Erdoğan, ŞİÖ Zirvesi'nde konuştu: 'Dünyanın en cömert ülkesi' unvanını taşımanın gururunu yaşıyoruz

"Gelişmiş devletler pandemide iyi bir sınav vermedi"

© REUTERS
Erdoğan, ŞİÖ Zirvesi'nde konuştu: 'Dünyanın en cömert ülkesi' unvanını taşımanın gururunu yaşıyoruz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, davetli olarak katıldığı Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesi'nde, "Dünyanın en cömert ülkesi unvanını taşımanın gururu yaşıyoruz. Küresel sitemin reform ihtiyacını vurgularken kapsayıcı ve etkin bir düzenin tesisi için uğraşıyoruz" dedi.

Şanghay İşbirliği Teşkilatı 22'nci Devlet Başkanları Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, "Yeniden Asya girişimizle ata yurdumuz Asya ile ilişkilerimizi her anlamda güçlendirmeye çalışıyoruz" dedi.

Davetli olduğu zirvede Erdoğan, "Asya'nın hoşgörü iklimi ve kadim kültürünün günümüzdeki temsilcisi olarak tarafımızdan görülüyor bu nedenle teşkilat ile ilişkilerimizi geliştirmeye önem gösteriyoruz. Burası Asya'ya açılan pencerelerimizden birisi olmuştur" dedi. 

"Üstlendiğimiz sorumluluk Türkiye ile teşkilat arasındaki ilişkilerin ne kadar geliştiğini ortaya koymuştur. İmkanlar ile sorunların da küreselleştiği bir çağda yaşıyoruz" diyen Erdoğan, "Ekonomik durgunluk, tedarik zincirlerindeki aksamalar, terörizm gibi nice imtihanla karşı karşıyayız. Bu sorunların üzerinden anca çözüm anlayışı ile gelebiliriz. Bu dönemde bazı ülkeler duvarlarını yükselmeyi ve içe kapanmayı tercih etmiştir. Duvarların yükselmesi ile mazlumların sesi daha duyulmaz hale geldi" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı'nın ŞİÖ Liderler Zirvesi'nde yaptığı konuşmadan öne çıkan ifadeler şöyle:

"Gelişmiş devletler pandemide iyi bir sınav vermedi"
"Koronavirüs pandemisinde maalesef uluslararası kuruluşlar ve gelişmiş ülkeler iyi bir imtihan vermedi. Kimi ülkeler çatışma noktasına geldi. Biz Türkiye olarak 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa yardım sağladık. Kendi imkanlarımızla ürettiğimiz yerli ve milli aşımız Turkovac'ı tüm ihtiyaç sahiplerine sunduk."

"Dünyanın en cömert ülkesi unvanını taşımanın gururunu yaşıyoruz"
"Dünyanın en cömert ülkesi unvanını taşımanın gururu yaşıyoruz. Küresel sitemin reform ihtiyacını vurgularken kapsayıcı ve etkin bir düzenin tesisi için uğraşıyoruz. Bölgemizde ve ötesinde istikrar ve refahın olması için her türlü çabayı veriyoruz.

Ukrayna'daki çatışmaların diplomasi yoluyla sona erdirilmesi için yoğun bir çaba veriyoruz. Ukrayna tahılının ihtiyaç duyanlara ulaştırılması için samimi bir çaba harcıyoruz. Küresel gıda güvenliğine yönelik çabaları destekliyoruz.

Doğu ve Batı arasındaki bağlantının güçlendirilmesinin önemi günümüzde daha çok anlaşılmaktadır."

"Tahılın ihtiyaç duyanlara ulaşması için çaba harcıyoruz"
Bölgemizde ve ötesinde barış güvenlik ve istihdamın sağlanması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Amacımız bölgemiz ve ötesinde barış çemberi oluşturmaktır. Ukrayna tahılının sevkiyatı konusunda BM ve taraflarla verimli bir işbirliği yürütüyoruz. Tahılın ihtiyaç duyanlara ulaşması için çaba harcıyoruz.

40 yılı bulan bölücü terörle mücadelemizde çoğu zaman yalnız bırakılsak da terörün tüm biçimleriyle mücadelemizi sürdürüyoruz. G20 kulvarındaki girişimlerimiz başta olmak üzere küresel tedarik zincirindeki çabamızı sürdürüyoruz."

"Terörle mücadelemiz devam edecek"
"Terörizm tüm devletleri olumsuz etkiliyor. Türkiye terörün kanlı yüzünü çok iyi bilen bir ülke. 40 yılı bulan terör örgütü ile olan mücadelemizde yalnız bırakılsak da PKK, PYD, YPG, FETÖ ve DEAŞ dahil tüm terör örgütleri ile mücadelemizi sürdürüyoruz.

Türkiye son 2 yılda gerçekleştirdiği devasa ulaşım ve altyapı çalışmaları ile bu anlamda büyük başarıya ulaştı. Her alanda işbirliğine hazırız. Devam eden ekonomik ve siyasi süreçlere katkı vermeye devam edeceğiz. Toplantılarımızın ülkelerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.""

SIRADAKİ HABER