HDP'den yeni yıl mesajı: 2022'yi iktidardan kurtuluşun yılı haline getireceğiz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, paylaştıkları yeni yıl mesajında, 'Yeni yıla değişim rüzgarları ve umutla giriyoruz, 2022’yi güzelleştireceğiz' dedi.

© TWITTER
HDP'den yeni yıl mesajı: 2022'yi iktidardan kurtuluşun yılı haline getireceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, yeni yıla ilişkin yazılı bir mesaj paylaştı. Felakete dönüşen iktidar anlayışından kurtulacağımız umuduyla, halklarımızın yeni yılı kutlu olsun” başlığıyla paylaşılan mesajda, zulme karşı direnişle geçen bir yılın daha geride bırakıldığına vurgu yapıldı. Açıklama da ayrıca, "Ülkeyi uçuruma sürükleyen AKP-MHP iktidarına karşı ortak demokratik mücadelenin güçlü bir şekilde inşası ve büyütülmesi gerektiğinin bilinciyle hareket edecek ve 2022 yılını bu temelde verilecek ortak mücadele ile iktidar blokundan kurtuluşun yılı haline getireceğiz" denildi.

TECRİT AĞIRLAŞTIRILDI

Mesajda, “2021 yılı maalesef ülkemizde baskı, sömürü ve yoksulluk, işsizlik, pandemi ve insan hakları ihlallerinin dört bir yanda kol gezdiği bir yıl oldu” denildi. Tüm hukuksuzluklarla birlikte tecridin bir siyasal sistem halini alarak ağırlaştırıldığına dikkat çekilen mesajda, “Kumpas davaları ile HDP’yi sindirmeye çalıştılar, ülkeyi bir karanlığın içine sürüklemek istediler. Yoksulluktan intihar edenler, Meclis’in önünde kendini yakanlar oldu. En güzellerimizi, en değerli ve iyi insanlarımızı yitirdik. Arkadaşlarımız, yoldaşlarımız bir yılı daha ağır cezaevi koşulları altında mahpusluk içinde geçirdi. Türkiye’ye tarihinin en derin ekonomik, toplumsal ve siyasal krizlerini yaşatan AKP-MHP iktidarı, 2021 yılında ülkenin felaketi haline geldi.

'2022 İKTİDARDAN KURTULUŞUN YILI OLACAK'

Yaşanan hukuksuzluk ve hak ihlallerine rağmen 2021’de aynı zamanda mücadele ve direnişin de sürdüğü belirtilen mesajda, “Umudu asla elden bırakmadan, bir an bile baş eğmeden ve diz çökmeden büyüttük mücadelemizi. Yeni yıla değişim rüzgarları ve umutla giriyoruz. Demokrasi, barış ve özgürlüğün egemen olduğu Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek olmanın kararlılığı içindeyiz. 2022 yılında demokrasi, barış, emek, özgürlük ve eşitlik güçlerinin birlikteliğini büyütecek, ezilenlerin ve halkların özgürlük ve adalet taleplerini gerçekleştirmek için azimle çalışmaya devam edeceğiz. Ülkeyi uçuruma sürükleyen AKP-MHP iktidarına karşı ortak demokratik mücadelenin güçlü bir şekilde inşası ve büyütülmesi gerektiğinin bilinciyle hareket edecek ve 2022 yılını bu temelde verilecek ortak mücadele ile iktidar blokundan kurtuluşun yılı haline getireceğiz” ifadeleri yer aldı.

‘2022’Yİ GÜZELLEŞTİRECEĞİZ’

Mesajın devamında şunlar yer aldı: “2022 yılının, tüm halkların ve inançların, emekçilerin, ezilenlerin, kadınların, gençlerin ve çocukların yılı olmasını diliyor, tüm dünya halklarının ve Türkiye toplumunun yeni yılını kutluyoruz. Tarihsel mücadele geleneğimizin gücüyle 2022 yılını güzelleştireceğiz. Umutluyuz, kararlıyız.”

SIRADAKİ HABER