Garo Paylan: Sayın Erdoğan’ın işine derhal son vermeliyiz

Meclis'e sunulan ek bütçeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP'li Garo Paylan, "Türkiye’nin bütçesini 6 ayda çökerten Sayın Erdoğan’ın işine derhal son vermeliyiz” diye konuştu.

© AA
Garo Paylan: Sayın Erdoğan’ın işine derhal son vermeliyiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’e sunulan ek bütçeyle ilgili değerlendirmede bulunan Paylan, “Ek bütçe ana bütçenin üçte ikisi kadar” ifadelerini kullandı.

AA’nın haberine göre Garo Paylan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin 2022 yılı için sunduğu bütçenin 6 ayda çöktüğünü söyledi. Paylan, "Türkiye'nin bütçesini 6 ayda çökerten Sayın Erdoğan'ın işine derhal son vermeliyiz. Bunu da demokratik seçimlerle gerçekleştireceğiz. Ek bütçe ana bütçenin üçte ikisi kadar. Yanılma payı yüzde 5 değil, yüzde 10 değil, yüzde 65 oranında. Bütçenin çökmesinin sebebi Sayın Erdoğan'ın öngörüsüzlüğüdür" dedi.

Yoksul kesimden toplanan verginin faize aktarıldığını ifade eden Paylan, AK Parti ve MHP milletvekillerinin bir 'bedel ödemesi' gerektiğini, bunun da cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin maaş zamlarının geri alınmasıyla gerçekleşebileceğini söyledi.

‘VATANDAŞA DAHA FAZLA VERGİ VAR’
Yaşanan kayıpların karşılanması için kamu çalışanlarına yüzde 100 zam yapılması gerektiğini dile getiren Paylan, yapılması öngörülen zamların, daha işçinin, emekçinin cebine yansımadan elektriğe, doğalgaza gelen zamlarla eridiğini belirtti.

Paylan, "İstenen ek bütçede vatandaşa daha fazla vergi var. Bu vergileri KDV ve ÖTV'ye yapılacak zam ile toplayacaklar. Vergilerimiz, dolar ve avro ile garanti ödeme sözleşmesi yapılan köprü, otoyol ve hastanelere gidiyor. Çiftçiye 13 milyar lira, faize 90 milyar lira ayrılıyor bu bütçede. Biz bu bütçeye en etkin muhalefeti yapacağız" değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER