Erdoğan: Eğer bu ülkede Gazi'nin bölgemizi ve dünyayı kucaklayan siyasi diplomatik ekonomik askeri mirasına sahip çıkan biri varsa o da biziz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83'üncü yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen anma töreninde, "Eğer bu ülkede Gazi'nin bölgemizi ve dünyayı kucaklayan siyasi diplomatik ekonomik askeri mirasına sahip çıkan biri varsa o da biziz" dedi.

© AA
Erdoğan: Eğer bu ülkede Gazi'nin bölgemizi ve dünyayı kucaklayan siyasi diplomatik ekonomik askeri mirasına sahip çıkan biri varsa o da biziz

Büyükelçilere Kanal İstanbul mektubu gönderen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, "Atatürk isminin arkasına sığınanlar ne yapıyorlar? Maalesef milletleri aleyhine hangi faaliyet varsa onun değirmenine su taşıyan, garip olmanın ötesinde çarpık bir Atatürk istismarcısı kesimle karşı karşıyayız. Düşünün ya bizi gibi Avrupa'ya şikâyet edenlerden bir şey olur mu? Batı'nın büyükelçilerine bizi şikâyet edenlerden bir şey olur mu?" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83'üncü yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen törende konuştu. Erdoğan törende gerçekleştirdiği konuşmasında, "Atatük’ü anmak elbette önemlidir ama asıl olan Atatürk’ü verdiği mücadelenin izini sürerek gerisindeki sebepleri doğru tespit ederek anlamaktır. Ülkemizde dillerinden Atatürk’ün ismini düşürmeyen ama onu anlamak konusunda en küçük gayret bile göstermeyen bir kesim hep olagelmiştir. Bugün sizlerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askerlik hayatı boyunca görevde bulunduğu yerler ile ülkemizin son dönemde faaliyetlerini yoğunlaştırdığı yerlerin şöyle bir karşılaştırmasını yapmak istiyorum" sözlerini kaydetti.

Erdoğan konuşmasının ilerleyen bölümünde şunları ifade etti:

"Hani bize diyorlar ya Azerbaycan'da Suriye'de ne isin var, hani siz Kemalisttiniz Atatürk'ün yolundan gidiyordunuz? Dürüst değiller. İşte biz bu millet nerede ne yapılması gerektiğini gayet iyi biliyor yapılması gereken atılması gereken adımı da vakti saati geldiğinde atıyoruz. Velhasıl Mustafa Kemal milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinin gerektirdiği her yerde bir fiil savaşmış mücadele etmiştir. Bununla kalmamış gelişmelerin arkasından değil önünden gitmek için  Avrupa'yı ve dünyayı yakından takip etmiştir. Şimdi biz ABD'de New York'ta Birleşmiş Milletler binasının tam karşısında, çaprazında Türkevi inşa ettik. niçin inşa ettiniz diyenler çıkabilir. Ettik. Orada adeta birilerine de mesajımızı en güzel şekilde verdik. Gazi Mustafa Kemal'in bu serencamı bugünkü Türkiye'nin de yol haritasıdır. Türkiye bugün de Suriye'dedir, Libya'dadır, Kafkaslar'dadır. Türkiye bugün Avrupa'da ve dünyada öncü bir diplomatik mücadele yürütmektedir. Eğer bu ülkede Gazi'nin bölgemizi ve dünyayı kucaklayan siyasi diplomatik ekonomik askeri mirasına sahip çıkan biri varsa o da biziz."

Kılıçdaroğlu'na büyükelçi mektubu tepkisi: Atatürk istismarcısı kesimle karşı karşıyayız
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun büyükelçilere gönderdiği mektubu da hatırlatan Erdoğan şöyle konuştu:

"Atatürk isminin arkasına sığınanlar ne yapıyorlar? Maalesef milletleri aleyhine hangi faaliyet varsa onun değirmenine su taşıyan, garip olmanın ötesinde çarpık bir Atatürk istismarcısı kesimle karşı karşıyayız. Düşünün ya bizi gibi Avrupa'ya şikâyet edenlerden bir şey olur mu? Batı'nın büyükelçilerine bizi şikâyet edenlerden bir şey olur mu? Sadece son günlerde yaşananlar bile bu çarpıklığın hangi boyutlara vardığını göstermeye yeterlidir. Türkiye bunda terör sorunu yaşadık, güya Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu partinin başındaki zatın bunların hiçbiri için yabancı büyükelçilere Türkiye'nin çıkarını korumak adına mektup yazdığını hatta ima yollu bir cümle kurduğunu görmedik. Ama ülkenin en büyük yatırımını engellemek için tamamı yalan ifadelerle kendi iş insanlarımızı tehdit ediyor yetmiyor yabancılara mektup yazıp Türkiye'yi karşı ittifak çağrısı yapıyor.  Gazi hayatta olsaydı emin olun bunları o partiden sopayla kovalardı. Gerçi bu partinin mevcut yapısı içinde Atatürk o partinin kapısından içeri sokulur muydu bilmiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2021, 10:38
SIRADAKİ HABER