Erdoğan’dan TÜSİAD’a: Garip garip açıklamalar yapıyor; herkes haddini bilecek

'Bazı işadamları garip garip açıklama yapıyor'

© AA
Erdoğan’dan TÜSİAD’a: Garip garip açıklamalar yapıyor; herkes haddini bilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YSK'nın İstanbul kararının ardından partisini grup toplantısında, kararı değerlendirdi. Teşkilata seçim için uyarılar yapan Erdoğan, Ekrem İmamoğlu'nu ziyarete giden işadamlarını da eleştirdi.
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YSK’nın kararının ardından partisinin ilk grup toplantısında kararı değerlendirdi.

Erdoğan’ın konuşmasından önemli başlıklar:

TBMM çalışmalarımıza yeniden ağırlık vermeye başlıyoruz. Dün ilk iftarını yaptığımız ramazanı şerifinizi tebrik ediyorum.

Yakın arkadaşlarımızdan başlayarak, küskün, dargın olduğumuz, kin ve nefret izlerini yüreğimizden silip atamadığımız tek bir kişi varsa ramazanı gerçek anlamda idrak edemedik demektir. Bu mübarek günlerde Müslüman kanı döken İsrail gibi, Esed rejimi gibi, Sisi gibi, terör örgütleri katil yapılara elimizle yapabileceklerimizi yapamıyorsak ramazanımız boşa geçiyor demektir.

‘GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Rabbim, Türkiye ortak paydası altında 82 milyon olarak kucaklaşmayı nasip etsin. Rabbimiz bize defalarca zorluklarla beraber kolaylıkların da olduğunu müjdeliyor. En büyük gücümüzün, dualarımız, ibadetlerimiz olduğunu aklımızdan çıkarmadan bu mübarek günleri en iyi şekilde değerlendireceğiz. Rabbimizin vaadine sonsuz teslimiyetle, karşımızdaki zorlukların içindeki veya sonundaki kolaylıklara güvenerek mücadelemizi sürdüreceğiz. Son nefesimize kadar gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bu kutlu dava yolunda, bizimle birlikte olan her bir kardeşime tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum.

‘GEREĞİNİ YERİNE GETİRECEĞİZ’

Türkiye, önemli bir seçimi daha geride bıraktı. 31 Mart mahalli idareler seçimlerinin sonuçlarının bir kez daha ülkemiz ve şehirlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Resmi seçim kampanyamız boyunca 59 il, ayrıca 4 ilçe mitingi yaptık. İstanbul’un 28 ve Ankara’nın da 11 ilçesinde her biri diğerinden coşkulu mitingler gerçekleştirdik. Emeğimizin karşılığını da hamd olsun aldık.  Seçim sonuçlarını önceki hafta Kızılcahamam’da enine boyuna değerlendirdik. AK Parti olarak bu seçimlerde 15 büyükşehir, 24 il, 516 ilçe ve 203 belde belediyesi yönetme hakkı elde ettik.

‘SEÇİMLERİN EN TARTIŞMALI KONUSU İBB OLMUŞTUR’

Büyükşehir, il, ilçe ve belde olarak kaybettiğimiz yerlerin her biri için ayrı ayrı çalışma yapıyoruz. Bu başarısızlığa neden olan konuları teker teker tespit edecek ve gereğini yerine getireceğiz. Tespiti ne kadar sağlıklı yaparsak sonucu da o kadar kalıcı hale getiririz. Seçim bitti ancak tartışmalar bitmedi. Hiç şüphesiz bu seçimlerin en tartışmalı konusu İBB olmuştur. Bilindiği gibi bu seçimi öncelikle yaklaşık 25 bin farkla AK Parti’nin kaybettiği ilan edildi. Biz bu durumu saygıyla karşılamaya hazırlı. Seçim gecesi yaptığımız konuşmada da bu durumu ifade ettik. İlerleyen saatlerde de arkadaşlarımızın yaptığı ilçe seçim birleştirme tutanaklarını inceledikçe karşımıza bambaşka bir sonuç ortaya çıktı. Bu hataların önemli bir bölümünde kasıt olduğu açıktır.

Konuyu YSK’ya taşıdık. Sunduğumuz belgeler gayet sağlamdır. Yaptığımız her itirazın emelinde itirazı mümkün olmayan deliller vardır. Aradaki fark yarı yarıya azalmış olmasaydı zaten mesele buralara gelmezdi. Bir irade gaspını görmezden gelemeyiz. Seçim gecesinden bu güne kadar yaşanan sürecin sebebi budur. Biz bu yapılanların hesabını milli irade hırsızlarından sormazsak milletimiz bizden hesap sorar. Açık konuşmak gerekirse sadece iptal yolların sayımı ve birleştirme tutanaklarının düzeltilmesiyle böyle bir fakrın ortaya çıkması içimize kurt düşürmeye yetmiştir. İstanbul’daki yaklaşık 62 bin sandık görevlisinden neredeyse 20 bine yakınının seçim kanunundaki açık emre rağmen banka ve özel okul çalışanları arasında seçilmiş olması şüphelerimizi artırdı. Bir takım kirli elleri işin içine girdiği anlaşılıyor. Organize bir yolsuzluk ve tam kanunsuzluk ve usulsüzlük hali olduğuna samimi olarak inanıyorum. Tek tek yanlışlar kusurlar mazur görülebilir. Ama başkanların neredeyse 3’te birinin kanuna karşı atanmış olmasını kimse masum bir hata veya yanlış olarak izah edemez. Bu nedenle dün akşama kadar hukuk mücadelemizi sürdürdük.

‘BİZ SADECE GASP EDİLEN HAKLARIMIZI DÜZELTMENİN PEŞİNDEYİZ’

Biz sadece gasp edilen haklarımızın ve yapılan açık usulsüzlükten, yolsuzluktan kaynaklanan hataları, yanlışları düzeltmenin peşindeyiz.

Şayet durum tam tersi olsaydı, AK Parti seçimi kazanmış gözüküp de fark yarı yarıya azalsaydı, aynı usulsüzlükler tespit edilseydi inanın bana ensemizde her gün boza pişiriyor olurdu. Bize etmedikleri bırakmayacak olanların, şimdi hukuki haklarımızı kullandığımız için aynılarını yaptığı iki yüzlülüğü milletimizin takdirine bırakıyorum.

‘İSTANBUL HALKININ EN İSABETLİ KARARI VERECEĞİNE İNANIYORUM’

YSK hem bizim hem diğer partilerin temsilcilerini dinlemiş, verilen belgeleri incelemiş ve kararını ortaya koymuştur. İBB seçimleri 23 Haziran 2019 Pazar günü yenilenecektir. Kararın ülkemize ve İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyoruz. Bu kararı siyasetçiler olarak sorunlarımızı demokrasi ve hukuk içerisinde çözme iradesini güçlendirecek en doğru adım olarak görüyoruz. 23 Haziran’a kadar olan sürede çok daha fazla çalışarak İstanbul’daki tüm hemşerilerimizin gönlüne girerek seçimleri kazanmaya çalışacağız. İstanbul halkının en isabetli kararı vereceğine inanıyorum.

Altını çizerek ifade ediyorum. Türkiye bir demokrasi ve hukuk devletidir. Şayet, YSK tam tersi bir yönde karar vermiş olsaydı, daha önce defalarca ilan ettiğimiz gibi biz yine buna uyacaktır. Biz sadece milli iradeye saygının gereğini yerine getirdik. Türkiye’de demokrasiyi gerçek anlamda ayağa kaldıran parti biziz. Diğerlerinin de aynı şekilde davranmasının gereğini anlatıyoruz.

BAZI İŞADAMLARI GRUPLARI GARİP GARİP AÇIKLAMA YAPIYOR

Bazı işadamları grupları baktık ki garip garip açıklamalar yapıyorlar. Bundan sonra da tabii ki bizden bu tavırlarınızla ülkemizin geleceğine yönelik bir normalleşmeyi konuştuğumuz dönemde sizler burada seçim hukukunun işletildiği bir yerde böyle bir açıklamayı yaparsanız bunlar normalleşmeyi getirmez anormalleşmeyi getirir. Yanlış yapıyorsunuz önce herkes haddini bilecek. Herkes işini yapacak. İşadamı mı mısın? Sen işini yap sana düşeni sandığında git kullan. Bizim de size bakışımız değişecektir ona göre. Ama kalkıp da seçim yarısının verdiği karar adeta müdahale anlamında açıklamalar yaparsanız sizin de nerede olduğunuzu nereye oturduğunuzu gayet ortaya koyuyor. Müsaade ederseniz bizim de size bakışımız ona göre değişecektir. Bu seçimlerde gördüğümüz eksikliklerin bir daha tekerrür etmemesi için eksiklikleri süratle gidereceğiz. Sandıklar konusunda çok çok kararlı ve bu işi en ideal şekilde kontrol etmemizi gereğini buradan hatırlatıyorum. İşi asla hafife almamamız gerekiyor. Burada bazı yanlışların olduğu ortada.

‘TAM BİR EKONOMİK SABOTAJ HALİDİR’

Ekonomide yaşanan dalgalanmaların sebebini doğru okumazsak yanlış sonuçlara varmamız kaçınılmaz olur. Bu dayatmaya karşı biz milletimizle birlikte biz istiklalimize sahip çıktıkça, ekonomimize yönelik sabotajlar artıyor. Ekonomide 15 Temmuz darbe girişimine kadar iyi giden göstergelerin birden bire allak bullak olmasını, tek başına ülkemizin dinamikleriyle açıklayabilmek mümkün değildir. bugün önümüzde duran manzara tam bir ekonomik sabotaj halidir. Peki ne yapacağız?

‘TERÖRİSTLERE NE YAPTIYSAK ONU YAPACAĞIZ’

Bugün önümüzde duran manzara tam bir ekonomik sabotaj halidir. Bir dönem şehirlerimizi kana bulayanlara ne yaptıysak bundan sonra da onu yapacağız. Sınırlarımıza dayanan teröristlere ne yaptıysak onu yapacağız. Ülkemizi uluslararası alanda köşeye sıkıştırmak isteyenlere ne yaptıysak onu yapacağız.

Çiftçimiz hayvancımız tüccarımız çok çalışacak. En yüksek mahsulü üretmenin mücadelesini verecek. Akademisyenlerimiz öğrencilerimiz çok çalışacak. Ülkemizin yetişmiş insan gücü geliştirmesine katkıda bulunacak. 82 milyon hep birlikte çok çalışacak ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Üstesinden geldiğimiz her saldırının ardından ekonomimizin daha güçlü bir şekilde yoluna devam ettiğini biliyoruz.

‘İNŞALLAH BU DALGANIN ÜZERİNDEN DE HEP BİRLİKTE GELECEĞİZ’

Felaket tellalları istedikleri kadar tamtamlarını çalsınlar. Tüm göstergeler ekonomide doğru ümit verici bir kıpırdanmanın yaşandığını ortaya koyuyor. Kur, faiz, enflasyon şer üçgenine ülkemizi hapsedip ekonomik olarak çökertme gayretlerinden elbette vazgeçilmeyecektir. Bizi taciz etmekten geri durmayacaklardır. Ama biz yönümüzü geleceğe çevirir ve elimizdeki imkanları aktif olarak üretime, yatırıma, istihdama yönelik kullanırsak bu çabalar sonuçsuz kalmaya mahkumdur.

Çözümü dışarıda değil kendi içimizde yüreğimizde arayacağız. Milletimiz bugüne kadar bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı, hiç yanıltmadı. Biz Türkiye’nin büyüklüğüne, Türk milletinin gücüne inanıyoruz. İnşallah bu dalganın üzerinden de hep birlikte geleceğiz.

SIRADAKİ HABER