Kılıçdaroğlu: Demirtaş 'başkan yaptırmayacağız' dediği için haksız yere hapis yatıyor

Hürriyet gazetesinde çalışan 45 gazetecinin işten atılmasını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "45 çalışanı işten attın. Ee haklarını ver. Bunlar yıllarını verdiler gazeteye. Haber peşinde koştular" dedi. Selahattin Demirtaş'ın haksız yere hapis yattığını söyleyen Kılıçdaroğlu yerel seçimde Kırşehir'i kazanmalarının ardından Ahilik Haftası etkinliklerinin Konya'ya alındığını hatırlatarak, "İstanbul'un fethini de Bursa'da kutlayacaklar" şeklinde konuştu.

© AA
Kılıçdaroğlu: Demirtaş 'başkan yaptırmayacağız' dediği için haksız yere hapis yatıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sendikalaştıkları için Hürriyet gazetesinde işten atılan 45 gazetecinin haklarının ödenmesini istedi. Kılıçdaroğlu anayasanın 51. maddesini hatırlatarak sendikalaşmanın bir hak olduğunu belirtti. “Karda kışta gazetecilik yaptılar, gazete yaptılar, neden işten attın? Sendikalaştıkları için. Peki kıdem tazminatları? Yok… Nasıl yok?” diyen CHP lideri, Hürriyet gazetesi çalışanlarının haklarının ödenmesini istedi.

Selahattin Demirtaş’ın haksız yere hapiste yatırıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Seni başkan yaptırmayacağız dedi diye hapis yatırılıyor. Hukuk hepimiz için. Benim rakibim olan partilere haksızlık yapıldığında demokrasi adına karşı çıkmalıyım. Demirtaş beraat ediyor başka bir davadan tutuklanıyor. Siz de yargı bağımsız diyeceksiniz. Külahıma anlat. Selahattin Bey rahatsızlanmış, tedavi görüyor. Geçmiş olsun diyoruz” dedi.
 
Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

BU PARALAR NEREDEN GELİYOR? Engelli arkadaşlarımız aramızda. Bizim izlememiz gereken 3 öneri sundular. Buradan ifade ediyorum tüm önerileriniz CHP tarafından takip edilecektir. Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde yaşamını yitiren 2 şehidimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Bir süredir unuttuğumuz ama geçen salı günü Erdoğan’ın hatırlattığı bir olaya değinmek isterim. demişti ki Man Adası konusunda Kılıçdaroğlu mahkemeye gitti ve tazminata mahkum oldu. Yine söylüyorum, kullandığım tüm belgeler yüzde yüz doğrudur. Zaten kimse de bunları yalanlamadı. Erdoğan’a teşekkür ediyorum tekrar bu konuyu gündeme getirdiği için. Erdoğan’ın oğlunun aldığı para… Kardeşi’nin aldığı para… Bu paralar neden gidip geliyor diye sordum. Dünürü Osman Ketenci… Eski Özel Kalem Müdürü… Bütün bu para trafiğini belgelerle açıkladık. Belgelerin tamamını savcıya teslim ettik. Sahtedir dediler. Savcı araştırdı, doğrudur dedi. Erdoğan doğruysa istifa ederim demişti Etti mi hayır.

BU ŞİRKET HANGİ ŞİRKET? Namuslu hakimleri görevden aldı, yerine militan hakimleri yerleştirdi. Sonra diyor ki haklı olsa tazminata mahkum olmaz. Ama ben haklıyım.  Bu para trafiği nedir diye sordum? Erdoğan ‘Bu bir şirket satışıdır?’ dedi. Yani doğruladı. Ama hâlâ iflas etmedi. Yine soruyorum, Bu şirket hangi şirket? Senin ailenin 15 milyon dolarlık gelir elde etmesine hizmet sağlayan hangi şirket? Bu dümeni Türkiye Cumhuriyeti devletine vergi ödememek için çevirdi. Herkes vergi ödüyor, Erdoğan ailesi Man Adası’nda bu kumpas dolayısıyla 5 kuruş vergi ödemiyor. Ben bunları soruyorum diye yeniden tazminat davası açacaklarmış. Açmazsanız namertsiniz. Biliyorsunuz Beşiktaş’ta bir saldırı olmuştu. Orada ölenler için bir bağış kampanyası açıldı. 52 milyon lira para toğlandı. Soruyorum bu para nereye gitti?
 
PARALAR NEREYE GİTTİ? 15 Temmuz şehit ve gazileri için para toplandı. Bu paralar nereye gitti? 46 vatandaşımızın hayatını kaybettiği saldırıdaki bir aileye aylık bağlanıyor. 52 milyon lira para topluyorular, bağışladıkları para 121 lira 96 kuruş. Bütün anneleri sesleniyorum; anne çocuğunun üzerine titrer. Terör dolayısıyla bir anne çocuğunu kabul etmiş ve 121 lira maaş bağlanıyorsa, bu Saray’da oturanlara bir ders verin! Aile boyu mal götürüyorlar. Açlık, yoksulluk, sefalet nedir bilmiyorlar. Diyorlar ki bunu sorma. Ben sorunca kızıyorlar. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını soracağım. Tank Palet Fabrikası’nı da sormuştum. 20 milyon dolar… Bunu da Katar’a ve Erdoğan’ın akrabalarına verdiler. Geçen ‘Bu Talip Öztürk kimdir?’ diye sormuştum. Erdoğan ailesi Türk savunma sistemini ele geçirmek istiyor. İhalesiz 25 yıllığına Ethem Sancak’ın BMC’sine veriyorlar. Ethem Sancak çantacıdır! Asıl Erdoğan ailesidir burada. 25 yıllığına bedava veriliyor. Talip Öztürk dedim Erdoğan’ın sesi çıkmıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar ben bunları anlatmak zorundayım. Siyaseti zenginleşme aracı olarak gören bir siyaset anlayışına ihtiyacımız yok. Devletin en büyük fabrikalarını kendi ailesine 5 kuruş para almadan veriyorsa bunun adı peşkeş çekmektir. Katar ülkesine verdiler. Bana söyleyin dünyanın hangi ülkesinde bir silah fabrikası başka bir ülkeye verilir?

İSTANBUL’UN FETHİNİ BURSA’DA MI KUTLAYACAKSINIZ? Hürriyet gazetesinin 45 çalışanını işten attılar. Niçin? İşletmesel nedenler. Aslında gerçek neden sendikalı olmaları. Anayasa’da olan hak… Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da ayrılmaya zorlanamaz. 45 çalışanı işten attın. Ee haklarını ver. Bunlar yıllarını verdiler gazeteye. Haber peşinde koştular… İşten atıyorum kıdem tazminatı yok! Neden yok! Ahilik Haftası her yıl kutlanır Kırşehir’de. Ahi Evran sadece bizim dünyamızda değil tüm dünyada saygı gören bir insandır. Esnafın etik değerlerini belirleyen Ahi Evran’dır.Her yıl etkinlikler düzenlenir. Bu yıl bunları bir telaş sardı. Kırşehir’de Belediye Başkanı CHP’li diye Konya’da kutladılar. Merak ediyorum İstanbul’un Fethi’ni nerede kutlayacaklar! Herhalde İstanbul’un Fethi’ni de Bursa’ya alırlar.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRINDA: Bir torba yasa gelmişti termik santrallarla ilgili düzenlemeler vardı. Bizim arkadaşlarımız itiraz etmişti. Bunlara baca takın sorunu çözün. Dinlemediler, dediler ki 2.5 yıl daha erteledik. Sonra Erdoğan bunu veto etti. Memnunuz veto ettiği için. Ama merak ettiğim şu önce el kaldırıp onay verenler nasıl sonra alkış tutuyor! Bunlara akıllarını Saray’a kiralamış kişiler denir. Bunun baş aktörlüğünü de Kahramanmaraş AKP milletvekili yapıyor. Benim vekillerim tüm zararlarını anlattı, hayır dedi. Şimdi Erdoğan veto edince… Bir milletvekili iradesini Saray’a kiralandıysa bunlar yaşanır. Biz iradesini Saray’a kiralamış vekil istemiyoruz. Asgari ücret görüşmeleri başladı. Anayasal bir durum asgari ücret. 55. madde diyor ki ücret emeğin karşılığıdır. Güzel bir şey oldu tam 39 yıl sonra 3 işçi konfederasyonu bir araya geldi. Bunu ben işçi sınıfı açısından çok değerli buluyorum. 6 buçuk milyon asgari ücretlinin hakkını savunacaklar. Asgari ücret işçilere normal bir çalışma günü karşılığında gıda, konut, giyim sağlık eğitim, sağlık, ulaşım ve kültür ihtiyaçlarını karşılayabilecek asgari düzeyde ücrete asgari ücret diyoruz. Açlık sınırı 2 bin 100 küsur lira. Şu anda asgari ücret açlık sınırının altında.

HANİ MAHKEME KARARLARINA UYULACAKTI: Türk -İş 2 bin 580 TL olsun diyor. Asgari ücret 2 bin 600 TL olmalı. Ama ben adım gibi eminim, sendikalara şunu diyecekler, haklısınız ama para yok. Bizim sendika başkanları da umarım bu palavraya inanmaz. Osmangazi Köprüsü’nü yaptılar, havaalanı, hastane yaptılar. Kaça yaptıklarını kimse bilmiyor. Çünkü hortuma büyük para girmiş. Anayasa Mahkemesi adaletle ilgili önemli bir karar verdi. Güvenlik soruşturması yapıyorsun kusura bakmayın ben bunu iptal ediyorum böyle saçma şey olmaz dedi. Kimden alacaksınız bu bilgileri vs. bu konuda düzenleme yok. KHK’ler ile 125 bin kamu görevlisi işten çıkarıldı. 8450 kişinin geri dönüşünü kabul etti OHAL komisyonu. Barış için Akademisyenler’den 406 akademisyen beraat etti. Peki sonuç. Bu akademisyenleri görevine başlatmıyorlar. Hani mahkeme kararına uyulacaktı? Birgün gazetesi hepimizin bildiği bir gazete. Ona da FETÖ soruşturması yaptılar. Savcı diyor ki gazetede yazanların örgütle bağlantılı olmadıkları açık. Aradım delil bulamıyorum ama talimat geliyor bir şey yapmak sorundayız demiş oluyor. Mahkeme şöyle bir karar veriyor, gazetecilerin üye oldukları dernek ve sendikalar araştırılsın. Kaldıkları oteller araştırılsın. TV abonelikleri araştırılsın. Talimat gelmiş! Böyle adalet olur mu?  İnsanlık denen bir şey yok mu? Daha düne kadar bunlar FETÖ ile kol kola gezmiyor muydu? Aynı suçlama Doğan Akın için de var… Osman Kavala hapiste yatıyor. Ve Selahattin Demirtaş… Seversiniz sevmezsini… Haksız ve hukuksuz yere hapiste yapıyor. Sebebi “Seni Başkan yaptırmayacağız” demiş olması.

ADİL ÖKSÜZ’Ü GİT GETİR O ZAMAN: Demirtaş beraat ediyor. Başka bir davadan hapsetmeye devam ediyorsunuz. Selahattin Bey rahatsızlanmış ve gecikilerek hastaneye kaldırılmış. Acil şifalar diliyorum. Adil Öksüz’ün yerini biliyoruz diyorlar. Eee git getir o zaman! Biz kontrollü darbe dedik ve belgelerle ispat ettik. Rapor hazırlandı. Korkularından raporu yayımlamıyorlar. Adil Öksüz gerçeği de var orada. 15 Temmuz darbe girişimini 20 Temmuz darbesiyle başka bir yere taşıdılar. 20 Temmuz’da sivil darbe yaptılar. 82 milyon vatandaşıma sesleniyorum; beraber güzel bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER