HDP'den Öcalan'ın mektubu yorumu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonucunu değerlendirdi.

© HDP
HDP'den Öcalan'ın mektubu yorumu

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonucunu değerlendirdi. Temelli, HDP'nin Abdullah Öcalan'ın seçimden iki gün önce kamuoyu ile paylaşılan mektubunu doğru yorumladığını ifade etti.
Gazete Duvar'dan Özlem Akarsu Çelik'e konuşan Temelli, "İstanbul seçimlerini HDP'nin almış olduğu karar belirledi" dedi.

Temelli, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik eleştiriler karşısında geri adım atar mı?”sorusuna “Geri adım atmayacaklar, geri adım attıracağız” yanıtını veren Temelli, “Asıl olan geri adım attırmaktır. Bunu başarabiliriz. Türkiye siyasetinde bu güç var” diye konuştu. ‘Darbe mekaniğinin şu anda da işlediğini’ vurgulayan Sezai Temelli, var olan sistemin Türkiye’yi kanserleştirdiğini, 'eşit yurttaşlık temelinde yeni bir anayasa ve sağlıklı işleyecek bir parlamenter sisteme' ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Seçim sonuçlarını HDP'nin belirlediğini ileri süren Temelli, "Hem 31 Mart’ın tablosunu hem de 23 Haziran İstanbul seçimlerini HDP’nin almış olduğu karar belirledi” dedi. Temelli 'HDP’nin Abdullah Öcalan’ın mektubunu doğru yorumladığı seçim sonuçlarıyla da ortaya çıkmıştır’ ifadesini kullandı.

Abdullah Öcalan’ın tabiriyle ‘darbe mekaniğinin şu anda da işlediğini’vurgulayan Sezai Temelli, var olan sistemin Türkiye’yi kanserleştirdiğini, “eşit yurttaşlık temelinde yeni bir anayasa ve sağlıklı işleyecek bir parlamenter sisteme” ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Temelli, HDP’nin nasıl bir parlamenter sistem istediğini de anlattı.

SIRADAKİ HABER