Erdoğan: Dindar bir neslin olduğu ülkede tüm manevi değerlerde sıçrama olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin 70. yılı kutlama töreninde konuşuyor. Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

© AA
Erdoğan: Dindar bir neslin olduğu ülkede tüm manevi değerlerde sıçrama olacak

"Milletimizin gönlünde yer olduğu bildiğim bu kurumların geliştirilmesi için çalışacağız. Bir imam hatipli olarak çocuklarımın imam hatip kapısında neler çektiğini gördüm. Rabbim tekrarını bize göstermesin. Ben bir büyüğünüz olarak sizlere ricada bulunacağım. Niçin ilahiyat mezunları gerek imam hatip okullarında öğretmenlik için görev almada tereddütler yaşarlar? Öğretmen bulmada sıkıntı yaşıyoruz.

Ben bu mevcut durumu altüst edecek gençleri görüyorum. Nereden geldik nereye... Öyleyse şimdi biz dindar bir gençlik dedim, bana imam hatipliler bile saldırdı, sözde köşe yazarı. Bugün yine aynısı söylüyorum. inşallah dindar bir nesil sizin ellerinizde yetişecek. Bunu başardığımız taktirde tinercisini Allah'ın izni ile görmeyiz ya da minimize ederiz. Alkolikleri görmeyiz. Dindar gençlik bilecek ki alkol günah. 

Dindar bir neslin olduğu ülkede tüm manevi değerler sıçrama olacak. Tek parti  döneminde milletle inancı arasındaki irtibatı cenaze yıkama seviyesine düşürme gayesiyle hareket edilmiştir.

İmam hatip okulunda bir İngilizce hocam, 'Siz buraya cenaze mi yıkamayı mı geldiniz?' derdi. Kendimiz zaman zaman ağlardık. Evli olan ağabeylerimiz vardı o zaman. Bir tanesi çıktı, "Ben bu ülkeye en ideal hizmeti nasıl verebilirim diye imam hatibe geldim' dedi. Bizim içimizden doktoru, savcı, cumhurbaşkanı çıktı. 

Bundan sonra yapacağımız çok iş var. Bu kurumlarımızın faaliyete geçmesinde verilen izinde bu anlayış yatıyor.

İlahiyat fakülteleri ve imam hatip okulları milletimizin sahiplenmesiyle kök saldı. Tabii hâlâ kampanyalar yürütülüyor. Fen lisesinin, Anadolu lisesinin ne şansı varsa imam hatiplinin de aynı şansı var. Çağı yakalamanın yolunun geçmişimiz ile irtibatı ile kesilmesiyle ders ondan güç alarak geleceğe bakmak gerektiğini son 17 yılımız ortaya koyuyor.

Onlar üzerimize saldırıyor diye geçmişte olduğu gibi sünepe duruma geçip, yanaklarımızı çevirip tokatlayın diyecek miyiz? Dik durmaya mecburuz. Zira biz bir şeye inandık. O yolda da yürüyeceğiz. Bu noktada geldiğimizde yüzde 20 savunma sanayisinde yerli üretimi yapıyorduk, şimdi yüzde 70. Bir SİHA, İHA vermiyorlardı. 'Kongreden geçmesi gerekiyor' diyorlardı.  

Sayın Obama'ya terörle mücadelede mühimmat sıkıntımız olduğunu söyledik. Bize akıllı bomba gelmedi. Bu tür komşular bizi akıllı bomba sahibi yaptı. Şu anda bizim savunma sanayinde 2,5 milyar dolar ihracatımız var. Mayamız sağlam olduğu sürece hepsinin üstesinden geleceğimizi biliyorum. 

Her bir ilahiyatçımız, duruşuyla, ibadetiyle örnek olması gerekir. İslam'ı kendimizden başlayarak önce ülkemize ve dünyaya rehber haline getirmesi mükefelliyettir.

Bağdadi'nin Kız kardeşini, eniştesini üstelik de Suriye tarafında yakaladık. Bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Onlar benim askerimin yanında Suriye'de kendi topraklarını kurtarma mücadelemizi sürdürüyoruz. Millî Suriye Ordusu 144 şehit verdi. Biz tabii yolumuza kararlılıkla gideceğiz. Tüm kirli senaryolara rağmen ihtida edenlerin sayısı artıyor. İslam, varlığını çok daha güçlü şekilde devam ediyor. 

Çevremizdeki bütün canlılarla barış halinde olmalıyız. Modern dünyada tüm bireyler özgürlük peşinde konuşuyor. Müslümanın en büyük özgürlüğü Allah'a boyun eğmesi ve kulluk etmesidir. Zıvanadan çıkmak deyimini aramızda bilmeyen yoktur. Allah'a boyun eğmediğimiz gün zıvanadan çıkmışız demektir." 

SIRADAKİ HABER