HDP'li Gergerlioğlu: Türkiye hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünyada birinci sırada

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis'te yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünyada birinci sırada olduğunu söyledi.

© ANKA
HDP'li Gergerlioğlu: Türkiye hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünyada birinci sırada

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis'te bugün düzenlediği basın açıklamasında 10 Aralık'ın Dünya İnsan Hakları Günü olduğunu anımsatarak Türkiye'de insan hakları olmadığını belirtti.

'SON BİR YIL İÇİNDE CEZAEVLERİNDE 39 ÖLÜM 34 ŞÜPHELİ ÖLÜM VAR'
AA'nın haberine göre Gergerlioğlu konuşmasında Türkiye'de insan hakları ihlallerinin işlendiği iki kurum olduğunu söyledi. Gergerlioğlu, bununla ilgili "Birisi Adalet Bakanlığı. İkincisi de TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu. Adı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ama araştırmadığı, incelemediği, sorgulamadığı insan hakları ihlallerinden dolayı, insan hakları ihlallerinin yoğun yapıldığı kurumlardan birisi" dedi.

Başta cezaevleri olmak üzere hak ihlallerinin devam ettiğini ifade eden Gergerlioğlu, "Türkiye, hasta hükümlü ve tutuklu ölümlerinde dünya şampiyonu durumunda. Son bir yıl içerisinde cezaevlerinde 39 ölüm, 34 de intihar olarak ilan edilen şüpheli ölümler var. Bizim kendi tespitlerimize göre toplam 73 ölüm gördük. Bu sayı bile dünyada hasta mahpus ölümlerinde birinci olmamızı sağlıyor" diye konuştu.

'YILIN SUÇLU DOSTU BAKANI SÜLEYMAN SOYLU'  
Gergerlioğlu 2022 yılında insan hakları alanında yaşanan hak ihlallerine dair bakanların attıkları adımları da eleştirdi. 'En ihlalciler' listesi oluşturan Gergerlioğlu, “Zulümde sınır tanımayan, zulüm üstüne zulüm yapan Zulümat Bakanlığı ve Zulümat Bakanı Bekir Bozdağ ama tabii selefi Abdulhamit Gül’ü unutmayıp bu süreçteki katkılarından dolayı ikinci 'Zulümat ödülünü' onu veriyoruz. Baktınız 'Silivri’yi ısıtamadınız, bari ismini değiştirelim' dediniz” ifadelerini kulandı.

'Yılın en patron dostu, en işçi düşmanı ödülünü' Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e gittiğini belirten Gergerlioğlu şöyle sözlerini sürdürdü: “Makamında çektirdiği fotoğraflarla zanlıların robot resimlerini çizdirmeye gerek olmamasıyla emniyete katkı sunabilen 'yılın suç kataloğu', 'suçlu dostu bakanı'; Suçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Yılın açık ara 'en vicdansız bakanı'; vicdan yerine taş kalpli olan, engelli yakını aylığını yüzde 98 engelli Yakup Ali’ye ancak dokuz ay sonra veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık’a gidiyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da yılın 'en barındırmayan bakanı'. Tabi bu kadar bakan saydık; unutmamız gereken bir diğer devlet görevlisinin bizim gönlümüzde yeri ayrıdır Seddar Yavuz’a ödül vermeden geçemeyiz. Valilik yaptığı her ilde, insan hakkı ihlalinde sınır tanımaması ile bu listede 'yılın insan hakkı ihlali abidesi' Seddar Yavuz'dur.” (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER