HDP’nin Diyarbakır eşbaşkan adayları: Özgürlük govendini hak ettik

DİYARBAKIR - Seçimlere 2 gün kala Diyarbakır halkına mesaj veren HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adaylarından Selçuk Mızraklı, Amed’in onurunun ve iradesinin sahibi olacağını belirtirken, Eşbaşkan Adayı Hülya Alökmen Uyanık ise, “31 Mart’ta biz susacağız, halkımız konuşacak. Büyük bir özgürlük halayını hak ettik” dedi.

© MA
HDP’nin Diyarbakır eşbaşkan adayları: Özgürlük govendini hak ettik

Yerel seçim çalışmaları devam ederken, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık, 23 Ocak’tan bu yana sürdürdükleri seçim çalışmaları mesaisini yarın tamamlayacak. Eşbaşkan adayları Uyanık ve Mızraklı, yürüttükleri seçim çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, seçim mesajlarını paylaştı. 
 
‘İNSANLARIN GÖZÜNDEKİ IŞIK BİZİ MOTİVE ETTİ’
 
MA’dan Özgür Paksoy – Mehmet Şah Oruç’in haberine göre.Kentin bütün ilçelerinde halka ulaştıklarını dile getiren Uyanık, seçmenlerin tek talebinin kayyumların gönderilmesi olduğunu söyledi. Halkın taleplerini seçim sonrasına bıraktığını ifade eden Uyanık, “Tüm buluşmalarımız; Türkiye’nin sıkıştığı kasvetli ortama itiraz, Kürt halkının kendini ifade ettiği bütün alanların yok edilmesine tepki ve geleceğe olan umutla gerçekleştirildi. İnsanların gözündeki ışık, inanç ve kararlılık, bizi seçim boyunca motive etti” dedi. 
 
‘ANTİ KÜRT İTTİFAKIN ZEHİRLİ DİLİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’
 
Bölgede sosyopolitik algının yüksek olduğuna işaret eden Eşbaşkan Mızraklı, “Her seçim meydanında ve çalışmasında bir akü gibi şarj olduk. Güçlü bir desteğin ötesinde, sizi motive eden bir duruma dönüştü. Önceki seçim süreçlerinde baskı ortamının yaratmış olduğu durum, toplumun yüksek bir itiraz seviyesine ulaşması, seçim sürecinin dışında Kürtlerin siyasal gündeminin yoğun olması, birçok çalışmayı da beraberinde getirdi. Seçim öncesinden başlayan tecride karşı direnişler, açlık grevleri önemli bir yer tuttu. Ekonomik sorunlarla birlikte artan işsizlik ciddi bir ölçek oluşturuyor. Beraberinde kendi kimliğine karşı saldırıların aralıksız olarak devam etmesi, bir anti Kürt ittifakın zehirli diliyle karşı karşıya kaldık” diye konuştu. 
 
 ‘TOPLUMUN ÖĞRENCİLİĞİNİ YAPTIK’
 
İki aylık seçim çalışmalarının bir okul niteliğinde olduğu belirten Mızraklı, “Toplumun öğrenciliğini yaptık. Önemli dersler aldık ve önemli değerlendirmeler çıkardık. Yarın ne yapacaksak beraber yapacağız. Halkın birinci beklentisi, irademizi gasp edenlere karşı sandıkta güçlü bir vuruş yapmaktır” ifadelerini kullandı.
 
‘BİZİM DEĞİL, BİRLİKTE YAPACAKLARIMIZ VAR’
 
Kent Sözleşmesi, “Amed Seçim Beyannamesi” ve hazırladıkları projelerine ilişkin konuşan Uyanık, “Kentin anayasası temelinde bir sözleşme hazırladık. Seçim beyannamemizde kentin bütün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk. Kente vereceğimiz şekilden çok, ihtiyaçlar üzerinden halkın neler hayal ettiğini ortaya koymaya çalıştık. Kadınların, gençlerin ve engellilerin kendi içinde yaşadıkları sorunlar var. En önemlisi; bir insanın kendisini kimliği ile ifade etmenin önündeki sıkıntılar. Ekonomik anlamda da yaşanan sıkıntıları görmezden gelemezdik. Bizim yapacağımız değil, birlikte yapacaklarımız var” şeklinde konuştu. 
 
‘KAYYUMUN HUKUK KARŞISINDA HESAP VERMESİNİ SAĞLAMAK’
 
Seçimleri kazanmaları ardından kayyumun yarattığı tahribatları ortaya çıkaracaklarını söyleyen Uyanık, “Hırsız eve girmiş. En önemlisi bunun bir bilançosunu çıkararak, halkımızla paylaşmaktır. Kayyumun marifetlerinden söz ederken, bu halkın parasını hangi yandaşlarına peşkeş çektiler, kimleri kayırdılar, tek tek halka açıklanması gerekiyor. Suç olan faaliyetlerinin de hukuk karşısında hesap vermelerini sağlamak gerekiyor. Enkaz devralacağız ama onlar yarattığı enkazın hesabını verecek” diye belirtti. 
 
‘KAYYUMU LABORATUVAR YÖNTEMLERİ İLE DEĞERLENDİRECEĞİZ’
 
Uyanık ile birlikte sağlıkçı kimlikleri ile kayyumun icraatlarını hasta muayenesi gibi teşhis etmeye çalıştıklarını dile getiren Mızraklı, “Bu görevi devraldığımız zaman ayrıntılı fiziki bir inceleme yapmak zorundayız. Yapmış oldukları ihalelerden hukuk dışı ihraçlara kadar gerekli laboratuvar yöntemleri ile oturup değerlendireceğiz. Bütün tahribatları ortaya dökerek, Amed, Türkiye ve uluslararası kamuoyuna anlatacağız. Siyasi malzeme haline getirmek için değil, gerçeği göstermek için yapacağız. 2 buçuk yılda halk iradesine rağmen neler yapıldı. Ortaya koymak zorundayız” dedi. 
 
‘KENDİMİZİ ORKESTRA ŞEFİ GÖREN BİR ANLAYIŞIMIZ YOK’
 
Kent Sözleşmesi ve “Amed Seçim Bildirgesi”nde kentin ruhuna, kültürüne, diline uygun çalışmalara hazırlandıklarını belirten Mızraklı, şunları söyledi: “Bir toplumun kendisini geliştirebileceği, bugünden yarına en zinde şekilde taşıyabileceği kanalları oluştururken, hep beraber yürütülen bir sürek olarak baktık. Kendimizi orkestra şefi gören, geriye kalanları çalgıcı olarak gören bir anlayışımız olmadı. Amed’te güçlü bir birikimin olduğunu görüyoruz. Güçlü bir genç nüfusla birlikte yarından beklentileri olan bir nüfus var. Bütün bunların sihirli yanı, herkesin yarına bir şeyler katmasından geçiyor. Ramazan aylarındaki yeryüzü sofraları gibi biri birinden güçlenen kamusallık örgüsünü daha güçlü bir aşamaya taşıyacağız. Toprağımızı, enerjimizi, suyumuzu bu temelde şekillendireceğiz. Hafızasından beslenen ve sevdasının yolundan ilerleyen bir tutumumuz olacak.”
 
ÖZGÜRLÜK GOVENDİNİ HAK ETTİK’
 
Diyarbakırlılara seslenen Uyanık, “Seçim süreci boyunca devlet konuştu, bizler konuştuk. 31 Mart’ta biz susacağız, halkımız konuşacak. Halkımızın, bugüne kadar iradesini yok sayan, değerleri ayaklar altına almayı kendine görev edinenlere büyük bir cevap vereceğine inanıyoruz. Özellikle gençler ve kadınlar, sandık başına gitmeli ve sandıklarının takipçisi olmalarını istiyoruz. Büyük bir özgürlük govendini (halayını) hak ettik. Müzik çalmaya başladı, artık halaya durma zamanı” mesajını verdi. 
 
‘AMED İRADESİNİN SAHİBİ OLACAKTIR’
 
Seçim mesajını paylaşan Mızraklı ise şöyle konuştu: “Büyük bir yıkım ve darbe sürecinden sonra, tek adam rejiminin girdiği ilk yerel seçimlere gidiyoruz. Demokrasiyle ilgili olmayan, hukukun rafa kaldırıldığı, meclisin tamamen işlevsiz hale getirildiği, yürütmenin acımasız olduğu bir iklimde, bu seçimlere giderken Amed onurunun ve iradesinin sahibi olacaktır. Buna yürekten inanıyoruz. Mutlaka kazanacağız.”

SIRADAKİ HABER