Erdoğan: Kendi kişisel çıkarlarını demokrasi ve özgürlük maskesi altında ortaya koyanların maskesini düşürmeyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, YÖK Anadolu Projesi tanıtımında konuşuyor.

© AA
Erdoğan: Kendi kişisel çıkarlarını demokrasi ve özgürlük maskesi altında ortaya koyanların maskesini düşürmeyi sürdüreceğiz

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: 

"Üniversite sayımız 76'dan 207'ye, öğrenci sayımız 1 milyon 600 binden 8 milyon 400 bine yükseldi. Bu öğrenci sayısıyla ülkemiz, Avrupa'da üniversiteye erişim konusunda ilk sırada. Bu artışta kız öğrenciler önemli bir yer tutuyor. Yüzde kırk iki olan kız öğrencilerin oranı yüzde kırk dokuza çıktı. Üniversitelerde görev yapan öğretim elemanı sayımız 70 binden 180 bine ulaştı. 

Bütçeden üniversiteler için ayırdığımız payda ciddi oranda arttı. Yüksek öğretimde sadece sayısal değil, kalite odaklı yapısal dönüşümler de gerçekleşti. 

Üniversitelerimizin ulusal ve uluslararası düzeyde rekabetçi yapıya kavuşmalarını temin etmek için yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Tek tipçi anlayıştan uzaklaşan üniversitelerimiz birbirinin kopyası olmaktan çıkmıştır. Gerçi hala eski Türkiye'nin alışkanlıklarıyla devletten ve toplumdan kopuk bir şekilde inşa ettikleri hükümranlık alanlarını korumanın peşinde olanlar yok değil. Onlar da adım adım bu ülkenin üniversitesi olduklarını, bu millete hizmet etmekle mükellef olduklarını anlayacaklar. Kendi kişisel ve zümrevi çıkarlarını demokrasi ve özgürlük maskesi altında pazarlayanların gerçek yüzlerini ortaya dökmeyi sürdüreceğiz. 

SIRADAKİ HABER