HDP: Sivil demokratik anayasaya ihtiyaç var ama AKP'nin sicili bozuk

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Türkiye'nin acilen sivil ve demokratik anayasaya gereksinimi olduğunu belirterek, "Ama maalesef AKP'nin bu konudaki sicili bozuktur" dedi.

© TBMM
HDP: Sivil demokratik anayasaya ihtiyaç var ama AKP'nin sicili bozuk

Saruhan Oluç, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yeni anayasa" çağrısını TBMM'de düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. 12 Eylül darbesi sonrasında yürürlüğe giren anayasanın "özürlü, despotik, darbe ruhunu taşıyan" bir anayasa olduğuna vurgu yaptı.

Geçmiş iktidarların, muhalefet partilerinin mevcut anayasanın "toptan kaldırılması" yönündeki çağrıları, girişimlerinin sonuç vermediğini kaydeden Oluç, anayasa değişikliği konusunda AKP iktidarının da "güven vermediğini" ifade etti.

Oluç, sivil ve demokratik anayasanın yapılacağı yerin TBMM olduğunu belirtirken, iktidar ve muhalefet sözcülerinin içinde yer alacağı bir komisyonun bu çalışmayı yapması gerektiğini söyledi:

"İçinde bütün muhalefet partilerinin ve iktidarın da yer aldığı bir komisyon çalışması şeklinde ancak bir anayasa teklifi tartışılabilir. Eğer Cumhur İttifakı iktidarını mutlaklaştırmak için bir anayasa tartışmasını yapacaksa bunun doğru bir yanı yoktur. Muhalefeti etkisizleştirmek ve dikensiz bir gül bahçesi yaratmak için anayasa tartışması yapacaksa bunun karşısındaki tutumumuz çok açıktır. Elbette ki yerel demokrasinin güçlendirildiği bir anayasa çalışmasına, eşit yurttaşlığın tam olarak tesis edildiği halkın katılımının sağlandığı, katılımcı müzakereci uzlaşmacı ve kapsayıcı bir anayasa çalışmasına ihtiyaç vardır. Bunun için şu ya da bu muhalefet partisine gitmekle sorun çözülmez. Olması gereken bütün muhalefet partilerinin de iktidar partilerinin de bu anayasayı birlikte tartışmaları ve toplumu da bu tartışmaya dahil etmeleridir."

SIRADAKİ HABER