HDP'den "Sine-i Millet" anketi

Belediyelere atanan kayyımların ardından sine-i millet tartışmalarının yaşandığı HDP’de karar “Hiçbir mücadele alanından çekilmemek, demokratik ve meşru zeminlerde mücadeleye devam” oldu. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan bir HDP'li yönetici o süreçte bir kamuoyu araştırması yaptıklarını ileri sürdü.

© HDP
HDP'den "Sine-i Millet" anketi

Gazete Duvar'da yer alan bir haberde, HDP’li yöneticilere bu açıklamadan sonra tartışmanın bitip bitmediği soruldu. HDP tabanında aslında böyle bir tartışma olmadığını söyleyen sorunun muhatabı yönetici, “Daha çok sosyal medya üzerinden gelen bir baskıydı. Açıklamayı da bu tartışmayı bitirmek için yaptık” yorumunda bulundu.

Kayyımların ardından bir kamuoyu araştırması yaptıklarını ileri süren siyasetçi, “Sine-i millet isteyeni ölçmek için bir anket yaptırdık. Tabanımızın yüzde 10’u sadece ‘Çekilin’ dedi. Yüzde 70 ise ‘Direnin’ mesajı verdi” dedi. Ancak Kürt illerinde sine-i millet tartışmalarının yoğunlaştığı dönemde ismi açıklanmayan HDP'li isme atfen yapılan bu açıklamanın tam zıttı bir baskı olduğu biliniyor.

HDP “çekilmeyeceğiz” açıklaması yaptığı toplantıda bir de erken seçim çağrısı yapmıştı. Bu çağrının arkasındalar ve seçimin 2023 yılından önce yapılacağı noktasında neredeyse bir mutabakat var. Erken seçim için HDP’de telaffuz edilen tarih ise 2021.

Bu arada HDP’nin olağan kongre süreci il kongreleri de devam ediyor. Şubat ayı için düşünülen büyük kongrenin takvimi kongrenin yapılmak istendiği Arena Spor Salonunun dolu olması nedeniyle 1 Mart olarak planlanıyor. Büyük kongrede parti kurulları yenilenirken eş genel başkanların da değişebileceği konuşuluyor.

SIRADAKİ HABER