Kılıçdaroğlu Bu 3 sorunun yanıtı “evet” ise o ülkede yargı bağımsızlığından söz edilemez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

© AA
Kılıçdaroğlu Bu 3 sorunun yanıtı “evet” ise o ülkede yargı bağımsızlığından söz edilemez

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni'nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılması hakkında Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Danıştay Başkan ve üyeleri yasal olmadığı kendi yargı kararıyla kesinleşmiş bir binada adli yıl açılış törenlerine katılabilir mi?" diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “Yönetilemeyen Türkiye” başlığıyla bir mesaj paylaştı. Kılıçdaroğlu, mesajda Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun 21 Ocak 2019 tarihinde oy birliğiyle aldığı Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşasıyla ilgili kararı hatırlatılarak şu soruları sordu:

"Soru 1: Yargının bağımsız, tarafsız ve gerçekten adalet dağıttığı bir ülkede, Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun oy birliği ile yasal bulmadığı resmi bir binada adli yıl açılış töreni yapılabilir mi?"

"Soru 2: Danıştay Başkan ve üyeleri yasal olmadığı kendi yargı kararıyla kesinleşmiş bir binada adli yıl açılış törenlerine katılabilir mi?"

"Soru 3: Tören aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanının himayelerinde gerçekleşecek… Bir siyasi parti genel başkanının himayelerinde adli yıl açılış töreni olur mu?"

Kılıçdaroğlu mesajının sonunda, “Bu 3 sorunun yanıtı 'evet' ise o ülkede yargı bağımsızlığından söz edilemez. Adaletten, haktan, hukuktan söz edilemez. O ülkede bir yönetim krizi var demektir. Ne diyorduk, 'Türkiye yönetilemiyor, Türkiye savruluyor'" dedi.

SIRADAKİ HABER