HDP Grup Başkanvekili Oluç: HDP kilit değil anahtar partidir

"İçişleri Bakanı foto albümü yaptı; kim suç işliyorsa bir bakıyorsunuz fotoğrafı çıkmış"

© MA
HDP Grup Başkanvekili Oluç: HDP kilit değil anahtar partidir

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Cumhur ve Millet ittifaklarında yer alan partilerin demokrasi konusunda sabıkasının kötü olduğunu belirterek “HDP, kilit değil anahtar partidir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’li vekillerden Mahmut Celadet Gaydalı, Erdal Aydemir, Gülistan Koçyiğit, Şevin Coşkun ile HDP Bingöl yöneticilerin bulunduğu HDP heyeti, Bingöl ve Solhan ilçesinde esnafı ziyaret etti. 

Solhan’daki temaslarının ardından HDP heyeti Bingöl’deki parti binasına geçti. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, burada yaptığı konuşmada, 2023 seçimlerine dikkat çekerek şöyle konuştu: 

“Türkiye’de bir seçime yaklaşıyoruz. Bu herhangi sıradan bir seçim değil. Bu aslında ülkenin geleceğinin belirleneceği bir seçimdir. Ülke demokrasiye, özgürlüğe, hukuka, adalete, barışa doğru mu yürüyecek yoksa daha ağır ve faşizan baskıların olduğu, zulmün, işsizliğin ve yolsuzluğunu arttığı bir yöne doğru mu gidecek? 

Aslında bu seçimde bunun kararı verilecek. Bu karar verilirken de HDP, anahtar bir role sahiptir. Özellikle anahtar diyoruz, kilit demiyoruz. Bütün kilitleri açacak bir anahtardır HDP. HDP’nin durumu budur. Ne Cumhur ne de Millet İttifakı, HDP olmaksızın istedikleri sonucu alma durumda değil” diye konuştu. 

 “Her iki ittifakın da sabıkası yüksek” 
Mezopotamya Ajası’nın haberine göre, HDP’nin Türkiye’deki demokratikleşmenin sigortası olduğunu söyleyen Oluç, “Her iki ittifak da aslında demokrasi konusunda son derece sabıkası yüksek olan partilerden oluşan ittifaklardır

Sabıkaları yüksektir, kimisinin yakın dönemde, kimisin daha geçmiş dönemde. İnsan hakları, Kürt halkının hakları, demokrasi, özgürlükler ve barış söz konusu olduğunda hepsinin muhakkak bir yamuğu, sabıkası vardır. O zaman sigorta olmak işte budur. HDP bu konuda en kararlı ve örgütlü partidir” diye konuştu. 

 "En zengin albüm İçişleri Bakanı’nın" 
Türkiye’nin yapılan yolsuzluklarla çalkalandığının altını çizen Oluç, şunları söyledi: “Bu kadar büyük hırsızlık, yolsuzluklar, kara para aklaması yapılıyor. Parça parça dökülüyorlar. Bir bakıyorsunuz vekilleri yolsuzluğa bulaşmış, bir bakıyorsunuz bakanları uyuşturucu baronlarıyla poz vermiş. İçişleri Bakanı biliyorsunuz, foto albümü yaptı adam. Hangisi bir suç işliyorsa bir bakıyorsunuz fotoğrafı çıkmış. Kayyım atanmış, yolsuzluktan alınmış fotoğraf var. Böyle zengin bir albüm Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihinde hiçbir İçişleri Bakanı’na nasip olmadı. Her türlü karışık ve suç işini organize eden bir odak var orada. Tabi ki o kadar suç işleyince suçlarını örtecek bir şey yapması gerekiyor, onu da HDP’ye saldırarak yapıyor, Kürt halkına düşmanlık yapıyor. Sadece burada değil Afrin’de, Rojava’da yapıyor. Gerçekten biz bunu deneyle kanıtladık. Kim ki AKP içerisinde bir hırsızlığa ve yolsuzluğa bulaşmışsa, en fazla Kürt düşmanlığını o yapıyor. Çünkü kendi karanlık işlerini böyle örtmek için.” 

SIRADAKİ HABER