Erdoğan: Kafalarına göre karar alamayacaklar, kontrol bizde olacak

'Belediyeyi çalıştırmama üzerine hareket etmeyeceğiz ama elleri o kadar da rahat olmayacak, kafalarına göre hareket edemeyecekler.'

© AA
Erdoğan: Kafalarına göre karar alamayacaklar, kontrol bizde olacak

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin kazandığı ancak meclis çoğunluğu AKP'nin elinde olan belediyeler için izleyecekleri stratejiye ilişkin, "Belediyeyi çalıştırmama üzerine hareket etmeyeceğiz ama elleri o kadar da rahat olmayacak, kafalarına göre hareket edemeyecekler. Meclislerde alınacak kararların kontrolü bizde olacak" dedi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre, Erdoğan başkanlığında yapılan AKP MYK'nın son toplantısında, muhalefetin kazandığı büyükşehir belediyelerinde izlenecek yol haritası masaya yatırıldı.

'KARARLARIN KONTROLÜ BİZDE OLACAK'

Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere belediye meclislerinde çoğunluğun AKP'de olduğunu hatırlatan Erdoğan, "İstanbul'da 39 ilçenin 24'ünde AK Parti, birinde MHP olmak üzere 25 ilçeyi Cumhur İttifakı olarak almış bulunuyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisindeki toplam 312 üyeden 176'sı AK Parti'ye, 4'ü MHP'ye 132'si ise diğer partilerin üyeleri. Ankara'da da durum farklı değildir. 25 ilçe belediyesinden 19'unu AK Parti, 3'ünü MHP aldı. İlçelerde ve belediye meclisinde ezici çoğunluk elde ettik. Buradan hareketle, çoğunluk bizde diye belediyeyi çalıştırmama üzerine hareket etmeyeceğiz ama başkanları sıkıştıracağız. Elleri o kadar da rahat olmayacak, kafalarına göre hareket edemeyecekler. Meclislerde alınacak kararların kontrolü bizde olacak"  diye konuştu.

'ÇALIŞTIRMIYORLAR DENMESİN DİYE ÖNLEM ALINACAK

Habere göre Erdoğan, muhalefetin 'Bizi çalıştırmıyorlar' dememesi için belediyelerde atılacak her adımı değerlendirerek, vatandaşın lehine olacak uygulamaların destekleneceğini söyledi.

ANKARA'YI KAYBEDEN ÖZHASEKİ 'İSTANBUL KOORDİNATÖRÜ' TAYİN EDİLDİ

Öte yandan, AKP'nin Ankara'dan aday gösterdiği ancak seçimi kaybeden Mehmet Özhaseki, Erdoğan'ın talimatı ile İstanbul için 'koordinatör' olarak tayin edildi. Yerel yönetimler başkan yardımcılarından bazıları da Ankara başta olmak üzere, AKP'nin kaybettiği büyükşehirlerden sorumlu olacak. İlçe belediye başkanları arasındaki koordinasyonu bu isimler sağlayacak.

SIRADAKİ HABER