HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Bu bütçe iktidarın veda bütçesidir

Bu bütçe sizin son; küçük ortağın da değersiz yalnızlığının müjdecisi bir bütçedir

© ANKA
HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Bu bütçe iktidarın veda bütçesidir

TBMM Genel Kurulunda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar, sunulan bütçenin 'seçim bütçesi' olduğunu savunarak, "Seçim bütçesi olarak yapılacak yatırımlar, bütçeye açık olarak önceden konmuş durumda. Bu kaynaklarla kendini ayakta tutmaya çalışsa da bu mümkün değil. Bu bütçe sizlerin son bütçesidir. Küçük ortağının değersiz yalnızlığının müjdecisi bir bütçedir." dedi. Sunulan bütçe hakkında, "Talan döneminizin bitiş ve kapanış bütçesidir" diyen HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan da konuşmasında, "Sorunları ve çözümü, ret ve inkar bütçesidir. Halkın sofrasındaki ekmeği daha da küçültme, yoksulluğu, adaletsizliği, eşitsizliği büyütme bütçesidir." ifadelerini kullandı.

TBMM Genel Kurulunda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerine başlandı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, TBMM Genel Kurulu'nda düzenlenen bütçe görüşmelerinde konuştu. Kürsüye ilk olarak çıkan Buldan, bütçenin müzakere ve katılımdan uzak olduğunu dile getirdi. "Ben yaptım oldu, bitti' anlayışıyla hazırlanan bir AKP-MHP bütçesiyle karşı karşıyayız" diyen Buldan; siyasi, iktisadi, sosyal, toplumsal krizlere kaynaklık eden tarihsel sorunun 'Kürt sorunu' olduğunu aktardı. Buldan, sorunun tüm iktidarlarda sürdüğünü dile getirerek, "Kürt sorunu Türkiye'de istisnasız tüm iktidarların kaza yaptığı ortak bir virajdır" dedi.

Buldan'ın ardından kürsüye gelen Sancar ise partisinin yetki sahibi olacağı bütçenin yakın zamanda geleceğine vurgu yaparak, "Çok fazla zaman kalmadı. En fazla 8 ay"  dedi. Bütçenin 'savaş bütçesi' olduğunu söyleyen Sancar, iktidarın ayakta kalmak için 'kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya, savaş ve çatışmaya' ihtiyaç duyduğunu ifade etti. HDP olarak, çatışma ve savaş politikalarına, çözümsüzlükte ısrar eden her türlü yaklaşıma karşı durmaya devam edeceklerini söyleyen Sancar, "Kürt sorununun demokratik zeminde, siyasal mekanizmalarla ve ülke halklarının tümünün mutabakatıyla çözülmesini hedefliyoruz. Ülke halklarının barış hakkının sözcüsüyüz" dedi.

"Bu bütçe sizlerin son bütçesidir"

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın açıklamalarından önce çıkanlar şöyle:

"Bugün Türkiye'de 30 milyon insan açlık sınırının altında. Gençler umutsuz, Türkiye'yi terk etmenin yollarını arıyor. 2023 merkezi yönetim bütçesi ile asıl kaynak aktarılan 2 büyük kesim savaş ve faiz lobileri. Bu bütçe, halktan aldığı vergilerden faiz lobilerine 565 milyar lira aktarıyor. Savaş lobilerine ise 468.7 milyar lira aktarıyor. Halktan toplanan her 3 liralık verginin 1 lirası faiz lobisine savaş baronlarına altın tepsilerle servis ediliyor. 3 ekmekten 1'i bu iki lobi arasında paylaşılıyor. Bu yetmezmiş gibi 660 milyar TL bütçe açığı öngörüyor. 

Bu bütçe bir seçim bütçesidir. Yani, seçim bütçesi olarak yapılacak yatırımlar, bütçeye açık olarak önceden konmuş durumda. Bu kaynaklarla kendini ayakta tutmaya çalışsa da bu mümkün değil. Bu bütçe sizlerin son bütçesidir. Küçük ortağının değersiz yalnızlığının müjdecisi bir bütçedir.

"HDP'nin yetki sahibi olduğu ilk bütçeye de çok fazla zaman kalmadı"

Kaynakların savaşa, faize değil; emekçilere, emeklilere, gençlere, kadınlara ve engellilere harcandığı, HDP'nin yetki sahibi olduğu ilk bütçeye de çok fazla zaman kalmadı. En fazla 8 ay.

İktidar 20 yıldır ülkeyi yöneten kendisi değilmiş gibi yarattığı sorunları çözmenin sözünü veriyor. Böyle bir yaman çelişkiyle yüz yüzeyiz. Vaatler arka arkaya sıralanıyor, vizyon belgeleri açıklanıyor. Paranın değeri pula çevriliyor. İstanbul'da en düşük kiranın 5 bin, Ankara'da 4 bin TL seviyesinde olduğu bu düzeni kim yarattı. KYK borçlarının faizini değil tamamını sileceğiz. 

"Ülke halklarının barış hakkının sözcüsüyüz"

Bu bütçe savaş bütçesidir. İktidarını ayakta tutmak için kutuplaştırmaya, ayrıştırmaya, savaş ve çatışmaya ihtiyaç duyan bir iktidardan söz ediyoruz. Siyaseti ve muhalefeti dizayn etmeye çalışıyor. Savaşın asıl nedeni Kürt karşıtı politikalardır. Bu savaş en açık anlamıyla iktidarın yürüttüğü Kürt karşıtlığı, Kürt düşmanı siyasetinin bir yansımasıdır. Kürt sorununda çözümsüzlükte ısrarın sonucudur. 

Biz HDP olarak, çatışma ve savaş politikalarına, çözümsüzlükte ısrar eden her türlü yaklaşıma karşı durmaya devam edeceğiz. Kürt sorununun demokratik zeminde, siyasal mekanizmalarla ve ülke halklarının tümünün mutabakatıyla çözülmesini hedefliyoruz. Ülke halklarının barış hakkının sözcüsüyüz. 

Çözüm, diyalogdadır, siyaset zeminindedir, müzakerededir ve gerçek bir mutabakat arayışındadır. HDP bu konuda üzerine düşen her türlü sorumluluğu, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yerine getirmeye söz veriyor, bu yolda yürümekte ısrarcı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. 

İktidarın kapatma davasıyla ve başka operasyonlarla bizim önümüze çıkaracağı engeller de muhalefette yaşanabilecek yalpalamalar ve tökezlemeler de bizim bu yolda yürümemizi engellemeyecektir. 

SIRADAKİ HABER