Gergerlioğlu'dan Bozdağ'a: Zulümat bakanısınız, davayı kaça sattınız?

HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, "zulümat bakanısınız" diye seslendiği Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "Cemal Kaşıkçı davasını kaça sattınız, adaletiniz kaç para?" diye sordu.

© ANKA
Gergerlioğlu'dan Bozdağ'a: Zulümat bakanısınız, davayı kaça sattınız?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis Genel Kurulu’nda Adalet Bakanlığı 2023 bütçesine dair konuşmasında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a "Cemal Kaşıkçı davasını kaça sattınız, adaletiniz kaç para?" diyerek tepki gösterdi. Gergerlioğlu Bozdağ'ı "zulümat bakanısınız" diyerek eleştirdi.

Gergerlioğlu bütçe görüşmesinde cezaevlerinde yaşanan pek çok hak ihlaline dikkat çekti.

Cezaevlerine ziyaretlere izin verilmemesini de gündeme getiren Gergerlioğlu, verdiği dilekçelere cevap verilmediğini de söyledi

ÇOCUKLARA ÇIPLAK ARAMA
Cezaevlerinde çıplak aramanın devam ettiğini kaydeden Gergerlioğlu Konya Ereğli Cezaevi'nde tutuklu olan bir kadının ve KHK ile ihraç edilen bir başka kadının mektubunu okudu. Gergerlioğlu, çocukların da çıplak aramadan geçirildiğini söyledi. 

Bekir Bozdağ'ın "rabia" işareti yaptığı bir fotoğrafını gösteren Gergerlioğlu, "Sizin hangi gününüz bir? Şimdi yapabilir misin? Hayatta yapamazsın. Çünkü siz iktidar ne emretmişse onu yapan insanlardansınız" dedi.

Konuşmasında 84 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan'ın fotoğrafını göstererek haftada 3-4 kez acile gittiğini ve durumunun kötü olduğunu ifade eden Gergerlioğlu "1 yıl içinde 34 intihar diye açıkladığınız 39 hasta mahpus 73 ölüm var cezaevlerinde. Mehmet Emin Özkan cezaevinde hasta mahpus" dedi.

'10 BİN DOLAR ALAN SİYASETÇİ SİZ MİSİNİZ?'
Gergerlioğlu konuşmasında şu soruları yöneltti:

Dün Oğuzhan Uğur'un programına Metin Külünk çıktı, ona sordular 10 bin dolar alan siyasetçi siz misiniz? Ben değilim dedi. Peki o zaman zaman kim? Siz misiniz sayın bakan. Sayın savcılar neden harekete geçmiyor?

Cemal Kaşıkçı dosyasını kaç paraya Suudi Arabistan'a sattınız Sayın Bakan? Adaletiniz kaç para?

İzmir Karaburun Savcısı neden Siverek'e sürüldü? İzmir Karaburun MHP İlçe Başkanı adliyede adam dövdü. Savcı tutuklama istedi, hakim tutukladı. Savcı hakim karı kocaydı. Ertesi gün Siverek'e sürüldüler. İlçe başkanı hemen serbest bırakıldı. Adaletin bu mu Sayın Zulümat Bakanı. Bundan dolayı Zulümat Bakanısınız. Savcı veya hakimler AK Parti MHP il ve örgütlerinden geliyor." (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER