İyi Parti'den 'Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının Akşener olacağı' iddiasına ilişkin açıklama

İyi Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak Genel Başkanı Meral Akşener'in adının geçtiği iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, "İyi Parti, bu tür konuları yetkili organlarında konuştuktan sonra karara bağlar ve ondan sonra kamuoyuyla paylaşır" dedi.

© AA
İyi Parti'den 'Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının Akşener olacağı' iddiasına ilişkin açıklama

Meclis’et basın toplantısı düzenleyen İyi Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak Meral Akşener'in adının geçtiğine ilişkin soruya "Türkiye'nin gündeminde çok kısa bir takvim içerisinde gerçekleştirilecek bir seçim varsa bu değerlendirmeye açıktır. Ama şahsen bu değerlendirmeyi ben Müsavat Dervişoğlu olarak yapamam. İyi Parti, bu tür konuları yetkili organlarında konuştuktan sonra karara bağlar ve ondan sonra kamuoyuyla paylaşır" dedi.

ABD Başkan adayı Joe Biden'ın, Türk siyasetiyle ilgili sözlerini değerlendiren Dervişoğlu, 'Türk siyasetine yön verecek yegane gücün, büyük Türk milleti olduğunu' vurguladı.

İktidarın, tepki vermesine rağmen muhalefeti "sessiz kalmakla" itham ettiğini belirten Dervişoğlu, "Şu ana kadar o hadsiz sözlerin muhatabı olan Partili Cumhurbaşkanından tek bir kelime duyan oldu mu? Bulunduğu makam, Türk Milleti’nin birliğini, bütünlüğünü ve şerefini temsil eder. İyi Parti de bir muhalefet partisidir. O sözlerin muhatabı değildir" ifadelerini kullandı.

İyi Parti olarak, "Mavi Vatan" ile ilgili atılacak adımların her zaman destekçisi olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini vurgulayan Dervişoğlu, "Devletler arası değil, kişisel ilişkilerle yürütülen ve belirlenen dış politikanın, Türkiye'yi getirdiği nokta yalnızlıktır. Bu yalnızlık, bölge ülkeleriyle, milli menfaatlerimiz çerçevesinde imzalanması gereken anlaşmaların önündeki bir engel olarak görülmektedir. Bugün Mısır, İsrail, Suriye ile masaya oturabilen ve istediğini alan taraf, maalesef Yunanistan olarak görülmektedir" dedi.

"Yapay gündemle meşgul olmuyoruz"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Abdullah Gül'den neden bu kadar korkuyorlar?" açıklamasını değerlendirmesinin istenmesi üzerine de Dervişoğlu, "Gündemimizde olan bir konu değil. İyi Parti olarak yapay gündemlerle meşgul olmuyoruz" karşılığını verdi.

SIRADAKİ HABER