HDP'li Oluç’dan 'başörtüsü' açıklaması: Yasal ve anayasal bir değişikliğe biz varız

“Bütün ayrımcılıkları silecek bir anayasa maddesi yazalım”

© MA
HDP'li Oluç’dan 'başörtüsü' açıklaması: Yasal ve anayasal bir değişikliğe biz varız

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında başörtüsü konusunda "Gelin çözümü anayasa düzeyinde sağlayalım" çağrısına yanıt verdi. HDP’nin başörtüsüyle ilgili herhangi bir sorunu olmadığını belirten Oluç, "Yasal ve anayasal bir değişikliğe biz varız" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Oluç, Cumhurbaşkanı başörtüsü ve anayasa çağrısıyla ilgili Meclis'te açıklamalarda bulundu. GazeteduvaR'da yer alan habere göre, HDP'nin başörtüsüyle ilgili geçmişte de herhangi bir sorununun bulunmadığını söyleyen Oluç, "Halkımızın bu konuda savunduğu değerleri bizim için önemlidir

Dün başörtüsü için mücadele eden kadınların yanındaydık, bugün de başörtüsü takmasına rağmen coplanan kadınların yanındayız. Başörtüsüyle ilgili yasal ve anayasal bir değişikliğe biz varız. Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok" diye konuştu.

“Bütün ayrımcılıkları silecek bir anayasa maddesi yazalım”
Oluç sözlerine şöyle devam etti:

"Ama şunu söylemek istiyoruz; Türkiye'nin tek sorunu bu değil. Ayrımcılığa sadece başörtüsü takan kadınlar uğramadı. Bugün ve dün Kürtler, Aleviler, azınlıklar ayrımcılığa uğradı ve uğruyorlar. Biz o nedenle diyoruz ki gelin bütün bu ayrımcılıkları silecek bir anayasa maddesi yazalım. Teklifimiz budur. Muhalefet ve iktidar olarak diyelim ki, 'Ayrımcılığa uğrayan herkesin sorununu çözmek istiyoruz.' Ve diyelim ki bu anayasa maddesinde, "Devlet, ülkenin ortak kültürel mirasını oluşturan bütün inançları, anadilleri, etnik kimlikleri eşit görür. Saygı duyulmasını sağlar. Bunların korunması, kullanılması ve geliştirilmesini yerine getirmekle yükümlüdür." Gelin böyle bir madde yazarak farklılıkların eşit ve özgür olduğunu ifade etmiş olalım. Bu anlayışı bir anayasal anlayış haline getirmiş olalım. "

SIRADAKİ HABER