Erdoğan'dan Macron'a: S-400 alırken sana mı soracağım?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un S-400 sistemleriyle ilgili açıklamasını eleştirdi. Erdoğan, "Hava savunma sistemlerimizi çeşitlendirmek istiyoruz. Bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Sağ olsun NATO Genel Sekreteri de bunu ifade etti. Macron kalkıp 'Bir NATO üyesi nasıl S-400 alır' dedi. Sana mı soracağım?" diye konuştu.

© AA
Erdoğan'dan Macron'a: S-400 alırken sana mı soracağım?

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Haber canlı yayınında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Türkiye ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasındaki deniz yetki alanı anlaşmasına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kaddafi döneminde bununla ilgili bir adım atmıştık. Fakat Kaddafi’nin ölümü sebebiyle devam etmemişti. Bu mutabakat muhtırasıyla Türkiye esasında uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandı. Bir sondaj gemisi daha alacağız. Sadece Akdeniz’de değil, Karadeniz’de hatta uluslararası sularda da bu çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

“Yunanistan, Mısır, İsrail ve GKRY bu bölgeden Türkiye’nin onayı olmadan doğal gaz hattı kuramaz” diyen Erdoğan, “Biz Doğu Akdeniz’de aslında en uzun kıyı şeridine sahip ülkeyiz, bunlar bunu da görmüyor. Harita çok net, çok şeyleri de açıkça ortaya koyuyor. Bu bizim için tarihe kayıt düşmektir ve tarihe kayıt düşüyoruz. İçeride ve dışarıda bundan çok rahatsız olanlar var” ifadelerini kullandı.
 
‘LİBYA’YA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ’

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin asker gönderme çağrısı yapması durumunda asker gönderilip gönderilmeyeceği sorulan Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Böylesine bir çağrı Türkiye’ye bu hakkı tanır. Böyle bir çağrı gelmesi durumunda Türkiye nasıl bir inisiyatif üstleneceğine kendisi karar verecektir, bir yerlerden izin almayız. Kaldı ki Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır Hafter’e her türlü askeri destek sağlayarak Birleşmiş Milletler kararını deliyor. Türkiye dışına asker gönderilmesi koşulları ve mevzuatımız bakımından atılması gereken adımlarımız var. Libya’ya her türlü desteği vermeye hazırız.”

‘PUTİN’LE HAFTER KONUSUNU GÖRÜŞECEĞİM’

Libya’daki gelişmeleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le ele almak istediğini dile getiren Erdoğan, “Sayın Putin ile bir görüşme talebim var. Önümüzdeki ayın 8’inde Türkiye’de olacak. Ondan önce bu görüşmemizi yapalım. Çünkü Hafter konusu istiyorum ki Rusya ile münasebetlerde yeni bir Suriye doğurmasın. Ocaktaki görüşme ayrı, TürkAkım projesinin açılışını yapacağız. Putin ile Libya ve Hafter konusuyla ilgili telefonda görüşeceğim” dedi.

‘ABD VE RUSYA, TERÖRİSTLERİ BURALARDAN ÇIKARAMADI’

Rusya ve ABD’nin Suriye konusundaki anlaşmalara uymadığını söyleyen Erdoğan, “Biz bütün bu bölgedeki teröristlerin buralardan boşaltılmasını hem Rusya’dan hem ABD’den istedik. 120 ve 150 saatlik anlaşmalarımız oldu. Onlar bu saatlerde boşaltılacağını söyledi. Ama ne Rusya ne ABD bunu gerçekleştirebildi. Biz de tabi kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz dedik. Bizim hedefimiz Tel Abyad ile Rasulayn arasına 1 milyon insan yerleştirmek. Güvenli bölge planlamamız bu” şeklinde konuştu.

‘BUNLAR KARŞILARINDA DİK DURAN LİDER GÖRMEDİLER’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemleriyle ilgili açıklamasına tepki gösteren Erdoğan, “Biz S-400’den vazgeçemeyiz. Bizim için o sayfa kapandı. Biz hava savunma sistemlerimizi çeşitlendirmek istiyoruz. Bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Sağ olsun NATO Genel Sekreteri de bunu ifade etti. Macron kalkıp ‘Bir NATO üyesi nasıl S-400 alır’ dedi. Sana mı soracağım? Bunlar bugüne kadar karşılarında dik duran liderler görmediler” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER