İyi Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu'dan AKP'ye: 3 Y’yi yok etmek için geldiniz, yasama, yürütme ve yargıyı yok edip gidiyorsunuz

"Sizin bütçenizin tercihi millet değil; yandaş ve faiz lobileridir"

© ANKA
İyi Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu'dan AKP'ye: 3 Y’yi yok etmek için geldiniz, yasama, yürütme ve yargıyı yok edip gidiyorsunuz

İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde iktidarta tepki göstererek “20 yıl önce 3 Y’yi yani yoksulluğu, yolsuzluğu, yasakları yok etmek için geldiniz. Yasama, Yürütme ve Yargıyı yok edip gidiyorsunuz. Yasama Recep bey, Yürütme Tayyip bey, Yargı da Sayın Erdoğan oldu" dedi. 

TBMM Genel Kurulu’nda, 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi ve 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi görüşülüyor. Görüşmeler 12 gün boyunca kesintisiz sürecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bütçe sunumunun ardından İYİ Parti Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, iktidarı eleştirerek tepki gösterdi. 

"Sizin bütçenizin tercihi millet değil; yandaş ve faiz lobileridir"
“Bugün Yüce Meclis’in çatısı altında, Cumhuriyet’in 100. yıl bütçesini aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin veda bütçesini görüşüyoruz" diyen Dervişoğlu, "Bütçe her şeyden önce bir iktidarın ekonomik tercihlerini gösterir. Sizin bütçenizin tercihi millet değil; yandaş ve faiz lobileridir. Ek bütçe ile faiz ödemesini 240 milyar liradan 300 milyar liraya çıkardınız. Neden? Faiz lobilerini daha da ihya edebilmek için. Son bütçenizde de aynı aymazlık içindesiniz. Veda bütçenizdeki faiz harcamaları tam 565 milyar lira. Geçen yıl bütçe açığı ne kadardı? 278 milyar lira. Bu yıl ne kadar; 660 milyar lira. Siz aziz milletimize bu bütçeyle aslında şunu söylüyorsunuz: ‘İktidarımızdaki kötü günler geride kaldı, şimdi önümüzde daha kötü günler var.’ Yapılacak ilk seçime kadar sürecek iktidarınız döneminde neyle karşılayacaksınız bu bütçe açığını? Tabi ki yeni borçlanmayla. Daha fazla borçlanma daha fazla faiz demektir" diye konuştu. 

Dervişoğlu konuşmasının devamında şöyle dedi:

"Size ayrılan sürenin artık sonuna geldik"
20 yıldır Türkiye’yi tek başınıza yönettiniz. 20 yıllık iktidarınızda 2 trilyon 504 milyar dolar vergi topladınız. 131 milyar dolar borç kullandınız. 63 milyar dolarlık özelleştirme yaptınız. Kendinizden önceki 57 hükümetin 79 yılda harcadığı paranın dört katını 20 yılda harcadınız. Son 20 yılda, hiçbir hükümete nasip olmayan kaynakları ve zamanı kullandınız. Kusura bakmayın ama size ayrılan sürenin artık sonuna geldik. Türkiye’yi dünyanın ilk 20 ekonomi liginden düşürdünüz. Türk milletini enflasyon ve kredi yükü altında ezdirdiniz. Türk lirasını tarihin en değersiz seviyesine getirdiniz.

SIRADAKİ HABER