Fatih Erbakan'dan 'NATO' çıkışı: İktidarın bu noktadaki ifadelerini samimi bulmuyorum

"Avrupa Birliği, G20 ve OECD ülkeleri arasında enflasyon oranında 1’inci sıradayız"

© AA
Fatih Erbakan'dan 'NATO' çıkışı: İktidarın bu noktadaki ifadelerini samimi bulmuyorum

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Finlandiya ve İsveç'in b'ya üyelik başvurusuyla ilgili iktidarın verdiği tepkilere ilişkin olarak, "NATO’nun iki yüzlü yaklaşımı ve güvenilmez tavırlarını her zaman ifade ediyoruz. İktidarın bu noktadaki ifadelerini samimi bulmuyorum. Bu bir suni gündem oluşturmadır. Biden’a göz kırpmak, tabiri caiz ise nazlanmak, dikkatini çekip, sorun çıkartıp kendisinden bir randevu elde edebilmek, bunun yanında bu diplomatik sıkıntıdan bir maddi imkan elde edebilmek maksadıyla söylendiğini düşünüyorum. " görüşünü savundu. 

Erbakan konuşmasında, “Aktif olarak savaşta bulunan Rusya’da enflasyon yüzde 15, Ukrayna’da ise yüzde 16 seviyelerinde. Enflasyonda dünyada 6’ncı sıradayız. Avrupa Birliği, G20 ve OECD ülkeleri arasında enflasyon oranında 1’inci sıradayız. Bu TUİK’in resmi enflasyon rakamıyla. Bütün bunların sebebi iktidarın 20 seneden beri uyguladığı beton, çimento, borç-faiz ekonomisidir" diye konuştu.

"İktidarın bu noktadaki ifadelerini samimi bulmuyorum"
Fatih Erbakan, şöyle devam etti:

“NATO’nun iki yüzlü yaklaşımı ve güvenilmez tavırlarını her zaman ifade ediyoruz. İktidarın bu noktadaki ifadelerini samimi bulmuyorum. Bu bir suni gündem oluşturmadır. Biden’a göz kırpmak, tabiri caiz ise nazlanmak, dikkatini çekip, sorun çıkartıp kendisinden bir randevu elde edebilmek, bunun yanında bu diplomatik sıkıntıdan bir maddi imkan elde edebilmek maksadıyla söylendiğini düşünüyorum. Yoksa NATO’dan çıkmaları ya da bizim söylediğimiz İslam ülkelerinin NATO’sunu kurmayı, yeni bir dünya yolunda adım atmalarının mümkün olmadığını düşünüyorum” 

"NATO'dan çıkmaları mümkün değil"
Türkiye’nin NATO gündemini değerlendiren Erbakan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“NATO’nun iki yüzlü yaklaşımı ve güvenilmez tavırlarını her zaman ifade ediyoruz. Sadece NATO’nun değil, batı kuruluşları olan Birleşmiş Milletler’in G20’nin maalesef imtiyazlı bir zümreyi ön planda ve üstün tutan, maalesef ki İslam aleminin hayrına bir adım atmayan tavırları malum. Hatta bizim Milli Görüş olarak 57 Müslüman ülkeyle kendi NATO’muzu oluşturmamız gerektiğini yıllarca ifade ettik. Bu noktada görüşlerimiz aynı. Ama tabi iktidarın bu noktadaki ifadelerini samimi bulmuyorum. Bu bir suni gündem oluşturmadır. Biden’a göz kırpmak, tabiri caiz ise nazlanmak, dikkatini çekip, sorun çıkartıp kendisinden bir randevu elde edebilmek, bunun yanında bu diplomatik sıkıntıdan bir maddi imkan elde edebilmek maksadıyla söylendiğini düşünüyorum. Yoksa NATO’dan çıkmaları ya da bizim söylediğimiz İslam ülkelerinin NATO’sunu kurmayı, yeni bir dünya yolunda adım atmalarının mümkün olmadığını düşünüyorum” 

"Maddi imkansızlıklar içerisinde böyle konserlere para harcanması uygun değil"
Batman ve Isparta’da iptal edilen konserler hakkında konuşan Erbakan, şu ifadeleri kullandı:

“Batman’da da Isparta’da da arkadaşlarımız, büyük ölçüde belediyelerin borçları ve maddi imkansızlıklar içerisinde böyle konserlere para harcanmasını uygun olmayacağını ifade ediyorlar. Biz genel merkez olarak bu kısmına katılıyoruz. İlçe belediyelerinin borçları 100 milyon TL’den başlıyor, il belediyelerinin ise borçları 1 milyar TL’den başlıyor. Böyle bir noktada böyle bir masrafa girilmesinin uygun olmayacağını düşündükleri için tepki gösterdiler. Biz de bu noktada kendilerine katılıyoruz” dedi.

SIRADAKİ HABER