Erdoğan: FETÖ'yü büyüten hataların tamamen ortadan kaldırılması şart

Ankara Emniyet Müdürlüğü binasının açılışında konuşan Erdoğan, "Asıl sorumluluğumuz FETÖ'yü doğuran ve besleyen ekosistemi yok etmek. Bu ihanet çetesiyle mücadele ederken FETÖ'yü besleyen ve büyüten hataların tamamen ortadan kaldırılması da şarttır" diye konuştu.

© AA
Erdoğan: FETÖ'yü büyüten hataların tamamen ortadan kaldırılması şart

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün yeni binasının açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk demokrasisinin kazanımlarına gerektiğinde canı pahasına sahip çıkan kurumlarımız olduğu müddetçe kimse bu millete diz çöktüremeyecek. Milletine ve devletine bağlı askerlerimiz, polislerimiz, istihbaratçılarımız olduğu sürece hiçbir güç bir daha asla 15 Temmuz benzeri işgal girişimlerine teşebbüs edemeyecektir” dedi.

‘S-400 ALAMAZLAR DEDİLER, BUGÜN SEKİZİNCİ UÇAK GELDİ’

Rusya’dan satın alınan S-400 hava savunma sistemlerine değinen Erdoğan, “S-400’lerimizi almaya başladık. ‘Alamazlar’ dediler, bugün sekizinci uçak da geldi. İnşallah Nisan 2020’de son noktayı koyuyoruz. Hava savunma sistemlerimizde dünyada sayılı ülkelerden biri haline geliyoruz. Şimdi hedef, ortak üretimi Rusya ile beraber yapmak” diye konuştu.

“Bir daha milletimize 15 Temmuz benzeri ihanetler yaşatmamak için gereken her türlü tedbiri alıyoruz” diyen Erdoğan, “Kamu kurumlarını FETÖ’den ve diğer terör örgütü sempatizanlarından arındırmak kadar devletin içinde bir daha böyle yapıların oluşmasının önüne geçmek de önemlidir” ifadelerini kullandı.

‘BİZİM DE GEÇMİŞTE HATALARIMIZ OLMUŞ OLABİLİR’

Geçmişte hatalar yaptıklarını söyleyen Erdoğan, “Bir Müslüman, bir kez ısırıldığı delikten ikinci defa ısırılmaz. Şunu samimiyetle söylüyorum; birileri bunu istismar edebilir. Bizim de geçmiş itibarıyla bunlara karşı eksiklerimiz, hatalarımız olmuş olabilir ama o delikten bir kez daha sokulmamayı 2010 itibarıyla ortaya koyduk ve gereğini de yaptık, yapıyoruz. Adalet, liyakat, hukuk ve demokrasi sütunları üzerinde yükselen bir yapıyı çökertebilecek hiçbir sinsi güç yoktur” dedi.

‘KENDİNİ MİLLETİN ÜSTÜNDEN GELEN ANLAYIŞIN HAKİM OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’

15 Temmuz darbe girişimi benzeri olayların yaşanmaması için liyakata dayalı bir sistem inşa edilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Hizipçilik, ekipçilik, dar kadroculuk gibi bürokratik oligarşiye yol açan hastalıkları bu milletin gündeminden kalıcı olarak çıkartacağız. Hangi görünüm, hangi iddia, hangi kisve altında olursa olsun kendini devletin ve milletin menfaatlerinin üstünde gören hiçbir anlayışın bir daha buralarda hakim olmasına izin vermeyeceğiz.

Asıl sorumluluğumuz FETÖ’yü doğuran ve besleyen ekosistemi yok etmek. Bunun yolu ehliyet ve liyakata dayalı sistemi inşa etmekten geçiyor. Bu ihanet çetesiyle mücadele ederken FETÖ’yü besleyen ve büyüten hataların tamamen ortadan kaldırılması da şarttır. Bugün atılan adımların kalıcılığı, işte bu alanlarda elde edilecek başarıya bağlıdır.” (ANKARA/AA)

SIRADAKİ HABER