Erdoğan: İdeolojik kampanyalar ODTÜ'yü de etkiledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde ODTÜ Teknokent Açılışı'nda konuştu. Erdoğan, "Ülkemizin bir dönemini esir alan ideolojik kampanyalar ODTÜ'yü de etkilemiştir. ODTÜ bunlara rağmen marka değerini korumayı bilmiştir. ODTÜ markası bugün hâlâ ilk sırada yer almaya devam ediyorsa, kurulduğu toprakların sağlamlığına borçludur dedi.

© AA / Erçin Top
Erdoğan: İdeolojik kampanyalar ODTÜ'yü de etkiledi

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde ODTÜ Teknokent’in açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni fikirlerin teknolojiye dönüşmesine vesile olmak üzere kurulan buradaki kuluçka merkezini çok önemli görüyorum. Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için bu tarz merkezleri çoğaltmamız çok önemli” ifadelerini kullandı.

Sözlerine, “ODTÜ’nün kuruluş hikayesi, ülkemizde bilimin ve teknolojinin serencamını göstermesi bakımından çarpıcı bir örnektir. Ülkemizin bir dönemini esir alan ideolojik kampanyalar ODTÜ’yü de etkilemiştir. ODTÜ bunlara rağmen marka değerini korumayı bilmiştir. ODTÜ markası bugün hâlâ ilk sırada yer almaya devam ediyorsa, kurulduğu toprakların sağlamlığına borçludur” diyerek devam eden Erdoğan, ‘ODTÜ’nün kuruluş amacının tam da 16 yıldır inşa etmeye çalıştıkları politika’ olduğunu vurguladı.
 
Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

BİLİMİN TİCARİ META HALİNE GELMESİNE İZİN VERMEMELİYİZ: ODTÜ’nün kuruluş amacı tam da bizim 16 yıldır inşa etmeye çalıştığımız politikadır. Bu önemli eğitim kurumunu ülkemize kazandıranlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Biz insanlık tarihinin en eski öğretim kurumlarına ev sahipliği yapmış bir coğrafyada yaşıyoruz. Ülkemizin her köşesi kadim eğitim kurumlarıyla dolu. Bu mirasa layık olmanın sorumluluğunu üstlenmiş bulunuyoruz. Bilim, eğer ahlaki değerlere yaslanıyorsa o nispette insana hizmet eder. Bilimsel faaliyetlerin ürüne dönüşmesi elbette önemlidir. Ancak bilimin ticari meta haline gelmesine izin vermemeliyiz. Üniversite sayımızı 206’ya, üniversite öğretim sayısını 162 bine, öğrenci sayımızı 1,6 milyondan 8 milyona çıkardık.

ÇOK İDEAL BİR YÜKSEK ÖĞRENİM SİSTEMİNE SAHİP OLMADIĞIMIZ GERÇEK: Hali hazırda çok ideal bir yüksek öğrenim sistemine sahip olmadığımız bir gerçektir. Bu alanda daha kapsamlı adımlar atmakta kararlıyız. YÖK’ün attığı adımları bu reformların bir öncüsü olarak kabul ediyorum. Tıp, mühendislik ve hukuk gibi temel alanlarda eğitim kalitesinin yükseltilmesine ilişkin reformlarımız çok daha acildir. Tüm bu meseleleri önümüzdeki dönemde hal yoluna koyacağız.

TEKNOLOJİYE HAKİM OLAMADAN BAĞIMSIZLIĞIMIZI SÜRDÜREMEYİZ: Veri üretiminden, güvenliğe, savunma, sağlık, bilişim teknolojilerinden yapay zekaya kadar kendi ayaklarımız üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. Nasıl topraklarımıza hükmetmeden bağımsız olamazsak, teknolojiye hâkim olamadan da bağımsızlığımızı sürdüremeyiz. Teknoloji çok hızlı gelişiyorsa bizim daha hızlı hareket etmemiz şart. Madem çocuklarımız dijital bir dünyaya gözlerini açıyor, biz de buna göre hazırlık yapacağız. Üniversitelerimiz eğitim-öğretim faaliyetleriyle bu sürecin öncüsü olmalıdır. Üniversitelerimizi en yetkin şekilde kullanmalıyız. Üniversite sanayi işbirliğini daha ileri seviyeye taşımalıyız. Bu konuda Çin’i çok başarılı görüyorum. Üniversitelerimizle birlikte yapacak çok işimiz bulunuyor. Türkiye üniversite yönetimlerinin özerkliği ve tahsis edilen kaynaklar bakımından gerçekten önemli bir yerdedir. Kendini bilime ve teknolojinin gelişmesine adamış kişilerle üniversitelerimizin arzu edilen seviyeye ulaşacağından eminim.

Dört öğrenci gözaltına alındı

Erdoğan’ın 12 yıl sonra ilk kez geldiği ODTÜ’de polis olağanüstü önlem aldı. Zırhlı araçlar ve atlı polisler yerleşkeye getirildi. Öğrencilerin ve personelin yemek yediği kafeterya normalden bir buçuk saat önce kapatıldı, ring seferleri durduruldu. Evrensel gazetesinde yer alan habere göre Fizik Bölümü önünde pankart açmak istedikleri belirtilen Sosyalist Gençlik Dernekler Federasyonu ve Devrimci Öğrenci Birliği üyesi 2 öğrenci polis tarafından darbedildi. Olayda toplam 4 öğrenci gözaltına alındı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER