Erdoğan: İdlib'de 36 şehidimiz var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ülkemizi güney sınırları boyunca terör koridorlarıyla kuşatmaya kalktılar. İdlib meselesi ülkemizi köşeye sıkıştırmak için özellikle kurgulanan konu olarak önümüze geldi. Biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Putin'e bizi rejimle baş başa bırakın dedim. İdlib'de şehit olan asker sayısı 36'ya çıktı.

© AA
Erdoğan: İdlib'de 36 şehidimiz var

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’de TSK’ya yönelik saldırının ardından ilk kez açıklamalarda bulundu. Partisinin İstanbul milletvekilleriyle Dolmabahçe Ofisi’nde bir araya gelen Erdoğan, “İdlib’de 36 askerimiz şehit oldu” dedi. Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, ‘bizi rejimle baş başa bırakın” dediğini söyledi. Cumhurbaşkanı AB ile sınır kapılarının da mültecilerin geçişi için bundan sonra açık kalacağını söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

BİZİ BAŞ BAŞA BIRAKIN DEDİM: Ülkemizin Suriye’de yaptığı mücadelenin anlamını hâlâ anlamayanlar olduğunu görüyoruz. Ülkemizi güney sınırları boyunca terör koridorlarıyla kuşatmaya kalktılar. İdlib meselesi ülkemizi köşeye sıkıştırmak için özellikle kurgulanan konu olarak önümüze geldi. Biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Putin’e bizi rejimle baş başa bırakın dedim. Suriye meselesi Türkiye için asla bir macera veya sınırlarını genişletme çabası değildir. Merkel’de dedim ki sizin bana büyük rakamlarla verdiğiniz sözünüz var, gelin destek verin dedim. En fazla 25 milyon euro vereyim dedi. Biz de kabul ettik. Sonra Kızıl Haç’a vereceğini söyledi. Anlama, tanıma ve bu rakam BM mülteciler başkomiserlere gitmektedir. Oradan da Kızıl Haç’a oradan da Kızılay’a gibi bir yaklaşım ortaya koydular.

MERKEL PARA HAZIR DEDİ: Aradım tekrar Merkel’i dedi ki para hazır. Ben de ama bu para bize ulaşmıyor. Artık dedim ki biz size buradaki mültecileri gönderelim 25 milyon euro almayalım biz size 100 milyon euro verelim. Merkel tabii kabul etmedi. Yeni bir göç dalgasını kaldıracak durumda değiliz. Rejimin insafına terketmek de bizim vicdanımıza sığmaz. Bize diyorlar ki orada ne işiniz var. Biz oraya Esad’ın davetlisi olarak değil, Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Ve Suriye halkı bu iş bitti demeden çıkma gibi bir niyetimiz yok. Putin’e de dedim bizim önümüzden çekilin bizi rejimle baş başa bırakın. Ama biz çekildik diyemiyor. Dün gece Trump diyor ki, Putin’in ne beklentisi var. Kamışlı’da bir petrol olayı var dedim. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Ama bizim petrol derdimiz yok. Meseleyi sadece İdlib olarak değerlendirmek bizi yanıltabilir. Biz bugün Suriye sınırını terörden arındırmazsak yarın karşılaşacağımız durum çok farklı olabilir. El-Bab’ta vermedimiz savaşı Şırnak’ta Hakkari’de vermek zorunda kalabiliriz.

ŞEHİTLER TEPESİ BOŞ KALMAYACAK: 1984’teki ilk terörist eyleminden itibaren 7 bin 500’e yakın güvenlik görevlimizi kaybettiğimizi unutmayalım. Topraklarımızda gözü olduğunu asla inkar etmeyen bir rejimle nasıl mücadele etmeyiz. Türkiye’nin Suriye’de ne işi var sorusunu soranlar aslında Türkiye terör örgütlerine teslim olmalı önerisini tavsiye ediyorlar. Ve şehitler tepesi hiçbir zaman boş kalmayacak. İdlib’de şehit olan asker sayısı 36’ya çıktı. 20 günlük hareket boyunca vermiş olduğumuz şehitler adına ailelere sabır diliyorum. Bugün Suriye’yi fiilen 3’e bölenlerin Türkiye’nin bütünlüğüne saygı göstereceğini düşünmek gafletten öte bir durumdur. Şu anda ekranları başında bizi izleyen milletime özellikle sesleniyorum: ‘Türkiye’nin Suriye’de ne işi var?’ sorusu, aslında ‘Türkiye terör örgütlerine ve kendine düşman bir rejime teslim olmalı.’ önerisini bize tavsiye ediyorlar. Bunların yaptığı budur. Karşımızdaki senaryonun asıl hedefi Suriye değil, Türkiye’dir. Suriye’de istediklerini alanlar, namluları hemen Türkiye’ye çevirecektir.

KAPILAR AÇIK KALACAK: Bu sabah itibariyle 18 bin oldu. Bugün herhalde 25-30 bini bulabilir.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2020, 10:24
SIRADAKİ HABER