Erdoğan: Hedefimiz tüm belediyelerde seçime girmek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti öncesi havalimanında yaptığı açıklamada, Trump'la görüşüp görüşmeyeceği sorusuna "Şu anda gelen bir talep yok" yanıtını verdi. Üçüncü havalimanının açılışının 31 Aralık'a ertelenmesinin de söz konusu olmadığını söyledi. Erdoğan, yerel seçim ittifakı konusunda ise MHP'nin tepkisine neden olan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'e benzer bir açıklamada bulundu: AK Parti olarak bizim şu anda bütün hedefimiz, tüm belediyelerde seçime girmek üzere hazırlığımızı sürdürmektir

© AA
Erdoğan: Hedefimiz tüm belediyelerde seçime girmek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinde Trump’la görüşüp görüşmeyeceği sorusuna “Bir talep gelirse olur, şu anda gelen bir şey yok” yanıtın verdi. MHP’nin af teklifine ilişkinse, “Bir suç devlete karşı işleniyorsa, devletin bunu af yetkisi olabilir. Şahıslara karşı işleniyorsa bunu devletin af yetkisi yoktur. Ancak mağdurun ailesine aittir af yetkisi. Düşünün eşi öldürülmüş, kardeşi öldürülmüş, bunu bizim affetme yetkimiz olabilir mi? Aynı şekilde parasal suçlar, olmaz… Meclis’e gelirse arkadaşlar üzerinde çalışır, üzerinde atılacak adım varsa atılır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Zirvesi için bu sabah ABD’ye uçtu. Erdoğan, zirve öncesi Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

BM KONUŞMASI: (BM Genel Kurulu) Konuşmamda insani krizlere dikkati çekerek, vicdanları derinden yaralayan bu sorunlara çözüm bulunması için çağrıda bulunacağım.

SURİYE: Şu an Suriye’nin geleceği için en büyük sorun, Fırat’ın doğusunda kimi müttefiklerimizin himayesinde büyüyen terör bataklığıdır. Bu bataklığı kurutulması için gerekenler yapılmalı.

İRAN’A SALDIRI: İran’daki son meydana gelen terör eylemi.. Şu an içeriğinde neler var neler yok bilemiyoruz ama dün akşam itibariyle 29 kişinin öldüğü, böyle bir durumla bölgedeki hassasiyetler daha da artıyor. İran halkının başı sağ olsun diyoruz.

ALMANYA’DAN BEKLENTİLER: Newyork’taki temaslarımızın ardından 27-29 Almanya’yı ziyaret edeceğiz. Bu ziyaret Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimin ilk devlet ziyareti olacak. Bu davetten ötürü teşekkürlerimi iletiyorum. Almanya’da Angela Merkel ile de bir araya geleceğiz. Avrupa’da artış gösteren yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığını da görüşeceğiz. Sayın Merkel’in de ırkçı eylemler karşısında durduğunu biliyoruz. PKK ve FETÖ gibi örgütlere karşı daha etkin mücadele beklentiğimiz paylaşacağım.
 
Erdoğan, yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularına ise şu yanıtları verdi:

TRUMP’LA GÖRÜŞME: ABD tarafından bir talep gelirse değerlendiririz. Şu anda herhangi bir şey söz konusu değil.

MHP’NİN AF TEKLİFİ: Biz bazı açıklamaları duyduk. Fakat bizim bu konudaki temel ilkemiz şudur: Af konusu eğer bir suç devlete karşı işleniyorsa devletin bunu af yetkisi olabilir. Fakat şahıslara karşı işleniyorsa bunun af yetkisi devlette değildir. Bunu affedebilecek merci mazlum mağdur insanların ta kendisidir. Af ile ilgili talebin içeriği meclise gönderildiğine göre arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapar atılacak adım varsa üzerinde durulur. Konuşulanlara bakıldığında bunlar kişileri de ilgilendiren bir durum. 162 bin kişinin devletle alakası konusunda arkadaşlarıma sordum, devlete karşı işlenmiş bu sayıda bir suç söz konusu değil dediler.

İDLİB MUTABAKATI: Düne kadar Rusya’dan gelen bir heyet burada görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerin neticesinde detay çalışmalar üzerinde de duruldu. En kısa zamanda inşallah en isabetli en hayırlı ne olacaksa bölgenin barışı için bu adımı atacağız. Mutluyuz çünkü 3,5 milyon insanın yaşadığı İdlib’de bütün bu siviller burayı terk ettiklerine gidebilecekleri yer Türkiye. Böyle büyük bir mülteci akının Türkiye’nin üstlenmesi kolay değildi. Böyle bir anlaşmanın sağlanması bizi de bölgeyi de rahatlatmış oldu. temenni ederim ki bu süreci başarıyla sürdürürüz.

MHP İLE YEREL SEÇİM İTTİFAKI: Liderler olarak görüşme konusuna her zaman açığız. AK Parti olarak bizim şu anda bütün hedefimiz, tüm belediyelerde seçime girmek üzere hazırlığımızı sürdürmektir. Ona göre hazır olmaktır. Biz cumhur ittifakı noktasındaki hassasiyetimiz neyse bundan sonraki süreçte de aynı hassasiyeti koruruz. Böyle bir dayanışma için oluruz.

(AK Parti Sözcüsü Çelik, yerel seçim ve ittifakla ilgili bir soru üzerine “Biz uzun zamandır Türkiye’nin iktidar partisiyiz. Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile birlikte Türkiye’nin ilk partisiyiz. AK Parti her yerde seçimlere girecektir” açıklamasında bulunmuştu. MHP Genel Başkanı Yardımcısı Semih Yalçın’dan ise “AK Parti Sözcüsü Sayın Çelik’in, mesele enine boyuna taraflarca teati edilmeden, masaya yatırılmadan çıkış yapması hangi akla hizmet etmektedir?” tepkisi gelmişti.)
YENİ HAVALİMANI AÇILIŞI ERTELENDİ Mİ?: Ben şimdi bunu sizden duyuyorum. Öyle bir şey yok. Dün zaten oradaydım. Tekraren arkadaşlarımıza sordum. 29 Ekim’de inşallah açılışını yapacağız. Ama nedir? Peyderpey iniş kalkışlarda THY’nin İGA ile yapacağı görüşmeler çerçevesinde olacaktır. Bir anda Atatürk Havalimanı’nı devreden çıkmayacak bir geçiş süreci var. 29 Ekim oranın açılış tarihidir. Test çalışmalarını Teknofest’te yaptık. Bir defa terminal binası her şeyiyle hazır durumda. Pist gayet güzel.
ABD’DE ŞİRKETLERLE GÖRÜŞME: ABD’li yatırımcılarla bir araya geleceğiz. Türkiye’deki ABD’li yatırımcılarla görüştük. Şimdi de ABD’de bir başka katılımını yönetim kurulu başkanları ve CEO’larla görüşeceğiz.
(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 12:35
SIRADAKİ HABER