Erdoğan: Kürt de olsa o benim kardeşim, o da insandır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki konuşmasında belediyelere atanan kayyımların yaptıklarını anlattı.

© AA
Erdoğan: Kürt de olsa o benim kardeşim, o da insandır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki konuşmasında belediyelere atanan kayyımların yaptıklarını anlattı. "Şu anda Diyarbakır'ı tanıyamazsınız" diyen Erdoğan, "Yerel gidişleri falan, geceleri pırıl pırıl, böyle bir şehir inşa ettik. Niye? Kürt de olsa o benim kardeşim. O da insandır, hizmet etmek benim görevimdir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen programda, iş insanlarıyla bir araya geldi.

Toplantında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sadece son 6 yılda yaşadıklarımız dahi, bu milletin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine sahip çıkması halinde üstesinden gelemeyeceği hiçbir zorluk olmadığını göstermeye yeterlidir. Terör örgütlerinin saldırılarından darbe teşebbüslerine ve ekonomik tuzaklara kadar uzanan bu badirelerden herhangi biri mesela bir Avrupa ülkesinin başına gelseydi, emin olun yerle yeksan olurdu ama Türkiye hamdolsun girdiği her sınamadan gücünü artırarak çıktı” dedi.

“Siyaset bir meslek değil, kendini ülkeye ve millete hizmete adamanın adıdır” diyen Erdoğan, “Her kim siyaseti başka amaçlarla yapıyorsa her şeyden önce ülkesine ve milletine haksızlık ediyordur. Siyasetçiye yürüttüğü mücadele için gereken gücü ve imkanı sağlayan da murakabesini yapan da gerektiğinde onu tasfiye eden de millettir” ifadelerini kullandı.
 
‘İSTANBUL’DA SADECE VİTRİNDE BİR BAŞKANLIK OLAYI VAR’

31 Mart seçimlerinden il genel meclislerinde yaklaşık yüzde 60’lık, büyükşehir belediye başkanlıklarında yüzde 52’lik, il belediye başkanlıklarında da yüzde 55’lik bir oranla zaferle çıktıklarını söyleyen Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin tüm komisyonlarının ve belediyenin yönetim noktasında AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın kontrolü altında olduğunu belirtti.

Erdoğan, “Sadece vitrinde bir başkanlık olayı var. Bununla beraber eksik olan bir şey o da tamamlanacaktır” şeklinde konuştu.

AK Parti’ye yönelik “25 yıldır belediyeyi yönetiyorsunuz, ne yaptınız” eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, “Kısa bir zamanda İstanbul’u bu çöp dağlarından nasıl temizlediğimizi de sizler biliyorsunuz. Birinci yılın sonunda, Cemal Reşit Rey Salonu’nda uluslararası bir toplantı ki bu dünya çevreciliğine aittir o da Habitat 2 Zirvesi yapıldı ve o zirvede sonuç bildirgesine şu girdi: Dünyanın en temiz şehri İstanbul” dedi.

‘BİNALİ BEY’LE BU KİŞİ MUKAYESE EDİLEBİLİR Mİ?’

AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım’ın CHP’li rakibi Ekrem İmamoğlu’yla karşılaştırılamayacağını savunan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Binali Bey’le bu kişi mukayese edilebilir mi? Binali Bey, benimle beraber İDO Genel Müdürü olarak göreve başladı. Başbakan oldum, milletvekili olarak benimle beraber Ankara’ya geldi ve Ulaştırma Bakanı kendisine görevini verdim ve Ulaştırma Bakanı olarak devam etti. Cumhuriyet tarihi boyunca 79 senede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yolun yapıldığı bu ülkede bunun üzerine biz 17 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Bunu da sağ olsun yöneten Binali Yıldırım Bey oldu.

‘HAVALİMANI SAYISINI 25’TEN 56’YA ÇIKARDIK’

İktidarları döneminde 25 olan havalimanı sayısını 56’ya çıkardıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi.

Artık ülkemin neresine giderseniz gidin yarım saat, 45 dakika mesafede evinizden çıkıyorsunuz havalimanına gidiyorsunuz. Kimin aklına gelirdi Hakkari’ye havalimanı yapılacak? Kürt kardeşlerimi yanlış söylemlerle aldatıyorlar. Hakkari’ye havalimanını getiren biz olmadık mı? Iğdır’a, Kars’a, Ağrı’ya havalimanını getiren biz olmadık mı? Biz ayrıcı değiliz, biz Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü, Abaza’sı, Boşnak’ı, Roman’ı kim olursa olsun yaratılanı yaradandan ötürü sevdik ve hepsine bu hizmeti götürdük.”

‘ŞU ANDA DİYARBAKIR’I TANIYAMAZSINIZ’

Belediyelere kayyım atandığını hatırlatan Erdoğan, “Şu anda Diyarbakır’ı tanıyamazsınız. Bakıyorsunuz üç gidiş, üç geliş… Ayrıca yerel gidişleri falan, geceleri pırıl pırıl, böyle bir şehir inşa ettik. Suriçi’ne girdiğiniz zaman, Suriçi bambaşka. Tarihi kaleyi ele aldık aynı şekilde. Dicle nehrinin kenarına piknik alanlarını inşa ettik. Bunları yaptık. Niye? Kürt de olsa o benim kardeşim. O da insandır, hizmet etmek benim görevimdir. Çünkü biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik” diye konuştu. (İSTANBUL/AA)

SIRADAKİ HABER