Garo Paylan: Seçim vaatleri ülkeyi krize götürür

HDP’li Garo Paylan, iktidarın seçim vaatlerinin ülkeyi krize sokacağını belirtti. Paylan, "Orduyu Suriye sınırına sürüp milyarlarca lira savaş yatırımı yaparken, aynı zamanda milyarlarca seçim yatırımı yaparsanız ülkeyi krize sokarsınız" dedi.

© TBMM
Garo Paylan: Seçim vaatleri ülkeyi krize götürür

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Mecliste basın toplantısı düzenledi. Paylan konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaatlerinin ülkeyi krize götürdüğünü söyleyerek, güvenlikçi politikalardan tasarruf yapılması gerektiği uyarısında bulundu. Paylan, “Orduyu Suriye sınırına sürüp milyarlarca lira savaş yatırımı yaparken, aynı zamanda milyarlarca seçim yatırımı yaparsanız ülkeyi krize sokarsınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaatlerine değinen Paylan, “Birkaç gündür Sayın Cumhurbaşkanının müjdelerini duyuyoruz. Ama bu müjdeler içinde dağıtılan çikolatalar var bir de ambalajları var. Bakıyoruz ki çikolataları genelde sermaye kesimi, patronlar alıyor; ambalajlarda ise toplumun çeşitli kesimleri” dedi.

Paylan’ın konuşmasının satır başlıkları şöyle:

YOKSULLUK SINIRINDA 10 MİLYON HANE VAR: HDP’nin seçim vaatlerinde yıllardır belirttiği yoksul kesimlerin elektrik, su ve doğalgaz ihtiyaçlarını devletçe karşılanması gerektiğini söyledik. Çünkü yoksulluk yalnızca maaş verilerek karşılanmaz. Yoksulluk temel ihtiyaçların devlet tarafından karşılanması gerekir. Bu anlamda elektrik, su, doğal gaz ve toplu taşıma ihtiyaçlarının yoksulluk sınırının altındaki vatandaşlarımıza devlet tarafından karşılanması sonuna kadar desteklediğimiz bir adım. Ancak bu çerçevede iki buçuk milyon haneye bu yardımın yapılacağını söylüyor Sayın Cumhurbaşkanı. Bunun yetmeyeceğini söylüyoruz. Bu yardımın yoksulluk sınırının altındaki 10 milyon haneye yapılması gerekiyor.

ÖZEL BANKALARIN BATIK KREDİLERİ ÖDENECEK: 20 milyon vatandaşımız kredi kartı borçlusu ve 103 milyar TL borçları var. Ve vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu yalnızca asgari ödemesini yapabiliyor. Bu borcun kapatılması önemli ancak bu 103 milyar TL’ye baktığımızda 80 milyar TL’sinin özel bankalarda olduğunu görüyoruz. Yani kamu eliyle vatandaşlarımıza kredi verilecek, vatandaşlarımız bu kredileri özel bankalardaki borçlarını kapatacaklar. Ve özel bankalarda ciddi anlamda batık kredi var. En az 20 milyar liralık batık kredi var. Eğer ki gerçeğine vursanız 50 milyar TL transfer yapılacak özel bankalara. Ben ziraat bankasının öyle bir gücünün olmadığını düşünüyorum.
 
VERGİLERİMİZ KAMUDAN ÖZELE TRANSFER EDİLECEK: Benim tahminin kredi kartı aracılığıyla kamudan yani hazineden özel bankalara bir kaynak transferi yapılacak ve en az 20-30 katrilyon lira özel bankalara kaynak tahsis edilecek. Özel bankaların elinde bulunan batık krediler kamu eliyle kurtarılmış olacak. Burada elbette vatandaşımızın bir rahatlaması var ama bizim önerdiğimiz gibi özel bankaların batık kredileri de belli bir indirme tabi tutulup sonra kamu eliyle kapatılması lazım. Yoksa hepimizin vergileri kamudan alınıp özel bankalara transfer edilmiş olacak. Böyle ciddi bir sakınca var.

HEDEFLERİ SEÇİME KADAR PİYASAYI RAHATLATMAK : 22 milyar TL piyasaya kaynak koyacaklar piyasaya kortizon etkisi verecekler. Hedef ne? Seçime kadar piyasayı rahatlatmak. Her yıl Merkez Bankasının karı hazineye transfer ediliyordu ve nisan ayında yapılıyordu. Maliye Bakanı Albayrak ‘nisan ayı seçimden sonra. Şimdi de bizim paramız bitti, hazine tam takır ne yapmamız lazım hazır merkez bankasında 30 katrilyon para var genel kurulu ocak ayına çekelim. 30 katrilyonu oradan alalım bir bölümünü Ziraat Bankasına, bir bölümü Halk Bankasına verelim’ dedi. Bu tip oyunlar ters dalgalanır.

ÜLKEYİ KRİZE GİRER: Hem savaş ekonomisi hem seçim ekonomisi aynı zamanda olmaz. Orduyu Suriye sınırına sürüp milyarlarca lira savaş yatırımı yaparken, aynı zamanda milyarlarca seçim yatırımı yaparsanız ülkeyi krize sokarsınız.

İKTİDARIN RUH HALİ İYİ DEĞİL: Hiç birimizin ruh sağlığı iyi değil. Türkiye’de bir uzlaşma kanalı yok. Mecliste şuanda Tayip Erdoğan’ ve Devlet Bahçeli’nin bir vesayeti var. En zoru da AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin ruh halinin çok bozuk olduğunu düşünüyorum. İktidar milletvekilleri daha zor çünkü onlar inanmadığı şeylere el kaldırıyorlar. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER