Erdoğan: İhracatta rekor kırdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılı toplam ihracatının 2020 yılına göre yüzde 32,9 artarak 225 milyar 368 milyon dolar olduğunu duyurdu.

© AA
Erdoğan: İhracatta rekor kırdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılı dış ticaret rakamlarının açıklanacağı TİM toplantısında konuştu. Büyüme oranında itici gücün mal ve hizmet ihracatı olduğunu söyleyen Erdoğan, 2021 yılı toplam ihracatının önceki yıla göre yüzde 32,9 artışla 225 milyar 368 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

TÜRK EKONOMİSİNİN ALPERENLERİ: İhracatçılarımız, akıncı ruhuyla çalışmış, istihdam oluşturmuş, üretmiş ve ürettiklerini de dünyanın hemen her ülkesine satma başarısını göstermiştir. Türk ekonomisinin alperenleri olarak gördüğüm ihracatçılarımızı canı gönülden kutluyorum.

EKONOMİYE ASLA KONTAK KAPATTIRMADIK: Milletin felaketinden siyasi rant devşirme peşinde koşan muhalefete rağmen Türk ekonomisine asla kontak kapattırmadık. Ülkemizin salgın yönetimine katkıda bulunan en önemli faktörlerden birisi de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Türkiye devletin tüm kurumları arasındaki koordinasyonu tutmuş, alınan kararlar hızlı bir şekilde uygulanmıştır. Son 2 yıla ait ekonomik veriler Türkiye'nin başarısını açıkça ispat ediyor.

BÜYÜMEDE İTİCİ GÜÇ İHRACAT: Türkiye 2020 yılını büyümeyle kapatan iki ülkeden biri olmuştur. Küresel ekonominin yüzde 3,4 küçüldüğü dönemde biz yüzde 1,8 büyüme kaydettik. Türkiye'nin salgın döneminde ekonomisini en hızlı toparlayan G-20 ülkesi olması bekleniyor. Büyüme oranında itici gücün mal ve hizmet ihracatı olduğunu görüyoruz. Türkiye ekonomisi salgın öncesi döneme göre 2 milyon ilave istihdam oluşturmuştur. Türk ekonomisi dinamik yapısıyla salgın öncesi seviyelere hızla ulaşmayı başarmıştır. Her kriz beraberinde birçok fırsatı da getirir. Tarih boyunca küresel kriz dönemlerini iyi değerlendiren ülkeler ekonomik sıçrama yapma imkânına da kavuştular.

İHRACAT İLK DEFA 200 MİLYAR DOLARI GEÇTİ: Hayata geçirdiğimiz reformlarla Türk ekonomisini prangalarından kurtarmayı başardık. Türkiye ilk defa krizlerin altında ezilen değil, krizleri yöneten hatta krizleri fırsata çeviren bir ülke konumuna gelmiştir. İhracatımız tarihimizde ilk defa 200 milyar doları aşarak orta vadeli program hedeflerinin ötesine geçmiştir. 2021 toplam ihracatımız geçen yıla göre yüzde 32,9 artışla 225 milyar 368 milyon dolar gerçekleşmiştir. Dış ticaret hacmimizi 496,7 milyar dolara ulaştırdık. Dış ticaret açığımız ise önceki yıla göre yüzde 7,8 azalışla 45,9 milyar dolara gerilerken ihracatın ihracatı karşılama oranı ise yüzde 83,1'e yükseldi.

DÜNYAYLA YARIŞIYORUZ: Muhalefet bu işten anlamaz, onların derdi başka. Biz şu anda dünyayla yarışıyoruz. Son 12 ayın 11'inde ihracat rekoru kırdık. Daha önce 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan 5 ilimiz varken bu sayı hamdolsun 21'e yükselmiştir. Konuşuyorlar, yok şöyle yok böyle filan. Yahu sen konuşmaktan anlarsın, benim Anadolu'daki vatandaşım durmuyor. Dünyanın neresinde bir pazar varsa bu pazarları dolaşıyor. 2021 yılında 81 ilimizin tamamı ihracat yaparken 78 ilimiz ihracatını artırmıştır.

AB'YE KARŞI DIŞ TİCARET FAZLASI VERDİK: En fazla ihracat artışı Amerika'ya. Türkiye bunu da başardı. En önemli ticari ortak AB'ye ihracatımız yüzde 33 arttı, dahası AB'ye karşı net 7,7 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. İhracatımızın tüm dünyaya dengeli biçimde yayıldığını görüyoruz. Bu dönemde ihracatımız Güney Amerika'ya yüzde 86,6 arttı. AB dışı Avrupa ülkelerine yüzde 29, Kuzey Afrika bölgesine yüzde 44,8 oranında artış göstermiştir. Türkiye dünya ticaretinde söz sahibi bir ülke haline gelmiştir.

TÜRK LİRASI DEYİP GEÇMEYİN: Türk Lirası ile ticaret gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını her geçen gün daha yukarı taşıyoruz. Türk Lirası deyip geçmeyin, bizim paramız çok önemli. İnşallah paramız belirleyici olacak, hiç endişe etmeyin. TL ile yaptığımız dış ticaret hacmi 183 milyar liraya ulaşmıştır. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER