İmamoğlu: İstanbul ittifakıyla zafere ulaşacağız

CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nu, Haliç Kongre Merkezi'nde kitlesel katılımlı bir törenle kamuoyuna tanıttı. Açılış konuşmasını yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Fatih, İstanbul'u, beton İstanbul'a dönüştürün diye almadı. İstanbul'u, Fatih'in ilkeleriyle yönetmeliyiz" dedi. İmamoğlu ise İstanbul ittifakıyla zafere ulaşacaklarını söyleyerek, kentle ilgili 5 hedefi olduğunu söyledi. Ayrıca seçilmesi halinde kimsenin işine dokunmama, asgari ücreti 2 bin 200 liraya yükseltme ve Mahalle Meclisleri kurma sözü verdi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üreten ve istihdam yaratan bir belediyecilikten yana olduklarını belirterek, “Bunun örneğini görmek isteyen Beylikdüzü’ne gidebilir” dedi.

© DHA
İmamoğlu: İstanbul ittifakıyla zafere ulaşacağız

CHP İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için, Haliç Kongre Merkezi’nde tanıtım toplantısı düzenledi.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

İSTANBUL’U FATİH’İN İLKELERİYLE YÖNETMELİYİZ: İstanbul’u yönetmek sıradan bir olay değildir. Aday adaylarımızın tamamı son derece değerli onlar da çalışıyorlar. Aday adaylarımızı da yürekten kutluyorum. İstanbul şairlerin yazarların ressamların ilham kaynağı olan bir yer. İstanbul’a aşık olursunuz İstanbul sizi yüreğinizden yakalar. Fatih (Sultan Mehmet), İstanbul’u aldığında Haliç’te koyun otlatmayı yasaklamıştır. İstanbul’u onun koyduğu ilkelerle ruhla yönetmek zorundayız. Üniversitelerin medyanın sanatın merkezidir aynı zamanda İstanbul, tarihsel derinliği içinde o kültürel zenginliğini hep korumuştur. İstanbul’u Fatih, yağmalayın, yeşillikleri yok edin diye almadı, İstanbul’u beton İstanbul’a dönüştürün diye almadı, İstanbul’u yaşatın diye aldı.

YÖNETENLER KENTE İHANET ETTİ: Yönetenlerin biz sana ihanet ettik itirafında bulundukları bir İstanbul. Bunu itiraf ettiren İstanbul’un ruhudur kimliğidir aslında. O kimliğe baktığınızda yıllardır yönettiğiniz bir kente nasıl ihanet ettiğinizi görüyorsunuz. İstanbul ihanet edilmemesi gereken, korunması gereken bir kenttir. İstanbul’u yönetmek için bilgiye deneyime birikime ihtiyacınız var. İnsanlar hayatlarının önemli kısmını yollarda değil çalıştıkları mekanlarda geçirmeliler.

KUL HAKKI YEMEZSENİZ İSTANBUL’UN MİLYARLARI VAR. Geçen ay Viyana’daydım, belediye başkanı İstanbul’u çok seviyor. Dedim ki İstanbul anakent belediye başkanı olsanız ne yaparsınız. İstanbul’un trafik sorununu çözerim dedi. Yönetecek kişinin kentli ile kavga etmesi değil bütün kenti kucaklaması lazım. Ekrem İmamoğlu arkadaşımız böyle bir karaktere sahip. Örnek Beylikdüzü. Beylikdüzü’nün tepesine kırlangıcı oturtan arkadaşınız. Geçen hafta Erzurum Çat’ta bir belediyemiz var, o dar bütçe ile Çat’ı batının uygar kentlerinden biri haline getirmiş. Eğer kul hakkı yemezseniz İstanbul’un milyarları, sermayesi gücü vardır. Belediyecilik üretmek ve istihdam yaratmak demektir. Fabrika da kurabilirsiniz kütüphane de kreş de her türlü yatırımı yaparak istihdam yaratabilirsiniz. Kadıköy’ü Beşiktaş’ı eleştirirler oralarda oturanlar kaymak tabaka diye, 20-25 yıldır İstanbul’u yönetiyorsun bütün İstanbul’u kaymak tabakası yapsana. İstanbul’u yaşanabilir bir kent haline getirmek İmamoğlu’nun sorumluluğundadır. Tasarrufun yerinde yapılması gerekiyor. Herkesin İstanbul’a gülerek oynayarak gelmesi lazım.

İKİ ŞEY İSTİYORUM: Biz İstanbul’u, İstanbulluyu seviyoruz. İki şey istiyorum ben belediye başkanı arkadaşlarımdan seçildiğin andan itibaren bütün beldeye hizmet vereceksin, sana oy versin vermesin. Yoksul mahallelere pozitif ayrımcılık görevi olacak. İkinci istediğimiz bir şey daha var harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. Bunu da Ekrem İmamoğlu veriyor zaten. Sayın Ekrem İmamoğlu 5 yıl içinde İstanbul’da bir tarih yazacağına yürekten inanıyorum. Bütün İstanbullu işte yıllardır aradığım ama bulamadığım belediye başkanı diyecek.

İMAMOĞLU: ZAFERE ULAŞAĞIZ

Kılıçdaroğlu’nun ardından kürsüye çıkan Ekrem İmamoğlu ise “Bugün burada hep birlikte bir tarihi yolculuğa çıkıyoruz. İstanbul ittifakıyla sonunda zafere ulaşacağız. Bu ittifakın içinde tüm kesimler, İstanbullular var. Bu yolculuğun sonunda kazanan İstanbul olacaktır” dedi.

İmamoğlu, konuşmasında özetle şunları söyledi:

ESKİ MODEL YÖNETİCİLERLE YÖNETİLEMEZ: İstanbul Belediye Başkanlığı’na adayım çünkü bu kentin geleceği için değişim zamanının geldiğini ben de herkes gibi görüyorum. İstanbul için yeni bir sayfa açma zamanının geldiğini herkes gibi ben de biliyorum. İstanbul böyle devam edemez, yönetilemez. İstanbul bu yolla mutlu olamaz. İstanbul durursa Türkiye durur. İstanbul tek başına bağımsız bir ülke olsaydı dünyanın ilk 25-30 ekonomisinin arasında yerini alırdı. İstanbul Ankara’dan yönetilemez. İstanbul ne yazık ki iradesi bağlı yöneticiler tarafından da yönetilemez yönetilemiyor. İstanbul eski model yöneticiler tarafından da yönetilemez ve yönetilemiyor. İstanbul günü birlik kararlarla da yönetilemez. Bu şehir ancak genç dinamik yeni nesil bir yönetici tarafından yönetilebilir.

İDDİA SAHİBİ BİR KENT OLUŞTURACAĞIZ: Ben İstanbul’u yeniden küresel iddia sahibi bir kent haline getirmek için adayım. İstanbul’un ekonomisini büyütmek iş olanakları yaratmak için adayım. İstanbul’a yakışır ve yaşanılır bir çevreye kavuşturmak dünyanın yetenekli insanlarını çekecek cazibe merkezi yapmak için adayım. Cesaretimi bu kentin insanlarından alıyorum. Bu şehrin insanlarına inanıyorum. Sizlere gençlere kadınlara emekçilere esnaflara gençlere iş insanlarına en çok da bu şehrin o güzel çocuklarına yürekten inanıyorum.

UMUTSUZLUĞU İÇİNİZDEN ATIN: Sandık başına gitmekten vazgeçmiş, ne yapsam olmuyor diyenler varmış. Yok öyle şey. Umutsuzluğu içinizden atın, birlikte çalışacağız kazanacağız, zafer İstanbul halkının olacak. İstanbul gibi devasa bir kenti yönetmeye talipsem bunun nedeni etrafımda kendiliğinden oluşan ve çığ gibi büyümekte olan İstanbul ittifakıdır. İstanbullu hemşehrilerimdir. Bu ittifakın içinde her siyasi görüşten insan var, bu ilde yaşayan herkes var. Tüm bu insanların bana ve değer vermelerinden geliyor cesaretim, annemden, babamdan, eşimden, siz dava arkadaşlarımdan geliyor bu cesaret bana. Bu kentin ömrü yollarda geçen çileli insanlarına sesleniyorum 5 yıl sonra karşıma çıksınlar trafikte sayende insan olduğumu hissettim desinler diye adayım. Beylikdüzü’de başardığımı İstanbul’da başaracağım. Benim için halka hizmet etmek Hakk’a hizmet etmektir.

5 HEDEF: İstanbul’la ilgili 5 hedefimi uzun uzun sizlere anlatacağım.

1-İstanbul’un ulaşım ve trafik sorununu çözmek.

2-İstanbul’daki kent yoksulluğu ile mücadele etmek.

3-İstanbul’da doğru kentsel planlama ile çevre, imar, deprem sorunlarını çözmek.

4-İstanbul’un işsizlik sorununu çözmek.

5-İstanbul’u çekim merkezine dönüştürmek. İstanbul’da yaşam kalitesini yükseltmek.

5 TEMEL ANLAYIŞLA YAPACAĞIM: Tüm bunları 5 temel anlayışla yapacağım. Kent anayasası ile yeni bir mutabakat belgesi ile insana saygıyla, demokratik katılımla, inovasyonla, yaşam kalitesi önceliğiyle. Belediyecilik insanı mutlu etme zanaatidir. Neden kent anayasası diyoruz. İstanbul ne yazık ki yolunu, yörüngesini, hikâyesini yitirdi. İstanbul nereye gittiğini bilmiyor, yol haritası yok. Kente ihanet ettik diyorlar. Nüfusun nereye gideceğini kimse tahmin edemiyor. Kente ihanet edilmesin, uzun vadeli stratejik kararlar ortak akılla alınsın, dediğim dedik olmasın istiyoruz. İstanbul’un 2050 hedefini bilelim. İstanbul Ankara’dan asla yönetilemez diyorum. Çok sevdiğimiz iki duygudan bahsedeceğim kente özen ve insana saygı.

AYRIMCILIĞI KALDIRACAĞIZ: Ayrımcılık yapmayan bir yönetim olursa bu kentin insanları kendilerini çok değerli bir yurttaş gibi hissederler. Ben demeyen, biz diyebilen bir anlayış. Dostlarım, ailelere destek vermeyi vaadediyorum, üniversiteli gençleri desteklemeyi vaadediyorum, yoksul insanlarımıza sonsuz saygı göstermeyi vaadediyorum. Dostlarım, kentte yaşayan herkese adil fırsat sunmak amacımız… Göreve geldiğim gün bu şehirde yaşayan herkese eşit fırsatlar tanıyacağımızı bilmenizi istiyorum.

MAHALLE MECLİSLERİ KURULACAK: İstanbul’a demokratik katılımcı yeni nesil belediyecilik vaadediyoruz. İstanbul’un toplumsal kültürel çeşitliliğini koruyup, birlikte karar alan bir masa kuran… İstanbul’u İstanbullularla birlikte İstanbul’dan yönetmenin sözünü veriyorum size. Mahalle meclisleri kuracağız, güzel muhtarlarımızı işin içine katmayı vaadediyorum. Dünyanın merkezi olması özelliğini kazanacaktır bizler sayesinde İstanbul. Sürdürülebilirlik ve inovasyon diyoruz. Küresel İstanbul Akademisi, İstanbul Kent Enstitüsü gibi kurumlar kuracağız. İnsanları mutlu etmek temel öncelik olacak.Trafik kaosu bu kentin kaderi olamaz. Benim hayalim mutlu ve özgür İstanbul işsizliğin kalmadığı bir İstanbul.

İKİ SÖZ VERMEK İSTİYORUM: İBB Belediyesi’nde çalışan kardeşlerime seslenmiyorum hiç kimsenin işine ve emeğine dokunmayacağız. Saygın Genel Başkanım, belediyelerimize talimat verdiniz asgari ücreti 2200 lira olarak ilan ettiniz, bunu göreve geldiğimizde ilk gün yerine getireceğimize, 3 aylık kayıplarını da karşılayacağımıza söz veriyorum.
(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER