İçişleri Bakanlığı bütçesi Meclis’te | Bakan Soylu Genel Kurul'da protesto edildi; yuhalandı, pankart fırlatıldı

TBMM Genel Kurulu'nda 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu söz aldı. Konuşmasında muhalefeti hedef alan Soylu "Biz terörle mücadele kitabını yeniden yazmayıp da ABD'den yazılan makalelerden öğrenseydik bugün sınırlarımız içerisindeki terörist sayısını 120'ye düşürmezdik. Biz hepsinin ayakkabı numaralarını biliyoruz, hepsinin fotoğraflarını biliyoruz. PKK'nın avukatlığını yapan HDP'yi de biliyor. Biz sizin ağababalarınıza boyun eğmedik, size hiç boyun eğmeyiz" diye konuştu.

© AA
İçişleri Bakanlığı bütçesi Meclis’te | Bakan Soylu Genel Kurul'da protesto edildi; yuhalandı, pankart fırlatıldı

TBMM Genel Kurulunda, Aile ve Sosyal Hizmetler, Sağlık ve İçişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri üzerinde görüşmeler devam etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis Genel Kurulu'nda Bakanlığın 2023 yılı bütçe sunumunu gerçekleştirdi.

Soylu, konuşmasında muhalefet sıralarını işaret ederek ‘Hepiniz Amerika’nın çocuğusunuz’ demesi üzerine muhalefet partilerinin milletvekilleri Bakan Soylu'nun suçlularla çekilmiş fotoğraflarını üzerine fırlattılar. Soylu'ya fotoğraf fırlatmasının ardından AKP ve CHP'li vekiller karşı karşıya gelirken; Meclis Grup Başkanvekili birleşime ara verdi. 

Bakan Soylu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Dün terör olan yaylalarda bugün roket sesi yerine raket sesi çınlıyor. Biz terörle mücadele kitabını yeniden yazmayıp da ABD'den yazılan makalelerden öğrenseydik, yılda 5 bin 558 kişinin katılım yaptığı PKK'nın bugün sınırlarımız içerisindeki terörist sayısını, hem de tarihinin en büyük dış desteğini aldığı bir dönemde 120'ye, katılım sayısında geçen yıl 71'e, bu yıl 52'ye düşürmezdik. 

Doğrudur, biz hepsinin ayakkabı numaralarını biliyoruz. Bu gazi meclisin çatısı altında PKK'nın avukatlığını yapan HDP de biliyor. 

29 Ekim 2023'te yüzüncü yılda bu ülkenin sınırlarında, dağlarda bir tek terörist kalmayacak.

Birileri uyuşturucu meselesini ancak seçime bir yıl kala notlarının arasına almıştır. 

TBMM'ye silahla geldiği iddia edilen İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Genel Kurul’dan çıkarıldı

Ara sırasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanvekili Bilgiç’e “Konuşturmayın, süresi bitti” dedi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Özel’e “Hadi lan oradan” dedi. Bu sözler üzerine yeniden gerginlik yaşandı.

Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un “silahının olduğunu” söyleyen CHP milletvekilleri, Ersoy’un Genel Kurul salonundan çıkarılmasını isteyerek “Dışarı, dışarı” diye bağırdı. Ersoy, Genel Kurul’dan çıkarıldı.

Aranın ardından Bakan Soylu konuşmasına devam etti. Başkanvekili Bilgiç, Bakan Soylu’nun 1 dakikası kaldığını söyleyerek, “Selamlama için kürsüye alacağım” dedi. Bakan Soylu kürsüye çıktığı sırada CHP ve HDP’li milletvekilleri sıralara vurarak, uyuşturucu baronları ile olan fotoğraflarını tekrar gösterdi. (ANKA) 

Türkiye'de uyuşturucu suçlarından hapishanelerdeki tutuklu sayısı 15 Temmuz'da 36 bindi. Oysa bugün 120 bin sayısını aştı. 

2 buçuk yıldır tüm sistemimizi harekete geçirdiğimizi söyledik. Bu işler ciddi işlerdir. Bu işler mutfaktan video çekmeyle yapılacak işler değildir. 

Jandarma ilk yerli Sikorsky helikopterini bir hafta içerisinde teslim alıyor. 

Namuslu bir hikayen varsa seni hiç kimse satın alamaz, eğer namuslu hikayen yoksa bir hamburgere satılırsın.

Kusura bakmayın, uyuşturucu parasıyla kara parayla cari açıklarını kapatıyorlar iftirasını size attırmayız. Bedenimiz önünüzde kanla beraber bulansa da bu devlete bu iftirayı attırmayacağız. 

Siz bütün iftiralarınızla bizden uyuşturucu mücadelemizin intikamını alıyorsunuz. Siz bizden PKK ile yaptığımız mücadelenin intikamını alıyorsunuz. 

SIRADAKİ HABER