Erdoğan: Kürtlerle hiçbir zaman sıkıntımız olmadı

Suriye konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Bizim Kürtlerle hiçbir zaman herhangi bir sıkıntımız olmadı” dedi.

© AA
Erdoğan: Kürtlerle hiçbir zaman sıkıntımız olmadı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Ticaret Odası ve Amerikan Türk Konseyi Üyelerini Kabul programında konuştu.

Erdoğan, "(Türkiye-ABD ilişkileri) Tüm sıkıntıları, sınamaları, direnç testlerini başarıyla atlattık" dedi.

ABD’yle stratejik ortaklık ve müttefiklik ilişkisine değinen Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye ve ABD arasında ortak çıkarlara dayalı, güçlü, kapsamlı ve stratejik bir müttefiklik ilişkisi vardır. İlişkilerimizde zaman zaman görüş ayrılıklarına dayalı iniş çıkışlar yaşasak da ortaklığımız pek çok zorluğun üstesinden gelmiştir. Trump'ın özellikle Suriye bağlamında aldığı son inisiyatif Türk-Amerikan ilişkilerini baltalamaya çalışanların planlarını boşa çıkarmıştır. Yalnızca ülkemize yönelik olarak uygulamaya konulan, çelik ihracatımıza dair 2 kat artırılmış gümrük vergisinin kaldırılmasını bekliyoruz."

Türkiye’nin ABD’nin çekileceği alanlarda sorumluluğu devralmaya hazır olduğundan söz eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Başta DEAŞ olmak üzere, ülkemize, bölgemize ve dünyaya tehdit oluşturan tüm terör örgütleriyle mücadeleye kararlıyız. DEAŞ terör örgütünü, başka eli kanlı terör örgütüyle ikame etmeye çalışan eski yönetim bakiyesi bazı kesimler, baştan beri ülkemiz hakkında kara propaganda yapıyor. PKK/PYD terör örgütünü yerel halkla özdeşleştirmek Kürt kardeşlerimize yapılabilecek en büyük hakarettir. Şu anda DEAŞ saldırılarından, PKK/PYD zulmünden kaçan Kürt kardeşlerimiz sadece ve sadece Türkiye'ye sığınıyor. Bizim Kürtlerle hiçbir zaman herhangi bir sıkıntımız olmadı.”

Güvenli bölge konusuyla ilgili de konuşan Erdoğan, “Türkiye olarak müttefiklerimizden sadece lojistik destek alarak güvenli bölgeyi kuracak, ortak menfaatlerimiz doğrultusunda yönetecek her türlü imkana sahibiz. (Suriye'de) İnsani bir yaklaşım düşünüyorsak 'mültecilere kapılar açalım' diyorsak, gelin güvenli bölgelerde konteyner kentler oluşturalım” şeklinde konuştu.

ABD’nin silah yardımının Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) gittiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Kime geliyor bunlar YPG'ye, PKK'ya geliyor. Yakalandıkları zaman bir de bakıyoruz Amerika'nın silahları. Kimde bu? Terör örgütlerinde. Ama bunları terör örgütü olarak şu anda hala Amerika kabullenemedi. Bizim sıkıntımız burada."

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 00:07
SIRADAKİ HABER