Erdoğan’dan seçim açıklaması

İstanbul seçimine dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan,

© AA
Erdoğan’dan seçim açıklaması

İstanbul seçimine dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Önümüzdeki en önemli süreç İstanbul seçimleridir. 31 Mart seçimlerinde usulsüzlükleri araştırırken sandık kurulu üyeleri ile ilgili yanlışı tespit ettik” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde AK Parti milletvekilleriyle iftarda bir araya geldi. 

23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Önümüzdeki en önemli süreç İstanbul seçimleridir. 31 Mart seçimlerinde usulsüzlükleri araştırırken sandık kurulu üyeleri ile ilgili yanlışı tespit ettik. İstanbul seçimlerinde çok ciddi yolsuzluklar yapıldı, çok ciddi yanlışlıkları tespit ettik” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul seçimlerine dair verdiği karara ilişkin konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“YSK, partimizin yaptığı itiraz üzerine yaptığı araştırmada 22 sandıktaki oy sayım döküm cetvelinin kayıp olduğunu, sisteme de boş işlendiğini belirledi. 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbetinin tespiti mümkün değil. YSK haklı olarak seçimin yenilenmesine karar verdi. Kurul kararını verirken usulsüzlükleri dikkate aldı. Seçimin yenilenmesi kararını itibarsızlaştırmak isteyenler ısrarlar 'Nasıl olur da sadece Büyükşehir yenilenir?' diyor. 26 ilçenin her birinde sonucu değiştirmeyen oylar İBB'de toplandığında seçimin sonucunu değiştirebiliyor.”

Dünyanın birçok yerinde seçimlerin iptal edildiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye'de hiçbir seçim sıradan değil, tüm dünyanın gözünün üzerimizde olduğunu fark etmeyen yoktur. Neden Avrupa neden Amerika İstanbul seçimleri ile bu kadar ilgileniyor? Belçika'da seçim iptal edildi. Neden bununla kimse ilgilenmiyor? Ama İstanbul ile herkes ilgileniyor. Neden çünkü seçimi kazandığı halde oyları çalınan AK Parti. Cevap çok basit. Oyları çaldılar. Bir tarafta oyları çalanlar var, bir tarafta milli iradeye sahip çıkanlar var.”

Erdoğan, "AK Parti bir kadro partisi olarak kurulmuş bugüne kadar kazandığı başarılara da hep istişareyle, ekip çalışmasıyla, dayanışmayla ulaşmıştır. Bundan sonraki başarılarımızın yolu da işte bu birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmekten geçiyor” diye konuştu. 
HABER MERKEZİ

SIRADAKİ HABER