' olmaz" ifadelerini kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ve yenilenmesine yönelik kararına ilişkin "Karara karşı çıkan YSK üyelerinin gerekçelerine baktığımızda dişe dokunur bir unsura rastlayamıyoruz" diyen Erdoğan, "Milletimizin hakkını, hukukunu, iradesini korumak için mücadele ettik" açıklamasında bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Biz milletimizin kalbinde doğduk, orada büyüdük, irtibatımızı kesmediğimiz, hep güçlü tuttuğumuz için buralara geldik. Bizim siyasetimizde milletle inatlaşmak, millete rağmen iş görmek, millete rağmen yol yürümek diye bir anlayış kesinlikle yoktur.

"İstanbul'da 2 milyon 300 bin üyeye sahibiz. Üyelerimiz sahada çalışsın. Bir üye, yanında iki oy daha getirsin, mesele bitti. 'Üyeyim ama çalışmıyorum' olmaz. Teşkilatlarımızın, özellikle de mahalle temsilcilerimizin çalışmalarına hep önem verdim ve destekledim.

"Her hırsızlık kötüdür ama oy hırsızlığı, milli irade hırsızlığı tam bir felakettir.

"Milletimizin hakkını, hukukunu, iradesini korumak için mücadele ettik, bu sebeple YSK'nin seçimin yenilenmesi kararını isabetli buluyoruz. YSK'nın gerekçeli kararında tüm değerlendirmeler ve belgeler yer alıyor. Ana hatlarıyla baktığımızda, YSK'nın iptal kararını iki temel sebebe dayandırdığını görüyoruz. Sandık memuru, özel sektör çalışanlarından, emeklilerden veya ne iş yaptığı belli olmayanlardan seçilmiş.

"Kanuna aykırı sandık kurulu başkanları tarafından yönetilen sandıklarda, 212 binden fazla oy şüpheli hale gelmiştir. Aradaki fark azala azala 13 binlere geldi. Karara karşı çıkan YSK üyelerinin gerekçelerine baktığımızda dişe dokunur bir unsura rastlayamıyoruz.

"Bugün buraya Yassıada'dan geldim. Orada Adnan Menderes ve 2 arkadaşı idam edildi. Artık Yassıada idamla anılmayacak, özgürlük ve demokrasiyle anılacak, ama nasıl idam edildiklerini orada anlatacağız.

"Seçimi kazanmak için önce parti olarak bizim kendi aramızda dayanışma  içinde olmamız şart. Önümüze çıkartılan siyasi ve ekonomik sıkıntıların kat be kat fazlası, bize bu tuzakları kuranların başında var."

SIRADAKİ HABER