İYİ Parti'den 'Yurtta Sulh Konseyi' önergesi

"Yurtta Sulh Konseyi'nin siyasi ayağının ortaya çıkarılması" için önerge veren İYİ Parti Genel

© Twitter
İYİ Parti'den 'Yurtta Sulh Konseyi' önergesi

"Yurtta Sulh Konseyi'nin siyasi ayağının ortaya çıkarılması" için önerge veren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray: Sonunda iş Genel Başkanımıza ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözüne atıfta bulunduğu için seçilmiş İstanbul Belediye Başkanının olmadığı Belediye Meclisi salonunda dil uzatılmasına vardı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 15 Temmuz darbe girişimi ile gündeme gelen ‘Yurtta Sulh Konseyi’nin siyasi kanadının araştırılması için soru önergesi verdi. TBMM Genel Kurulu’nda önergeyle ilgili olarak söz alan Çıray, 15 Temmuz’un Boğaziçi Köprüsü’nün akşam erken saatlerde tek yönlü olarak trafiğe kapatılmasıyla başlatıldığına dikkat çekti. Bu nedenle olayın ilk anda bir darbe değil de bir terör saldırısı olarak düşünüldüğünü belirten Çıray, daha önceki darbelerin sabaha karşı gerçekleştirildiğini hatırlatarak bunda da “vatandaşa silah doğrultmaktan zorunda kalınmayacak olmasının” belirleyici olduğunu söyledi.
 
Çıray, önceki darbelerde darbecilerin amaçlarını siyasi iktidarların güya bozdukları siyasi, sosyal dengeleri yeniden tesisiyle sınırladıklarına işaret ederek, 15 Temmuz darbe girişiminin bu şablonun tamamen dışında olduğunu belirterek, “Yargıya ve devletin diğer kurumlarına olduğu gibi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kilit mevkilerine yerleştirilen, sızan dinbaz bir yapılanma, hiçbir ülkede benzerine rastlanmayan türden dehşetengiz bir darbe teşebbüsünü hayata geçirmiştir” dedi.

‘ALLAHIN LÜTFU DENİLEREK AT İZİ İT İZİNE KARIŞTIRILDI’

TBMM 15 Temmuz Araştırma Komisyonun, darbeyi  ‘Allah’ın lütfu’ olarak niteleyip sözde başkanlık sistemi için katalizör olarak kullanmak isteyenler tarafından battal hale getirildiğini belirten Çıray böylece teşebbüsün yarı karanlıkta bırakılarak at izinin it izine karıştırıldığını söyledi. Komisyonun çalışmalarını hakkıyla tamamlayamamış olmasının büyük sorunlar ortaya çıkardığını söyleyen Çıray, “asıl  FETÖ’cüler ortalıkta cirit atarlarken, sonunda iş Genel Başkanımıza ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ sözüne atıfta bulunduğu için seçilmiş İstanbul Belediye Başkanının olmadığı Belediye Meclisi salonunda dil uzatılmasına vardı” dedi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı konuşmasını şöyle noktaladı, “İlgili şahsı ciddiye almıyoruz tabii. Çünkü ahmakça bir kibirle Suriye politikalarını bu sözün inkarı üzerine kuran bakanlarınız varken bu zavallı müfteriden, başta Atatürk olmak üzere, Osmanlı Paşalarının acı tecrübelerden damıttıkları bir kurtuluş mirası olan ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ sözünü anlamasını beklemek, haksızlık olurdu. Artık bu hamasi iftiraların önünü tamamen kapatmak amacıyla verdiğimiz,  Yurtta Sulh Konseyi Üyelerini ve gerçekleri aydınlatmak üzere demokrasi ve insanlık adına bu önergemize tüm partilerimizin desteğini bekliyor saygılar sunuyorum.” (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER