Erdoğan: Ortak yayının sonuca ciddi etkileri olabilir

Ortak yayın için 'Sonuca ciddi etkileri olabilir' diyen Erdoğan, S-400 tartışmasına ilişkin ise 'Tükürdüğümü yalamak benim devlet adamlığıma uymaz' dedi.

© AA
Erdoğan: Ortak yayının sonuca ciddi etkileri olabilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tacikistan'daki Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı'ndan dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. S-400 alımında taviz verilmeyeceğini söyleyen Erdoğan, "İmzayı atmışız, her şeyi bitirmişiz. Şimdi burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, benim de devlet adamlığıma uymaz" dedi. Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın çıkacağı canlı yayına da değinen Erdoğan, "Ortak yayının sonuca ciddi etkileri olabilir. Zira vatandaş kimin kim olduğunu tam manasıyla bilmiyor" dedi.

'İDLİB GÜNDEME GELMEDİ'

Ruhani ve Putin'le görüşmesinde İdlib konusuna girmediklerini söyleyen Erdoğan, "Çünkü İdlib konusu zaten görevli olan arkadaşlarımız ile Rusya tarafında görevli olanlar arasında sürekli takip ediliyor. Ateşkes sağlandı ama zaman zaman çatlak sesler gelebiliyor. Sayın Putin olsun diğerleri olsun aslında bu tür şeylere pek sıcak bakmıyorlar. Rejimin yaklaşımını da doğru bulmuyorlar. Rusya ile bu noktadaki ilişkiler gayet iyi gidiyor. Zaman zaman bu tür sıkıntılar olmasa çok daha iyi olacak ama maalesef oluyor" dedi.

'BURASI KASABA DEVLETİ DEĞİL'

ABD'den S-400 konusunda gelen mektuba Türkiye'nin ne zaman yanıt vereceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, "Milli Savunma Bakanlığımız o mektuba karşı bir mektup konusunda çalışmasını sürdürüyor. Belki de bu hafta içerisinde cevabi mektup gönderilecektir. S-400'den taviz vermeyeceğiz. Burası kasaba devleti değil, burası Türkiye Cumhuriyeti. İmzayı atmışız, her şeyi bitirmişiz. Karşı taraftan Rusya, bize vereceği kredide her türlü kolaylığı göstermiş ve gerçekten uluslararası piyasada olmayan faiz yüzdeleriyle bize bir kredi vermiş. Şimdi burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, benim de devlet adamlığıma uymaz. Böyle bir şeyi yapamayız" ifadelerini kullandı.

'TRUMP'LA GÖRÜŞTÜĞÜM ZAMAN FARKLI KONUŞUYOR'

F-35 konusuna da değinen Erdoğan, "Bunlar şu anda Arizona'da. Generalimizi gönderdik, pilotlar orada, eğitimleri aldılar. Ama uçakları göndermeye gelince bu noktada maalesef bize yanlış yapıyorlar. Bu uçakların bir kısım parçaları da Türkiye’de üretiliyor. İşin bir de bu boyutu var. Sen ödemeyi yapacaksın, parçaların bir kısmı burada üretilecek ama kalkıp 'uçakları vermeyeceğiz' diyeceksin. Bu tabi ki yakışık almıyor. Bu konuları ben Sayın Trump ile görüştüğüm zaman bakıyorum ki o farklı konuşuyor. Bunlara gelince bunlar da farklı davranıyor. Bu tür şeyleri yapmak doğru değil. Belli bir yere kadar sabredeceğiz. G20 zirvesinde Sayın Trump ile etraflıca görüşmemiz olacak. Orada bu konuları ele alacağız. Ama aşağıdaki birileri farklı şeyler konuşursa, o zaman hemen zaten Sayın Trump ile irtibatımızı kurarız, orada da konuları telefon diplomasisi ile çözmeye çalışırız" şeklinde konuştu.

NAFAKA YASASI

Erdoğan 'nafaka yasası' çalışmalarına ilişkin soruya ise "Süresiz nafaka ile ilgili çalışmaları Adalet Bakanlığı'ndaki arkadaşlarımız, çeşitli akademisyenler, STK'larla beraber yürütüyorlar. Adil bir karar verme açısından bir tarafı koruyacağız diye bir tarafa zulmetmek olmaz. Burada adil bir neticeye ulaşmamız gerekecek, bu işin masada kalması da doğru değil" cevabını verdi.

'MECLİSİ OLMAYAN BAŞKANIN SAĞLIKLI ÇALIŞMASI MÜMKÜN DEĞİL'

Erdoğan geçtiğimiz günlerde MHP Lideri Devlet Bahçeli'yle yaptığı görüşmeye ilişkin "Cumhur İttifakı'nın sağlıklı yürümesi konusunda zaman zaman bir araya gelmemiz şart. Bu zaman zaman şahsımdan, zaman zaman Sayın Bahçeli'den geldi. Bizim Cumhur İttifakımız sadece yerelde devam eden bir süreç değil. Aynı zamanda parlamentodaki çalışmalarla genele sirayet eden bir süreçtir ve bu konuda da Sayın Bahçeli ile sağ olsun sağlıklı iletişimimiz var. Çalışmaları birlikte yürütüyoruz. Seçime 10 gün var ve gelişmeleri gözden geçirelim dedik. Karşımızda dörtlü bir ittifak var. Bizim ittifakımız hem milli hem yerli. Bir diğer özelliği de yerelle ilgili çok ciddi bir tutarlılığa sahip olması. 31 Mart seçiminde çıkan neticeye baktığımızda -meclisler seçilmiş, komisyonlar belirlenmiş, başkanvekilleri belirlenmiş- nerdeyse bütünüyle Cumhur İttifakı var. Ortada sadece bir belediye başkanının seçimi var. Bu şuna benziyor; parlamentosu olmayan bir başkan, aynı şekilde kabinesi olmayan bir başkan, aynı şekilde birçok kurulu olmayan bir başkan. Bunun çok sağlıklı çalışması mümkün değil. Hele hele bu yerelde hiç mümkün değil" ifadelerini kullandı.

YILDIRIM-İMAMOĞLU ORTAK YAYINI

Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ım yapacağı ortak yayının sonuca ciddi etkileri olabileceğini belirten Erdoğan, "Adayların yapacağı ortak yayının sonuca ciddi etkileri olabilir. Zira vatandaş kimin kim olduğunu tam manasıyla bilmiyor. Kampanyasını yalan üzerine bina edenler var, bir de gerçekler üzerine bina edenler var. Şimdi vatandaşın da bunu görmesi lazım. Halkımız yalan üzerine kampanya inşa edenlere haddini 23 Haziran'da bildirecek. Bunun için de aydınlatılması gerekir" dedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER