HDP'den ön seçim: Adaylar için sandık kurdu

HDP yerel seçimde aday göstereceği isimleri belirlemek için ön seçime gitti.

© GETTY IMAGES
HDP'den ön seçim: Adaylar için sandık kurdu

HDP bölge kentlerinde birçok ilçe için ön seçim sandığı kurdu. Aday adayları kendilerini ve projelerini anlattıktan sonra delegeler oy kullandı. 

DİYARBAKIR

HDP Diyarbakır İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimlerinde 4'ü merkez olmak üzere yedi ilçenin adaylarını belirlemek için ön seçime gitti. Bağlar ilçe adayını belirmek için il binasındaki Vedat Aydın Konferans Salonu'nda sandıklar kuruldu. Altısı kadın 12 aday adayın yarıştığı oylamada, 514 delege oy kullandı. Sur'da 279, Kayapınar'da 504, Yenişehir'de 389, Silvan'da 250, Bismil'de 311 ve Lice'de 100 delege oylamaya katıldı. 

Sur, Silvan, Bismil, Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçelerindeki belediye eşbaşkanları ön seçimle belirlenirken, Dicle, Eğil, Çüngüş, Hani, Hazro, Kocaköy, Çınar, Ergani, Kulp ve Çermik ilçelerinde ise adayları partinin il örgütü ve genel merkez belirleyecek.   

BATMAN

HDP Batman İl Örgütü de 31 Mart’taki yerel seçimde eşbaşkan adaylarını belirlemek amacıyla Petrol-İş Batman Şubesi Konferans Salonu’nda ön seçim gerçekleştirdi. Salona "Vardık, varız var olacağız", "Kendimizi de kentimiz de yöneteceğiz" yazılı pankartlar asılırken, ön seçime HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Barış Anneleri, aday adayları ve delegeler katıldı. 

DERSİM

HDP, Dersim Belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için ön seçime gitti. Sanat Sokağı’nda yapılan ön seçim öncesi konuşan HDP Dersim İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek, aday adaylığı için yapılan başvuruların değerli olduğunu, baskıların yoğun olduğu dönemde partiyi sahiplenme anlamını taşıdığını kaydetti.  

ŞIRNAK

HDP Şırnak İl Örgütü, İdil, Cizre ve Silopi ilçelerinde adaylarını belirlemek için ön seçime gitti.

URFA 

HDP Halfeti İlçe Örgütü belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için ön seçime gitti. 5’i erkek 7 adayın yarıştığı oylamada 150 delege oy kullandı.

VAN 

Van'ın 7 ilçesinde ön seçime gidildi. Başkale'de 381 delege, Özalp'te 200, İpekyolu'nda 441, Gürpınar'da 221, Edremit'te 250, Çatak'ta 186, Çaldıran'da ise 250 delege oy kullandı.

HAKKARİ

Hakkari ve Yüksekova Belediyesi için ön seçime gidildi. Hakkari'de 246 delege, Yüksekova'da ise 330 delege oy kullandı. 
AĞRI

Ağrı'da yalnızca Doğubayazıt ilçesinde ön seçime gidildi. Dilan Düğün Salonu'nda yapılan seçimde 246 delege oy kullandı. 

MUŞ

Malazgirt, Bulanık ve Varto ilçelerinde de ön seçime gidildi. Malazgirt'te 180, Bulanık'ta 208, Varto ilçesinde ise 260 delege oy kullandı.

BİTLİS

Bitlis'n Tatvan ilçesinde ön seçime gidildi. Ön seçim için 150 delege oy kullandı.

MARDİN

HDP Mardin'in Kızıltepe, Derik, Nusaybin ve Mazıdağı ilçelerinde de belediye eşbaşkan adaylarını belirlemek için sandık kurdu. Yaşanan teknik bir eksiklik nedeniyle Mazıdağı ilçesinde ön seçimler ertelenmek zorunda kaldı. 

Kızıltepe'de 26 aday adayı yarışırken, 500 delege oy kullandı. 18 aday adayının yarıştığı Derik'te 200, Nusaybin'de ise 271 delege 28 aday adayı arasında oylama yaptı. (Mezopotamya Ajansı)

SIRADAKİ HABER