Erdoğan'dan taksici ve minibüsçülere: Birçok şeyi biliyoruz ama konuşamıyoruz, vakti gelince konuşuruz

İstanbul'da taksici ve minibüsçülerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok şeyi bildiklerini ama konuşamadıklarını söyledi. Erdoğan "Vakti saati geldiğinde onları da konuşuruz” dedi.

© AA
Erdoğan'dan taksici ve minibüsçülere: Birçok şeyi biliyoruz ama konuşamıyoruz, vakti gelince konuşuruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da 1803 minibüs ve 322 taksi dolmuşun taksiye dönüştürülmesi kararına ilişkin "Çok çok isabetli bir karar oldu. Bu kararla birlikte bazı çıkar şebekelerinin oyununu bozdunuz. Bu çok önemliydi. Yani sizin üzerinizden bir şeyler devşirmeye çalışanların oyununu bozdunuz" dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde minibüs odaları başkanları ve şoförleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, minibüsçülerin sıkıntılarını bildiklerini, zaman zaman birçok minibüs ve taksi duraklarında bunları dinlediklerini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, 30 Kasım günü, 2 bin 125 minibüs ve dolmuşun taksiye dönüştürülmesini kabul etmişti. UKOME’de Temmuz 2021’de yine İBB’nin teklifiyle ihtiyaç fazlası 750 minibüs ile 250 dolmuş taksiye dönüştürülmüştü. İBB'nin 5 bin yeni taksi teklifi ise defalarca kez reddedilmişti. 

UKOME toplantısında, 1803 minibüs ve 322 taksi dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifinin kabul edilmesini olumlu bulan Erdoğan, şunları söyledi:

"Alınan karar tabii çok çok isabetli bir karar oldu. Bu kararla birlikte bazı çıkar şebekelerinin oyununu bozdunuz. Bu çok önemliydi. Yani sizin üzerinizden bir şeyler devşirmeye çalışanların oyununu bozdunuz. Bu çok çok önemliydi. Bundan sonraki süreçte de inanıyorum, İstanbul çok daha huzurlu, çok daha rahat olacak. Minibüsçü camiası olsun, taksi camiası olsun çok daha huzurlu bir şekilde inşallah hizmetlerine devam edecekler. 2023 bütün bu adımların atılması için yeni bir dönemin başlamasına da ayrıca vesile olacak. Şurada bir 7 ayımız var. İnşallah bununla birlikte atılacak adımlar inanıyorum sizleri rahatlatacağı gibi İstanbul halkını da rahatlatacaktır."

'UKOME YERİNE İBB OLSAYDI DAHA TEHLİKELİ OLURDU'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok şeyi bildiklerini ama konuşamadıklarını ifade ederek, "Vakti saati geldiğinde onları da konuşuruz, o ayrı mesele ama gerek de yok. Biz sizi çok iyi tanıyoruz. İçinizdeki bütün gelişmeleri, bütün bu oluşumları özellikle UKOME olarak hamdolsun yoluna koyma fırsatını yakaladık. Eğer UKOME olmayıp da İBB olmuş olsaydı bu durum tabii çok daha tehlikeli, çok daha sıkıntılı olabilirdi. Ama İBB'ye kalmadığı için bu iş elhamdülillah UKOME bu işi yoluna koydu ve çözdü. Bundan sonra da zaten böyle bir fırsatı yakalayamayacak" diye konuştu.

'KARARLILIĞINIZI BİLİYORUM'

2023-2024 sürecinde dayanışma halinde el ele vererek yola devam edilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, "Bu konuda kararlılığınızı biliyorum ve bu kararlılığınızı tüm halkımıza da yansıtırsanız, halkımızın da size karşı olan muhabbeti daha da artacaktır. Bunda da zaten bizim endişemiz yok. Ele ele omuz omuza şunu bilin ki her zaman yanınızda olan bir Bakanınız, yanınızda olan bir Cumhurbaşkanınız var. Sizlerle beraber de bu yola inşallah devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda, minibüs odaları başkanlarının sorunlarını, değerlendirmelerini ve önerilerini de dinledi.

Buluşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe eşlik etti. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER